3 saveta za pravilno pranje vunene odeće

by | December 25, 2023
Pravilno pranje vunene odeće

Pranje vunene odeće može oštetiti tkaninu i učinti je grubom na dodir. Pogledajte koji koraci su ključni za pranje i mekanu odeću kao prvog dana.

3 saveta za pravilno pranje vunene odeće

Kada je u pitanju pranje vunene odeće, koliko god da želite da ubrzate proces, za očuvanje tkanine bi bilo idealno prati je ručno, a ne u veš-mašini. Bez brige, ovi koraci vam neće oduzeti mnogo vremena, vrlo su jednostavni i brinu o tome da materijal ostane netaknut. Pogledajte u nastavku.

Kako prati vunenu odeću?

Prašak ili detrdžent za veš mogu oštetiti osetljive materijale Savršeni su za pranje odeće – i podrazumeva se da ih koristite ali mgu ostaviti oštećenja ili fleke na vunenoj odeći. Kada se ručno pere, idealno je da za vunenu odeću koristite prašak ili detrdžent koji je pogodan za osetljive tkanine. Ovako nećete rizikovati oštećenje vlakana. Osim toga, korišćenje nežnih sredstava za čipćenje pomoći će da džemper od vune manje svrbi.

Pranje vunene odeće

Jedna od najbitnijih koraka kada je u pitanju pravilno pranje odeće je da izbegnete trljanje tkanine o tkaninu ili ruku kako biste je bolje oprali. Nažalost, ovo može samo oštetiti ili rastegnuti materijal, zbog čega gubi svoj oblik.

Umesto toga, potopite vunenu odeću u mešavinu tople (ne vruće) vode i određene količine deterdženta za osetljive tkanine. Jednostavno povremeno presložite odeću u vodi nekoliko puta tokom 10 do 15 minuta tako da se deterdžent ne slegne i da sva vlakna budu pokrivena.

Članak se nastavlja posle reklama

Nakon namakanja, isperite tkaninu pod tekućom mlakom vodom sve dok više ne osetite masne ostatke deterdženta. Ovo je najnaporniji deo procesa s obzirom na to koliko vuna može biti teška kada je mokra, ali je verovatno jedan od važnijih koraka.

Sušenje vunene odeće

Sušenje vunene odeće još jedan je u korak u kom ne biste smeli pogrešiti Trik je da ne uvrćete materijal jer bi ovo gotoo sigurno moglo oštetetiti odeću. Umesto toga, iscedite što više vode savijanjem materijala uz ivicu kade ili tuša. S obzirom da vuna zadržava vodu, biće teško iscediti svaku kap bez grubih pokreta, pa se ne trudite previše.

Na kraju jednostavno postavite odeću da se suši horizontalno jer ćete ovako ubrzati proces sušenja i sprečiti promenu oblika.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako skinuti fleku sa vune?

Za fleke na vunenoj odeći napravite sredstvo za čišćenje od pola belog sirćeta i pola deterdženta za vunu pomešane sa hladnom vodom. Utapkajte rastvor za čišćenje na fleku, probijajući se od spoljašnje strane mrlje ka unutra.

Nakon tretiranja fleke, jednostavno ponovo operite tkaninu kao što je gore navedeno, lagano tapkajući mrlju dok se ne odvoji od vlakana pre nego što istisnete višak vode i položite je da se osuši.

Članak se nastavlja posle reklama


Miljana Momirović

brizmaker/GettyImagesPlus