Pet jednostavnih načina za čišćenje mikrotalasne
Pomoću vode
Ovaj način je pogodan za manje zaprljanja. Potrebno je sipati vodu u odgovarajuću posudu i grejati na maksimalnoj snazi oko 10–15 minuta. Zatim ne otvarati mikrotalasnu nekoliko minuta kako bi para omekšala zapečenu prljavštinu. Nakon toga, pažljivo otvoriti mikrotalasnu, izvaditi posudu s vodom i obrisati zidove čistom sunđerom.
Pomoću limuna
Ovaj način će pomoći da se ukloni ne samo prljavština, već i neprijatan miris. Potrebno je pola litra vode, jedan limun i odgovarajuća posuda za mikrotalasnu. Treba iseći limun na kriške, iscediti sok i sve zaliti vodom. Grejati na maksimalnoj snazi 10–15 minuta i ostaviti u mikrotalasnoj nekoliko minuta. Zatim pažljivo izvaditi posudu i obrisati zidove čistom sunđerom.
Pomoću sredstva za pranje posuđa
Ovaj način je pogodan za staru prljavštinu. Da biste je uklonili, potrebno je razblažiti bilo koje sredstvo za pranje posuđa s malom količinom vode. Dobijenom tečnošću obraditi zidove mikrotalasne i ostaviti da odstoji najmanje sat vremena. Zatim temeljno isprati prljavštinu i ostatke sredstva. Ako mikrotalasna nije očišćena iz prvog puta, postupak se može ponoviti.
Pomoću sirćeta
Ako niste dugo čistili pećnicu i u njoj se nakupilo mnogo prljavštine i ima tvrdokorni sloj, treba koristiti sirće. Za ovo će vam trebati duboka posuda, tri kašike sirćeta, dve čaše vode i krpa. Pomešajte sirće i vodu u posudi, grejte rastvor u mikrotalasnoj oko 10 minuta, ne vadite posudu odmah — pustite da vodena para odstoji u zatvorenoj mikrotalasnoj. Nakon 15 minuta izvadite posudu i obrišite mikrotalasnu krpom.
Čišćenje mikrotalasne: Pomoću kora od narandže
Kore od narandže takođe mogu ukloniti tešku prljavštinu. Da biste očistili mikrotalasnu, pripremite duboku posudu, jednu do dve čaše vode, jednu narandžu i krpu. Zatim stavite kore od narandže u posudu, prelijte ih kipućom vodom, zagrejte na maksimalnoj snazi i ostavite neko vreme u zatvorenoj mikrotalasnoj. Na kraju, uklonite ostatke masti sunđerom.
Članak se nastavlja posle reklama
Kako ne treba čistiti mikrotalasnu
Da bi mikrotalasna pećnica trajala što duže, potrebno je čistiti je uz poštovanje mera predostrožnosti:
- Ako planirate da očistite mikrotalasnu, bolje je da je isključite iz struje kako biste izbegli kratki spoj;
- Ne treba polivati mikrotalasnu vodom da ne biste oštetili grejne elemente;
- Voda ne sme dospeti u mehanizme i na grejne elemente, stoga je bolje ne prati kućište oko bočne rešetke mokrim sunđerom;
- Grube i metalne sunđere i četke mogu oštetiti površine pećnice, stoga koristite mekane krpe i peškire;
- Ne koristite abrazivna sredstva za čišćenje jer mogu ne samo oštetiti površinu već i dospeti u grejne elemente;
- Melaminske sunđere je takođe bolje izbegavati. Problem je u tome što se lako mrve i mogu oštetiti premaz, a njihove čestice mogu dospeti na grejne elemente ili ostati u ogrebotinama na površinama. To je toksičan materijal koji ne sme doći u dodir s hranom.
Kako održati mikrotalasnu čistom
Da bi mikrotalasna bila čista i dugovečna, dovoljno je pridržavati se sledećih jednostavnih pravila:
Članak se nastavlja posle reklama
- Ne preskačite redovno preventivno čišćenje mikrotalasne pećnice. Preporučuje se čišćenje jednom nedeljno ako je često koristite i dva puta mesečno ako je koristite retko;
- Ako koristite režim odmrzavanja, stavite namirnice u duboke posude kako tečnost ne bi prskala unutar pećnice;
- Koristite specijalni poklopac kojim možete pokriti hranu tokom zagrevanja;
- Brišite mikrotalasnu iznutra svaki put nakon upotrebe;
- Provetravajte mikrotalasnu kako biste izbegli neprijatan miris;
- Podesite odgovarajuću temperaturu i vreme zagrevanja kako biste izbegli prekipeli supu ili mleko.