Uređenje doma u italijanskom stilu: 5 ključnih (i trendi) elemenata
Uređenje doma u italijanskom stilu zahteva određene elemente i pravila, a evo o čemu se radi.
Italija se s pravom smatra trendseterom u mnogim oblastima već dugi niz godina – bilo da se radi o arhitekturi, nameštaju, modi ili dizajnu cipela. Talentovani razvoji su veoma popularni širom sveta. Na osnovu bogatog kulturnog nasleđa formiran je moderan stil italijanskog enterijera. Ukoliko težite ka ovome, evo kako postići ovaj stil u domu.
Uređenje doma u italijanskom stilu
Velika slika
Posebnost italijanskog enterijera je obim. Tradicionalno, nekoliko generacija živi pod jednim krovom, poštujući porodične tradicije i kanone. Klasičan dizajn enterijera sugeriše veliku kuću u kojoj se svi rođaci mogu okupiti za jednim stolom.
Ko postavlja trendove?
Sve što je u vezi sa modnim trendovima u italijanskom dizajnu enterijera i nameštaja svake godine predstavlja se na Milanskom sajmu nameštaja. Ovo je jedan od najvažnijih događaja za dizajnere i proizvođače nameštaja, koji se održava od 1961. godine.
Opšti pravci u kojima se kreće industrija nameštaja su: popularne su prirodne i nude boje, želja da se stvarima daju drugi život, upotreba sintetičkih materijala i isticanje svojstava prirodnih materijala. Pošto tradicionalni enterijeri ostaju jedan od glavnih izvora inspiracije za mnoge dizajnere, današnji nameštaj i trendovi dizajna mogu se prilagoditi za kreiranje enterijera u italijanskom stilu. Šta treba uzeti u obzir?
Uređenje doma u italijanskom stilu i pravila
1. Boja
Najfleksibilniji trendovi koji se brzo menjaju su koloristički. Industrija nameštaja se udaljila od čvrste bež palete ka svetlijim bojama i ovaj trend će trajati dugo, ali će se paleta stalno menjati. Poslednjih nekoliko godina popularne su nijanse duboke zelene, plave i cigla crvene, sada su im dodane razne varijacije tirkizne, mentol, smaragdne. Omiljeni sivi tonovi su složeni, isprepleteni, zasićeni debeli ili, obrnuto, izuzetno lagani.
Sve ove boje savršeno se uklapaju u klasični enterijer. Možete ih koristiti u dekoraciji sobe, u tekstilu i u dodacima. Da biste odredili unutrašnju paletu, možete odabrati tri dominantne boje i pokupiti male elemente dekoracije u pratećim bojama.
Prilikom kreiranja dizajna u mediteranskom duhu, najčešće je jedna od centralnih boja palete svetlo plava ili terakota. I jedni i drugi ostaju u trendu i kombinuju relevantnost i tradiciju.
2. Svetlost
U dizajnu osvetljenja, sferni oblik je i dalje relevantan. Preovlađuju mat i providni premazi, dok u završnim obradama dominiraju mesing i zlato, tradicionalni materijali za klasične enterijere.
Relevantna je upotreba dekorativnih grupa, koje su sastav svetiljki različitih oblika i drugih karakteristika. Delimično, ovaj moderan trend odražava frakciono osvetljenje koje je karakteristično za tradicionalne enterijere, stvarajući atmosferu udobnosti. Moderan oblik lampi će dati unutrašnjost stila i neće dozvoliti da se pretvori u parodiju na klasiku.
3. Mateijal nameštaja
Tekstil u italijanskom stilu se aktivno koristi – jastuci na foteljama, udobna ćebad na sofi, zavese itd. Tradicionalne tkanine u italijanskom enterijeru su svila, velur, žakard, somot. U presvlakama sofe posebno je popularna mekana prostirka, različitih tekstura: mala, velika, sa složenim tkanjem, ponavljajući teksturu skupih tkanina za odelo.
Popularni otisci su flora i fauna, geometrija, kavez. Ali takođe je popularno koristiti obične tkanine koje su prikladne za kreiranje tradicionalnog italijanskog enterijera.
4. Ukrasi
Dizajn enterijera se uvek tumači kao stvaranje jedinstvenog umetničkog prostora ispunjenog zanimljivim ukrasnim predmetima i dodacima. Kada je reč o kući u kojoj je živelo nekoliko generacija velike porodice, nemoguće je zamisliti prazne police i zidove bez ukrasa i porodičnih vrednosti. Važno je ne preopteretiti unutrašnjost i dati joj individualnost i duh lične priče.
Prilikom kreiranja italijanskog enterijera važna je ravnoteža, a glavni zadatak je stvaranje kompaktnog i funkcionalnog prostora. Centar kuće, po pravilu, je velika modularna sofa za komunikaciju sa gostima i kompaktni bio-kamin.
5. Botanika i ekologija
Trend ekološke prihvatljivosti će trajati dugo, jer se razvija paralelno sa tehnologijom. Tokom proteklih 10 godina, proizvodnja je postepeno zamenjena ekološki prihvatljivijom.
Isto važi i za sve vrste pločastih materijala: sve je lakše za proizvodnju, a po kvalitetu se približavaju prirodnim materijalima ili ga u nekim aspektima prevazilaze. Dizajn u mediteranskom i italijanskom stilu uključuje biljke. Fikusi, palme, juke, citrusi u neobojenim keramičkim posudama pomoći će da se naglasi južnjački stil.
Rođena 1989. godine u Novom Sadu, diplomirala je na Filozofskom fakultetu, odsek za medijske studije, sa posebnim fokusom na vizuelnu komunikaciju i dizajn enterijera. Od 2013. godine, stekla je značajno iskustvo u Color Press Grupi, gde je kao urednik vodila nekoliko prestižnih izdanja, usmeravajući se ka temama koje obuhvataju moderno uređenje doma, arhitekturu i dizajn. Svoje bogato iskustvo iz područja lifestyle i zabavnog sadržaja donosi u CasaDesign.rs, gde teži da primeni svoju strast prema estetici i dizajnu enterijera, transformišući svaki prostor u mesto inspiracije i kreativnosti za čitaoce.