Top 10 biljaka koje se najlakše održavaju u bašti

by | May 19, 2024
Lako održive biljke za baštu

Ako volite cveće i bilje, a to vam baš i ne polazi za rukom, onda ove lako održive biljke za baštu mogu da budu od koristi.

Nekim ljudima prosto ne ide od ruke da imaju lepo i zdravo cveće koliko god se trudili. Ako ste jedan od njih, ne očajavajte. Neke biljke prosto uspevaju u skoro svim okolnostima i uslovima.

Lako održive biljke za baštu

Bršljan (Hedera)

Bršljan je biljka penjačica koja se vrlo lako uzgaja i brzo raste. Njegov zimzeleni i dekorativni list može obući zidove ili rešetke i prekriti tlo na mestima gde ništa ne raste. Bršljan voli potpunu senku ili delimičnu senku i nema velikih zahteva po pitanju zemljišta. Zahteva minimalnu negu osim redovne rezidbe.

Ruzmarin (Rosmarinus officinalis)

Ruzmarin je aromatični žbun koji podnosi hladnoću do -15°C u dreniranom zemljištu. Njegovo zimzeleno lišće je veoma mirisno, a cvetanje dolazi krajem zime. Ruzmarin uspeva na suncu i na siromašnim zemljištima. Zahteva minimalno održavanje i zalivanje samo u periodima duže suše.

Članak se nastavlja posle reklama

Lako održive biljke za baštu: Bergenija (Bergenia)

Bergenija je odlična biljka za pokrivanje tla, sa ranim prolećnim cvetanjem i zimzelenim lišćem. Otporna je na bolesti i ne zahteva skoro nikakvo održavanje. Raste svuda, bez obzira na izloženost i vrstu zemljišta, sve dok je dobro drenirana i nije izložena prevelikim temperaturama.

Članak se nastavlja posle reklama

Mediteranska mlečika (Euphorbia characias)

Žbunasta euforbija ili mediteranska mlečika je mali grm sa elegantnom siluetom i svetlim zeleno-žutim cvetovima. Uspeva na jakom suncu i u običnom zemljištu, ali ne voli stagnirajuću vlagu. Otporna je na sušu i hladnoću do -15°C i zahteva malo održavanja osim rezidbe nakon cvetanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Lavanda (Lavandula)

Lavanda je mirisna biljka sa zimzelenim lišćem i cvetanjem koje traje od maja do septembra. Podnosi hladnoću i raste u dobro dreniranom tlu na sunčanom mestu. Lavanda zahteva minimalno održavanje osim godišnje rezidbe nakon cvetanja i zalivanje samo u periodima suše.

Mali perivinč (Vinca minor)

Mali perivinč je puzava trajnica sa prolećnim cvetanjem i tamnozelenim, sjajnim lišćem. Prilagođava se teškim delovima bašte i zahteva minimalno održavanje. Raste u senci ili na suncu i podnosi vrućinu i hladnoću, uz zalivanje tokom leta da bi tlo bilo hladno.

Lako održive biljke za baštu: Miskantus (Miscanthus)

Miskantus je trava koja formira graciozne čuperke i otporna je na bolesti. Prilagođava se svim vrstama tla i uspeva na suncu ili delimičnoj senci. Zahteva nisko održavanje: jednostavno orežite biljku na zemlju krajem zime kako bi mogla da proizvede nove stabljike od maja.

Članak se nastavlja posle reklama

Žednjaci (Sedum)

Sedum je sukulentna biljka koja dobro podnosi sušu i zahteva minimalno zalivanje. Uspeva u siromašnom i dobro dreniranom tlu na sunčanim mestima. Njegovo dekorativno lišće i cvetanje privlače pčele i leptire. Ne zahteva posebnu negu osim povremene rezidbe.

Žuti kukurek (Helleborus)

Žuti kukurek je zimska cvetnica koja podnosi hladnoću i senku. Njegovo lišće ostaje zeleno tokom cele godine, a cvetovi se pojavljuju u zimskim mesecima. Zahteva minimalno održavanje i dobro drenirano tlo. Održavanje je nisko: jednostavno orežite uvenule cvetove i stare listove.

Članak se nastavlja posle reklama

Lako održive biljke za baštu: Salvia (Salvia)

Salvia je višegodišnja biljka sa aromatičnim lišćem i dugim cvetanjem. Uspeva na sunčanim mestima i dobro dreniranom tlu. Otporna je na sušu i zahteva minimalno zalivanje. Orezujte je nakon cvetanja kako biste podstakli novi rast i cvetanje.

Ove biljke su idealne za svakoga ko želi lepu baštu bez mnogo truda. Izaberite one biljke koje najviše odgovaraju vašim uslovima i uživajte u jednostavnom održavanju.



herreid/GettyImagesPlus