Žalfija, biljka koju obožavamo: Kako je saditi i brinuti o njoj
Žalfija je cenjena zbog svojih šarenih cvetova i mirisnog lišća. Evo nekoliko saveta za sadnju i održavanje žalfije.
Vrste žalfija: Kako izabrati?
Postoji oko 1000 vrsta žalfija! Evo nekoliko koje možete pozvati u svoj vrt:
- Žalfija lekovita (Salvia officinalis): Ova višegodišnja biljka je veoma otporna (do -15°C). Njeni listovi imaju intenzivan miris i sivo-zelenu boju. Cvetovi su plavo-ljubičasti.
- Žalfija muskatna (Salvia sclarea): Ova veoma mirisna, dvogodišnja ili kratkotrajna višegodišnja biljka cveta leti i lako se samoseje.
- Žalfija brašnasta (Salvia farinacea): Ova višegodišnja biljka iz Centralne Amerike se u Francuskoj gaji kao jednogodišnja biljka, osim u južnim regionima. Cvetovi su joj plavi ili beli.
- Žalfija sjajna (Salvia splendens): Ova neotporna višegodišnja biljka iz Brazila se u našim klimatskim uslovima gaji kao jednogodišnja. Ima upadljive i dugotrajne cvetove.
- Žalfija lepljiva (Salvia glutinosa): Većina žalfija voli sunce, ali ova raste u šumama i voli senovita mesta. Cvetovi su joj žuti.
- Žalfija močvarna (Salvia uliginosa): Ova višegodišnja biljka voli vlažna zemljišta. Cvetovi su joj plavi ili beli, ali je manje otporna.
Gde posaditi žalfiju?
Žalfija voli puno sunca (mada može podneti i laganu senku). Neke vrste, poput lepljive žalfije, vole senovita mesta. Sadite je na mestima zaštićenim od vetra.
Žalfija voli laka i dobro drenirana zemljišta (vlaga joj ne odgovara, naročito zimi). Iznimke su močvarna žalfija koja voli vlažna tla i lepljiva žalfija koja voli sveža tla.
Žalfija je prelepa u cvetnim lejama, bordurama, kamenjarima, povrtnjacima (privlači oprašivače), ili u saksijama.
Žalfija: Kako posaditi?
Proleće (između aprila i maja) je najbolji period za sadnju žalfije. Razmaknite biljke 30 do 50 cm (u zavisnosti od sorte) kako bi se lepo razvile.
Za sadnju žalfije:
- Potopite saksiju u vodu na desetak minuta.
- Iskopajte rupu duplo veću od veličine busena.
- Ako je zemlja teška, sadite na uzvišenje ili dodajte šljunak za drenažu. Ako je zemlja siromašna, dodajte kompost.
- Stavite busen u rupu, tako da vrat bude u nivou zemlje.
- Pokrijte zemljom i lagano pritisnite.
- Zalijte.
Ako sadite u saksiji, izaberite posudu sa rupama na dnu i stavite sloj glinenih kuglica na dno. Koristite lagan supstrat (2/3 treseta i 1/3 peska, sa dodatkom komposta).
Žalfiju možete sejati i semenom. Potrebna je temperatura iznad 18°C za klijanje. Seme sejajte u martu u zaštićenom prostoru ili u aprilu-maju (nakon mraza) na otvorenom.
Kako održavati žalfiju?
Žalfija je jednostavna za održavanje:
- Zalivanje: Žalfija je otporna na sušu. U zemljištu ne treba zalivanje osim tokom vrućih perioda. U saksiji, zalivanje treba biti redovno (čekajte da površina zemlje bude suva) ali bez preterivanja (ne podnosi višak vlage).
- Malčiranje: Postavite sloj malča kako biste smanjili rast korova i zaštitili biljku od hladnoće.
- Orezivanje: Orežite višegodišnje žalfije krajem zime. Uklanjajte osušene cvetove kako bi cvetanje duže trajalo.
- Đubrenje: Dodajte kompost u proleće, lagano ga umešajte u površinski sloj zemlje.
- Berba: Lišće lekovite i muskatne žalfije berite od proleća do jeseni sa dobro razvijenih biljaka. Berite ujutro, pre cvetanja, i birajte mlade listove.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.