Kako je pravilo 80/20 učinilo moj dom uvek urednim

by | September 17, 2024
Kako je pravilo 80/20 učinilo moj dom uvek urednim
Nemate više mesta u fiokama, na garderoberu ili u polici za knjige? Pravilo 80/20 rešava ovaj problem. Otkrivamo kako funkcioniše.

Pravilo 80/20: Ovaj jednostavni trik čini moj dom uvek čistim i urednim

Moram da priznam da sam gotovo zavisna od rijaliti emisija i podkasta koji se bave urednošću i čistoćom. Fasciniraju me „cleanfluenceri“ koji na svojim profilima postavljaju video snimke kako čiste i sređuju svoje domove. Ovi video snimci me umiruju gotovo jednako kao i pogled na moj uredan stan (što nije uvek lako postići sa velikom porodicom). Naučila sam mnoge stvari iz ovih klipova, ali jedan trik mi je pomogao više od svega da održim red i očuvam unutrašnji mir.

Tako jednostavno funkcioniše pravilo 80/20 – prema stručnjacima

Za Clea Shearer i Joanna Teplin, kreatorke Netflix serije “The Home Edit: Get organized”, pravilo 80/20 je ključ za sređivanje; stalno ga pominju i primenile su ga uspešno na ormare zvezda kao što su Khloé Kardashian i Eva Longoria. Ipak, otkrila sam ovo pravilo ne u rijaliti emisiji, već u podkastu “Lipstick on the Rim”, koji vodi glumica Molly Sims, sada ekspertkinja za lepotu i wellness.

Pravilo 80/20 se bavi „negativnim prostorom“ koji nalazimo u većini velikih i malih kuća. Sastoji se u tome da prostorije popunimo „maksimalno 80 procenata i ostavimo preostalih 20 procenata praznim, kako bismo sebi dali prostora“. Ovaj slobodan prostor vizuelno opušta i omogućava svakom novom objektu da se uklopi bez potrebe da odmah nešto drugo izbacimo. Ovo pravilo važi za sve vrste prostora – ormare, police, ostave, spavaće sobe, kupatila ili hodnike. Mogu vam potvrditi da svaki put kada sređujem fioke ili ormare, trudim se da se držim ove 80/20 podele, ne pretrpavam stvari i tako unosim mir u prostor.

Pravilo 80/20 se može primeniti i na ishranu

„Ne volimo kada nam ormari prelivaju. Kao što se bolje osećamo kada posle obroka nismo previše siti, tako se osećamo bolje kada održavamo red kod kuće“, objašnjavaju stručnjaci iz “The Home Edit”, koji osećaj posle sređivanja upoređuju sa meditacijom. Oni često govore da sređivanje može biti oblik samonege; uredan dom izbegava stres, pa čak i svađe, jer stvari mogu odmah da se pronađu. Ovaj dodatni „prostor za disanje“ može se primeniti i na japansku naviku u ishrani: Hara hachi bu. U prevodu to znači: „Ne stavljaj više od 80 procenata onoga što želiš da pojedeš u svoj stomak“, tako da nikada nismo pretrpani i uvek imamo mesta za malu užinu.

Sortirajte predmete po kategorijama i u kutijama za odlaganje

Metodu 80/20 je posebno lako primeniti kada predmete i odeću jednostavno okačimo na ofingere i složimo u kutije za ormare, ostave i fioke. Takođe, korisno je predmete sortirati po kategorijama (na primer, svi džemperi, svi sakoji, sve bluze zajedno); tako uvek brzo pronađemo ono što tražimo. Najbolje je, mogu potvrditi, ostaviti dovoljno slobodnog prostora tako da novi predmet može lako da se doda i tako ne dozvolimo da se nered ponovo stvori.

Članak se nastavlja posle reklama

Da bi tih 20 procenata ostalo slobodno, važno je povremeno proveravati skladišni prostor i rešiti se stvari koje duže vreme ne koristimo. Ne oklevajte da izbacite odeću i predmete koje više ne nosite ili ne koristite. Psihološkinja Laura Palomares takođe preporučuje ovu vrstu prolećnog čišćenja: „Činjenica da je prostor otvoreniji i nudi manje stimulansa vodi ka smirenju i koncentraciji. Kada se oslobodimo stvari koje nam nisu potrebne, to deluje oslobađajuće i stvara osećaj kontrole i mentalnog reda.“ Verujte mi: ovo zaista pomaže; zahvaljujući pravilu 80/20, sada mogu da se malo opustim…



Yuri_Arcurs/gettyimages