4 pravila minimalizma za uredan dom sa stilom

by | November 27, 2023
4 pravila minimalizma za uredan dom sa stilom

Čak i ne morate biti minimalisti da biste pozajmili ova pravila minimalizma. Ako želite da rasteretite vaš prostor i učinite ga privlačnijim, nastavite da čitate.

4 pravila minimalizma za uredan dom sa stilom

Posebno ako delite svoj životni prostor, ume biti pomalo iscrpljujuće kada se čini kao da nikada nećete imati dovoljno mesta za skladištenje svih stvari. Pre nego što opet zapnete u organizaciji, šta kažete na to da olakšate prostor i izbacite predmete koji vam zaista nisu potrebni.

KonMari metod

Iako minimalizam obično naglašava zadržavanje samo funkcionalnih suštinskih stvari, možete podstaći opušteniji minimalizam korišćenjem KonMari metoda, kao i zadržavanjem samo stvari koje volite.

Započnite sa KonMari metodom, birajući da zadržite predmete koji izazivaju radost i imaju svrhu u všem životu. Nastavite da pratite proces po redosledu kategorija (odeća, knjige, papiri, odeća, dekoracija).

Zapamtite: možete da živite maksimalan život sa minimalnim stvarima. Minimalizam se često može shvatiti kao izuzetno oskudan način života. Međutim, ako sa vremenom, malo po malo, smanjite potrebu za bespotrebnim sitnicama, otkrićete da želite manje dok budete doživljavali izobilje u odnosima, vremenu i energiji.

Porodični sastanak

Važno je zapamtiti da samo zato što ste u razmišljanju da živite minimalistički, vaša porodica možda neće videti smisao, a kamoli se pridržavati organizacije koju ste zamislili. Preporučujemo da organizujete porodični sastanak kako biste pomogli da podelite svoje ciljeve.

Razgovarajte o prednostima minimalizma, kao što su smanjeni stres, povećan fokus i više vremena i prostora za smislena iskustva. Pomozite svojoj porodici da shvati da posedovanje manje stvari može dovesti do jednostavnijeg i ispunjenijeg života. Osim toga, pruža vam se mogućnost da usrećite nekoga kome su vaša odeća i slične stvari zaista potrebne.

Pravila minimalizma: Namena predmeta

Postoji mnogo pristupa uklanjanju nereda koji vam mogu pomoći da postignete svoje ciljeve minimalizma. Kada je u pitanju minimalistički stil, trebalo bi da razmislite o nameni predmeta i da se zapitate da li zaista ima smisla da bude u vašem domu.

Stvari koje posedujemo mogu na kraju da poseduju nas ako ne vodimo računa o njihovom uticaju – bez obzira na zadovoljstvo ili upotrebu koju dobijamo od predmeta.

Moramo da delimo prostor sa njim, čistimo njega i oko njega, popravljamo. Ukoliko vam u posednjih šest meseci nije pružio ništa osim obaveze, ne bi trebalo da dugo razmišljate da li mu je i dalje mesto u vašem domu.

Detaljan plan raspremanja

Jedini način da se pripremite za uspešnu sesiju raspremanja je da odredite detaljan plan čišćenja. Vaš plan treba da sadrži sve, od liste prioriteta, liste svake sobe u kojoj želite da radite, do toga šta radite sa predmetima koje uklanjate. Razbijte proces na zadatke kojima se može upravljati i postavite ciljeve. Razmislite o uključivanju cele porodice u redovne sesije čišćenja stvari kako biste zadržali zamah ipomogli im da shvate koliko dobrobiti vam to donosi.

I ne zaboravite, minimalizam bi trebalo da doprinese kvalitetnijem načinu života. Međutim, nije za svakoga. Umesto da ga se striktno pridržavate u čitavom domu, pokušajte da započnete sa prostorijama kao što su kupatilo i hodnik.


Miljana Momirović

ProCreators/GettyImagesPlus