Greške u čišćenju doma koje kradu vreme, novac – i sreću

by | May 16, 2024
Greške u čišćenju doma koje kradu vreme, novac - i sreću

Verovatno u našoj rutini čišćenja previđamo neke navike koje bi nam mogle olakšati kućne poslove, pored uštede vremena i novca. Koje su to greške u čišćenju doma?

Naučno je dokazano da čist dom sa optimalnom higijenom čini da se osećamo opuštenije i manje pod stresom. U stvari, sami smo to mogli da proverimo kada obavljamo kućne poslove i osećamo se mnogo ugodnije. Čišćenjem kuće kao da čistimo i mentalnu buku koju osećamo. A u čistom domu, lakše je videti stvari jasno – bukvalno – i možemo da napravimo pauzu, ponovo se pokrenemo i počnemo od nule.

E suprotno tome se dešava kada robujemo nekim lošim navikama koje se tiču čišćenja doma, koje nam kradu vreme, novac i energiju. A koje su to navike i kako da olakšate čišćenje doma, saznaćete u nastavku.

Ovo su najčeše greške u čišćenju doma

Ne samo da nas ove loše navike ili greške u čišćenju mogu sprečiti da budemo srećniji, već i dovode do toga da gubimo novac i vreme.

1. Puna mašina za pranje sudova

Mašina za pranje sudova je jedan od uređaja koje najviše volimo. A zadatak da očistimo sve tanjire i pribor za jelo koji koristimo spada među najomraženije (ako ne i najomraženije). Istina je da nam, generalno, omogućava uštedu vremena i vode. Međutim, ako je preopteretite, pored toga što neće pravilno očistiti sudove, gubićete vreme na ponovno ribanje. Ili čišćenje onih predmeta koji nisu potpuno čisti.

Članak se nastavlja posle reklama

2. Čistite obrnuto – odozdo prema gore

Efikasno čišćenje idealno krenuti od vrha ka dnu. Prašina i prljavština sa nameštaja i radnih površina padaju na pod, tako da bi ovo trebalo da bude poslednja stvar koju čistite, a ne prva. Čišćenje i ribanje treba da budu poslednja radnja prilikom pospremanja kuće.

3. Ne čistite ili ne menjate pribor za čišćenje

Da biste čistili na najhigijenskiji i najefikasniji način, važno je da s vremena na vreme očistite ili promenite pribor za čišćenje (džogere, krpe, četke, metle, sunđere…).

4. Koristite jednu krpu za sve

Niko od nas ne želi da ima kutak za čišćenje pretrpan sredstvima za čišćenje. Međutim, ozbiljna greška je korišćenje iste krpe za sve. Na taj način samo ćete širiti prljavštinu i bakterije sa jedne tačke na drugu u kući. Možete li da zamislite da čistite kuhinjski pult istom krpom ili sunđerom kojim čistite svoje kupatilo? Ne! Čak i u istoj prostoriji, kao što je kupatilo, preporučljivo je koristiti različite krpe, jer neke oblasti imaju mnogo više klica od drugih.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Dodajte mnogo deterdženta u mašinu za pranje veša

Miris čiste odeće je jedna od stvari koje najviše volimo kada obavljamo kućne poslove. Aroma koju odaje deterdžent čini da se cela kuća oseća čisto u tren oka. Međutim, sipanje velike količine deterdženta u  mašinu za pranje veša može uništiti odeću i ostaviti talog na njoj. I još traćite novac.

6. Greške u čišćenju doma: Ne čistite mikrotalasnu

Iako mnogi misle da se mikrotalasna pećnica ne prlja, jeste, i može se jako zaprljati ostacima različite hrane dok se zagreva, što otežava čišćenje nakon dužeg vremena. Dakle, ako redovno koristite mikrotalasnu – morate redovno i da je čistite.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Ne ostavljate dovoljno vremena da proizvod deluje

Proizvodima koje koristimo za čišćenje uglavnom je potrebno nekoliko minuta odmora da bi njihove komponente delovale i postigle željeni rezultat. Ako im ne date to vreme, neće obaviti svoj zadatak. Detaljno pročitajte uputsvo za upotrebu i pridržavajte se toga.

8. Ne čekate da se peškiri osuše

Čak i ako ste upravo koristili svoj peškir, pre nego što ga operete, sačekajte da se osuši. Stavljanjem mokrih peškira u korpu za veš stavrate idealno okruženje za širenje bakterija i gljivica koje ugrožavaju zdravlje.

9. Ne obraćate pažnju na male predmete

Koliko je prošlo otkako ste očistili prekidače za svetla ili postolje od lampe? Ovo su zaboravljeni delovi jer ih se ne setimo i verujemo da nisu baš toliko zaprljani (samo što prljavština nije vidna). A činjenica je da su pravo leglo bakterija. Samo zamislite koliko puta dodirnete prekidač za svetlo?

10. Čistite mrlje sa vlažnog tepiha

Tepisi mogu biti veoma delikatni kada je u pitanju čišćenje mrlja. U pitanju su specifični materijali koji zahtevaju drugačiji način čišćenja od ostalih predmeta u kući. Da biste uklonili mrlje sa njih, najbolje ih je osušiti. A kad se potpuno osuše koristite sredstvo za uklanjanje fleka specijalizovano za tepihe, uvek se pridržavajući uputstva za upotrebu.

Započnite novu rutinu čišćenja i zauvek se rešite ovih navika. Videćete kako ćete imati čistiju kuću, uštedećete vreme i novac. I bićete mnogo srećniji.

Članak se nastavlja posle reklama


Ranka Bulatović

Yuri_Arcurs/gettyimages.co.uk