Kako očistiti sofu uz pomoć kućnih preparata

by | December 16, 2023
Kako očistiti sofu uz pomoć kućnih preparata

Imate li fleke na sofi? Sa ovim kućnim preparatima možete ne samo lako, već i efikasno očistiti vašu sofu. Saznajte kako to možete postići ovde.

10 najboljih kućnih preparata za čišćenje sofe

Da li vam je poznato? Tokom opuštajuće večeri na sofi, čaša crvenog vina se prospe i voljeni kauč odmah je uništen. Ili nakon šetnje, vaš verni četvoronožni prijatelj skače na tabure prekriven tkaninom i ostavlja miris i prljavštinu iza sebe. Bez obzira na vrstu presvlake na vašoj sofi i na to koliko je prljava, vi ste ovde zbog uklanjanja fleka. Naravno, možete kupiti posebna sredstva za čišćenje tapaciranog nameštaja u specijalizovanim prodavnicama ili drogerijama koja su jednostavna i pouzdana za upotrebu. Međutim, ako želite brzo delovati i bez upotrebe hemikalija, bolje je koristiti proverene kućne lekove.

1. Prašak za pranje

Protiv svih fleka: Prašak za pranje – idealno blagi deterdžent – dobro deluje za uklanjanje svih vrsta fleka sa tapaciranog nameštaja. Da biste to postigli, pospite proizvod preko vlažne (ne mokre!) spužve i nežno ga trljajte po zagađenom području. Ne koristite grubu stranu spužve jer to može oštetiti materijal. Može biti potrebno nekoliko pokušaja da se fleka u potpunosti ukloni sa kauča. Važno je imati strpljenja – ako previše snažno trljate, rizikujete da ostavite beli rezidu na tekstilu. Eventualni preostali rezidu deterdženta možete ukloniti usisivačem. Savet: Koristite destilovanu vodu za vlaženje kako ne biste rizikovali taloženje kamenca na sofi.

2. Sredstvo za pranje posuđa

Protiv svih fleka – posebno na koži: Sredstvo za pranje posuđa ili deterdžent posebno je pogodan za neosetljive materijale ili kožni kauč. Površinski aktivne supstance sadržane u sredstvu za pranje posuđa pomažu u uklanjanju prljavštine sa površine. Navlažite spužvu destilovanom vodom i dodajte deterdžent na nju. Zatim pažljivo tapkajte fleku od ivice prema unutra. To je obično rešenje za zagonetku, bez potrebe za usisivačem ili drugim pomagalima. Međutim, kod starih fleka često morate posegnuti za jačim sredstvima. Savet: Ne koristite previše vode kako biste izbegli natapanje kauča.

3. Soda bikarbona

Protiv masnih fleka: Soda bikarbona je pravi klasik među kućnim lekovima. Soda bikarbona najbolje deluje za uklanjanje uporne prljavštine zbog svojih alkalnih svojstava. Ako pomešate prašak sa vodom, smeša postaje blago kaustično natrijum-hidroksidno rastvor. Ako rastvor dođe u dodir sa mastima, dolazi do hemijske reakcije. Tapkajte smešu na fleku i idealno je ostavite preko noći. Efekat: Zahvaljujući hemijskoj reakciji, fleka se pretvara u so koja se lako može usisati sa tapaciranog nameštaja.

Protiv tačkastih fleka: Ako nemate sodu bikarbonu pri ruci, možete takođe očistiti tapacirani nameštaj popularnim kućnim sredstvom – sodom bikarbonom. Jer: Soda bikarbona se uglavnom sastoji od natrijum-hidrogenkarbonata, odnosno sode bikarbone. Postupak je sledeći: Čistite kauč tako što ćete umočiti spužvu u mlaku vodu, posuti prah na fleku, a zatim ga nežno trljati. Na kraju, sve što morate uraditi je usisati. Zbog svoje sitnosti, soda bikarbona se treba koristiti za čišćenje manjih, određenih mesta na sofi – ako je koristite na prevelikoj površini, rizikujete ostavljanje belih rezidua.

4. Čišćenje sofe: So

Protiv fleka od crnog vina, kafe i drugih tečnosti: Ako imate fleke od crnog vina ili drugih tečnosti, so je dobra opcija, koju verovatno svi imaju kod kuće kao kućni lek za uklanjanje fleka sa sofe. Ako je fleka još uvek vlažna, jednostavno pospite so preko nje i ostavite je deset minuta. Tokom tog vremena tečnost će biti vezana. Nakon sušenja, usisajte so usisivačem. Ako je fleka već suva, najbolje je uzeti spužvu i lagano ponovo navlažiti područje. Zatim postupite kako je prethodno opisano.

5. Jabukovo sirće

Protiv mirisa: Ako presvlaka nije samo ružno zaprljana, već i neprijatno miriše, možete očistiti kauč jabukovim sirćetom. Pomešajte vodu i sirće u razmeri 2:1 u bočici sa raspršivačem i obilno poprskajte sofu. Sirće je antiseptičko zbog visokog sadržaja kiseline i ubija bakterije koje su odgovorne za loš miris – čak i na starim flekama. Još jedna prednost: čišćenje tapaciranog nameštaja kućnim lekom jabukovim sirćetom umesto korišćenja hemikalija manje je štetno po životnu sredinu.

6.  Limunov sok

Protiv tamnih diskoloracija: Kao i sirće, limunov sok ima visok sadržaj kiseline. Zato smanjuje procese oksidacije koji bi doveli do promene ukusa, mirisa ili boje proizvoda. Najbolji primer: Avokado ostaje svež i zelen duže ako ga prelijete limunovim sokom. Takođe funkcioniše kada čistite tamne fleke na sofi. Limunov sok, bilo koncentrovan ili sveže pomešan sa solju, izbeliće sofu. Nakon 15 minuta možete pažljivo obrisati sok mekom krpom. Ali budite oprezni: Iako je limunov sok koristan kućni lek, ne smete zaboraviti da limunov sok može izbeliti tkaninu. Dok sok održava bele tekstilne materijale “svežim”, limun decoloriše sve što je šareno. Dakle, ako imate obojenu tkaninu na sofi u dnevnoj sobi, trebali biste izbegavati tretiranje limunovim sokom i pokušati drugi kućni lek za fleku.

7. Sredstvo za čišćenje stakla

Protiv masnih i uljanih fleka: Sredstvo za čišćenje stakla nije korisno samo za prozore – može se koristiti i za uklanjanje fleka sa tapaciranog nameštaja. Tečnost se uglavnom sastoji od etanola. Zato se masne i uljane kontaminacije mogu idealno ukloniti. Da biste to postigli, poprskajte područje sredstvom za čišćenje stakla, ostavite da deluje deset minuta, a zatim trljajte fleku vlažnom spužvom.


Borjana Božić

LightFieldStudios/gettyimages