Gde se nalaze najlepša jezera na svetu?

Pogledajte gde se nalaze najlepša jezera na svetu koja oduzimaju dah.

by | September 7, 2023
Gde se nalaze najlepša jezera na svetu

Pogledajte gde se nalaze najlepša jezera na svetu koja oduzimaju dah. Pođite sa nama na ovo znimljivivo virtuelno putovanje.

Bilo da su okružena bujnom zelenom vegetacijom ili povezana vodopadima, ova jezera su zadivljujuće prirodne lepote. Rasprostranjene širom naše planete, ove prirodne lepote mogu se naći u nacionalnim parkovima i živopisnim kanjonima; blizu velikih gradova i daleko od civilizacije.

Najlepša jezera na svetu očaravaju svojoj lepotom

Uprkos relativno maloj veličini, po svojoj lepoti se takmiče sa zapanjujućim svetskim okeanima i zapanjujućim plažama.

Najlepša jezera na svetu: 9 veličanstvenih

Bilo da putujete u fotelji ili tražite inspiraciju za svoje sledeće putovanje, najlepša jezera na svetu bi svakako trebalo da budu na listi ljubitelja putovanja.

Nacionalni park Plitvička jezera, Hrvatska

Privlačnost za turiste u srcu šumskog rezervata od 29.685 hektara, od čega jezera čine 200 ha. Plitvička jezera čini  park u kojem se nalazi 16 jezera različite veličine, ispunjenima kristalno čistom vodom. Manje od dva sata vožnje automobilom od Zagreba, glavnog grada Republike Hrvatske, ovo područje je omiljeno među avanturistima. Prirodno formirane brane stvorile su magični pejzaž jezera i bazena, okruženih bujnom zelenom šumom koja se proteže dokle oko seže. Prateći staze kroz bukovu i borovu šumu, a nakon povremenog prelaska drvenog mosta, šetnje rekom ovde se upotpunjuju obilaskom podzemnih pećina formiranih od naslaga sedre.

Jezero Ćiandao u Džeđangou, Kina

Jezero Ćiandao je rezervoar slatke vode u kineskom regionu Džeđang, na oko 150 kilometara od glavnog grada Hangdžou. Jezero je nastalo nakon izgradnje hidroelektrane 1959. Poznato je i kao jezero Hiljadu ostrva, izuzetno je lepo i ima jednu od najkvalitenijih voda u Kini. Uprkos svom nadimku, geografi su izbrojali 1.078 ostrva plus neka manja ostrva. Jezero je takođe bogato raznolikošću vodenog života, dok njegov izvanredni panoramski pejzaž privlači putnike iz cele Kine i sveta.

Jezero Pauel u Glen kanjonu, Juta

Nastao je nakon izgradnje brane u kanjonu Glen 1963. godine na reci Kolorado, između Jute i Arizone. Površina jezera iznosi 650 km². Vijugajući kroz crvene stene kanjona , jezero je dobilo ime po istraživaču Džonu Vesliju Pauelu, koji je istraživao delove reke Kolorado 1869. Smatra se drugim najvećim veštačkim rezervoarom u Severnoj Americi. Okruženo je pejzažom oblikovim milionima godina erozije, otkrivajući šarene slojeve stena. Danas ovaj prelepi kraj mnogi znaju kao Dolinu 100 kanjona.

Jezero Pet boja, Nacionalni park Jiužaig, Kina

Dolina Jiužaig je UNESCO uvrstio na listu Svetske Baštine 1992. godine. Čini ga 700 ribnjaka s vodom koja menja boju –  malo je zelena, pa žuta, pa plava. Smešteno je u zadivljujućem pekjzažu, a pored njega je drevni hram koji datira iz Ming ere. Slavljen kao jedna od najupečatljivijih prirodnih znamenitosti u Sečuanu, ovo jezero je rezultat sedimentacije travertina uzrokovane nepravilnim osekama i protokom vode u jezeru.

Jezero Argile, Zapadna Australija

Smešten u udaljenom uglu australijskog regiona Kimberli, nedaleko od rudnika dijamanata Argile, istoimeno jezero je najveći rezervoar vode koji je napravio čovek (sistem jezera Gordon i jezera Pedler u Tasmaniji je veći po zapremini, iako se sastoji od dva odvojena veštačka jezera povezana kanalom). Jezero Argile je nastalo izgradnjom brane na reci Ord 1970. godine. Ovo jezero se može pohvaliti neverovatnom raznolikošću ptica i vodenog života, uključujući populaciju od oko 25.000 slatkovodnih krokodila.

Laguna Kolorada, Bolivija

Laguna Kolorada ili Crvena laguna, pripada Eduardo Abaroa andskom Nacionalnom rezervatu faune u blizini granice Čilea na nadmorskoj visini od oko 4.000 metara. Ovo slano jezero crvenkaste boje pokriva 6.000 hektara i okruženo je pustinjskim pejsažom.  Njegova neobična boja je uzrokovana kombinacijom sedimenta i algi, a nijanse vode se kreću od tamno braon do intenzivno crvene. To je omiljeno utočište andskih flamingosa i ptica selica.

Jezero Jamdok na Tibetu, Kina

Jedno od najvećih svetih jezera na Tibetu, Jamdok, spada među najlepše prirodne znamenitosti u zemlji. Smešteno između obronaka planina prekrivenih snegom, jezero dočekuje ptice selice u okruženju koje izgleda kao fantastično oslikani pejzaž. Nijanse jezera se kreću od bledoplave do intenzivnog safira, menjajući boju tokom dana pod intenzivnim suncem Tibeta. Tibetanci veruju da ovo jezero ima izuzetan duhovni značaj, pa dolaze upravo ovde kada imaju neku važnu odluku da donesu, jer da se ovde nalazi izvor mudrosti.

Krater Kerid, Island

U zemlji geoloških čuda, krater Kerid ipak uspeva da se istakne. Kaldera ovog uspavanog vulkana napunila se vodom i formirala jedno od najpoznatijih jezera na Islandu. Stara oko 3.000 godina, vulkanski krater od crvenog i crnog peska pravi sjajan kontrast s tirkiznim i smaragdnim bojama jezera. Jezero duboko 55 metara nalazi se u južnom u regiji Grimsnes, otprilike sat vremena vožnje automobilom od Rejkjavika.

Grand Prismatic Spring, Nacionali park  Jelouston, Vajoming

Veliki prizmatični izvor  nalik bazenu u Nacionalnom parku Jelouston je najveće toplo vrelo u Sjedinjenim Državama i treće po veličini na svetu. Sa svojim duginim bojama, jezero ima prečnik od skoro 90 m i dom je mikroskopskih organizama i termofilnih bakterija. Jezero je otkriveno tokom ekspedicije 1871. koju je vodio Ferdinand Vandevir Hejden, koji će kasnije biti jedan od prvobitnih geologa zaposlenih u Geološkom zavodu Sjedinjenih Država.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dijana Škorić

rweisswald / gettyimages.com