Kako se boriti protiv zagađenja u unutrašnjim prostorima?

by | October 19, 2024
Kako se boriti protiv zagađenja u unutrašnjim prostorima?

Zagađenje vazduha često povezujemo sa spoljašnjom sredinom, ali činjenica je da je vazduh u zatvorenim prostorima često mnogo zagađeniji nego na otvorenom. S obzirom na to da provodimo veliki deo svog vremena kod kuće ili na poslu, važno je da se posvetimo poboljšanju kvaliteta vazduha u našim prostorima.

Koji su izvori zagađenja u domu?

Mnogi izvori zagađenja unutar kuće dolaze od svakodnevnih predmeta i aktivnosti. Neki od glavnih uzroka uključuju:

  • Duvanski dim, proizvodi za čišćenje, osveživači vazduha (mirisne sveće, tamjan, sprejevi) koji emituju štetne supstance.
  • Proizvodi za renoviranje poput boja, lepka, rastvarača i lakova, kao i materijali za izradu nameštaja i građevinski materijali (staklena i kamena vuna).
  • Organske supstance, poput spora buđi i prašine, koje se lako nakupljaju u zatvorenim prostorima.

Pored ovih zagađivača, vlaga je još jedan faktor koji utiče na kvalitet vazduha. Zbog aktivnosti poput kuvanja, sušenja veša ili tuširanja, nivo vlage raste, što može dovesti do stvaranja buđi i grinja, koji su povezani sa respiratornim problemima poput astme i alergija.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako smanjiti zagađenje u zatvorenom prostoru?

Postoji niz koraka koje možete preduzeti svakodnevno kako biste poboljšali kvalitet vazduha u vašem domu:

Redovno provetravanje: Otvaranje prozora barem 10-15 minuta dnevno u svim prostorijama pomaže da se smanji koncentracija zagađivača. Posebno je važno provetravati nakon čišćenja, kuvanja ili sušenja veša.

Smanjite upotrebu osveživača vazduha: Mirisne sveće i osveživači mogu doprineti zagađenju vazduha. Nakon njihove upotrebe, uvek provetrite prostorije.

Članak se nastavlja posle reklama

Čišćenje: Koristite usisivač umesto metle jer metla samo podiže prašinu. Preporučuje se usisavanje dva puta nedeljno, a za dublje čišćenje koristite paročistač koji uklanja 99,99% bakterija bez upotrebe hemikalija.

Izbor sredstava za čišćenje: Izbegavajte proizvode u spreju i preferirajte ekološki sertifikovana sredstva ili pravite svoja sredstva za čišćenje.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako se boriti protiv zagađenja: Saveti

  1. Ventilacija: Redovno proveravajte da li ventilacioni sistemi funkcionišu ispravno, posebno u kuhinji i kupatilu gde se najviše nakuplja vlaga.
  2. Borba protiv vlage: Izbegavajte sušenje veša u spavaćoj sobi i smanjite broj biljaka u prostorijama gde nema dovoljno prirodne svetlosti i ventilacije.
  3. Opasni materijali: Pri izvođenju radova koristite zaštitnu opremu i ventilirajte prostor. Radove kao što je farbanje nameštaja najbolje je obavljati napolju kada je to moguće.
  4. Izbor materijala: Pri izboru podnih obloga izbegavajte materijale poput tepiha i PVC-a. Preporučuje se upotreba parketa od masivnog drveta, prirodnog linoleuma ili keramičkih pločica kako biste smanjili prisustvo štetnih materija u vazduhu.

Uz ove jednostavne korake, možete značajno smanjiti nivo zagađenja u vašem domu i stvoriti zdraviju sredinu za sebe i svoju porodicu.


PrathanChorruangsak/gettyimages