Najbolje biljke za kupatilo: Idealne za vlažne prostorije

by | September 23, 2024
Najbolje biljke za kupatilo: Idealne za vlažne prostorije

Dodavanje biljaka u kupatilo ne samo da unosi prirodnu estetiku već stvara i prijatnu i opuštajuću atmosferu. Zbog specifičnih uslova kao što su visoka vlažnost i ograničena svetlost, izbor pravih biljaka je ključan kako bi one uspevale i doprinosile ambijentu. U nastavku vam predstavljamo nekoliko razloga zašto bi trebalo razmisliti o biljkama u kupatilu, kao i preporuke za najbolje vrste.

Zašto staviti biljke u kupatilo?

  1. Prirodna estetika i osećaj mira: Biljke unose boje i toplinu u prostor koji je često pretežno beo. One mogu učiniti kupatilo oazom mira.
  2. Manje održavanja: Većina sobnih biljaka potiče iz tropskih krajeva i vole vlagu i toplotu. Upravo su to uslovi koji se nalaze u kupatilu, što znači da ne morate često prskati lišće vodom. Zbog visoke vlažnosti, zalivanje će biti ređe nego u drugim prostorijama.
  3. Čistiji vazduh: Biljke pomažu u smanjenju vlage i sprečavaju pojavu buđi. Takođe, mnoge biljke imaju sposobnost da apsorbuju zagađivače iz vazduha, što doprinosi zdravijem okruženju.

Koje biljke izabrati (a koje izbegavati)?

Prilikom odabira biljaka za kupatilo, važno je uzeti u obzir sledeće karakteristike:

  • Biljke koje vole vlagu: Kupatilo je prostor sa visokom vlažnošću (50-70%), što je idealno za mnoge tropske biljke.
  • Biljke koje mogu preživeti sa malo svetlosti: Mnoge kupaonice nemaju puno prirodne svetlosti, pa je važno izabrati biljke koje se mogu prilagoditi slabim svetlosnim uslovima. Ukoliko kupatilo nema prozore, razmislite o veštačkim biljkama ili redovnom zamenjivanju svežeg cveća.
  • Biljke koje ne zauzimaju mnogo prostora: Kupatila su često mala, pa je praktično odabrati biljke koje su kompaktne. Viseće biljke su sjajno rešenje za male prostore, dok u većim kupatilima možete postaviti i biljke većih dimenzija.

Biljke kao što su sukulenti i kaktusi ne bi trebalo držati u kupatilu jer ne vole vlagu i zahtevaju više svetlosti nego što kupatilo obično može da ponudi.

Članak se nastavlja posle reklama

5 savršenih biljaka za kupatilo

  1. Paprat: Paprati vole vlažna i senovita okruženja, što ih čini idealnim za kupatila. Boston paprat (Nephrolepis exaltata) je posebno pogodna jer je laka za održavanje i pomaže u prečišćavanju vazduha.
  2. Pilea peperomioides: Poznata kao “kineski novčić”, ova biljka sa okruglim i sjajnim listovima odlično izgleda u manjim kupatilima. Zahteva indirektnu svetlost i uživa u toplim i vlažnim prostorima.
  3. Orhideja: Ako želite da dodate cvetnu notu, orhideje su sjajan izbor. One vole vlažnost i difuzno svetlo. Orhideja phalaenopsis, poznata kao “orhideja leptir”, je među najlakšim za održavanje.
  4. Potos (Epipremnum aureum): Sa srcolikim listovima, potos je prelepa viseća biljka za kupatilo. Raste dobro u prostorima sa slabijom svetlošću i visokim procentom vlage. Možete ga postaviti na visoko mesto ili mu obezbediti potporu za penjanje.
  5. Kalatea: Njeni šareni i grafički listovi donose poseban šarm kupatilu. Kalatea, poznata kao “paun biljka”, voli vlažna i tamnija mesta. Redovno zalivanje bez preterivanja je ključno, a najbolje je koristiti vodu bez krečnjaka.

Dodavanje ovih biljaka u kupatilo ne samo da će doprineti estetskoj vrednosti prostora, već će stvoriti i zdravije okruženje, uz minimalno održavanje.


Maria Korneeva/gettyimages