Buđ u kupatilu: Kako da uklonite neprijatnu plesan?
Da bi borba protiv buđi bila efikasna morate otkriti uzrok zbog koga se ona pojavljuje.
Buđ u kupatilu se često javlja zbog toga što u kupatilu ima mnogo vlage koja se ponekad dugo zadržava u prostoji. Osim što izgleda ružno, ovo nije dobro ni po vaše zdravlje. Međutim, rešenje postoji.
Kako da uklonite buđ u kupatilu?
Uklanjanje buđi je veoma važno za vaše zdravlje jer su spore i metabolički otpad koji ostavljaju neke gljive alergeni ili su toksični. Ovo može dovesti do pojave bronhitisa, kašlja i astme. Zbog toga je veoma važno, bez obzira na boju buđi (zelena, siva ili crna), da ih što pre uklonite iz uglova gde se pojavljuju. Postoji nekoliko trikova i porizvoda koje možete iskoristiti da biste uklonili buđ.
Buđ u kupatilu: Uklanjanje izbeljivačem
Izbeljivač je jedno od najmoćnijih dezinfekcionih sredstava. Veliki broj domaćinstava ga već ima kod kuće i zbog toga je on odlična ideja da se nosite sa buđi. Evo kako treba da ga upotrebite:
- Razblažite izbeljivač vodom. Ako je buđ na zidovima, najbolja mera je merica izbeljivača na tri ili četiri merice vode. Za staklo, pločice ili radne pliče, udeo izbeljivača treba da bude 100ml u jednom litru vode.
- Pomoću krpe ili sunđera nanesite rastvor na zahvaćeno područje.
- Pustite da deluje najmanje 10 minuta.
- Isperite površinu.
- Koristite krpu ili četku da biste uklonili ostatke buđi. Dobro osušite područje.
Uklanjanje buđi amonijakom
Amonijak je više odmašćivač nego dezinfekcioni sredstvo, ali vam može pomoći da uklonite buđ sa zidova i plafona. Možete probati mešavinu vode i amonijaka, ali izbegavajte da koristite ovo sredstvo na voštanim površinama. Da biste ga primenili, sledite sledeće korake:
- Pomešajte malo amonijaka sa vodom da biste ga razblažili. Nemojte ga mešati sa drugim proizvodima jer može biti opasno i izgubiti efikasnost.
- Nanesite rastvor na buđ na zidu, pločici ili plafonu.
- Ostavite da deluje oko 10 ili 15 minuta.
- Isperite površinu sa puno vode i koristite četku ili krpu za uklanjanje ostataka.
- Obavezno dobro osušite područje.
Sirće za uklanjanje buđi
Sirće je efikasno u borbi protiv nekih vrsta buđi, ali nažalost ne za sve. Međutim, ako ne volite jake proizvode poput izbeljivača i amonijaka, ovo može da pomogne.
- Nanesite sirće na zahvaćeno područje. Možete ga naneti na zid, prozor ili pločice u kupatilu.
- Ostavite da deluje nekoliko minuta.
- Dobro izribajte područje krpom, sunđerom ili četkom.
- Uverite se da ste dobro isprali područje i dobro ga osušite.
- Ako metod nije uspeo, ipak ćete morati da razmislite o drugom proizvodu za čišćenje buđi.
Buđ u kupatilu: Kako sprečiti povratak?
Kada jednom euklonite buđ, morate se uveriti da ste uklonili sve ostatke jer za neke ljude i oni mogu biti toksični. Problemi sa buđi mogu biti zbog nedostatka ventilacije ili strukturalnog problema u kući. Ako buđ u kupatilu dolazi od vlage ili curenja, moraćete da popravite taj problem. Takođe, uvek dobro provetravajte prostor. Ovo je uglavnom efikasno rešenje da se buđ ne pojavljuje. Ako je kupatilo malo sa visokom vlažnošću i malo ventilacije, onda bi dobro rešenje bio odvlaživač.
U svakom slučaju, da bi borba protiv buđi bila efikasna morate otkriti uzrok zbog koga se ona pojavljuje. Ukoliko budete pratili ove savete, buđ u kupatilu će biti daleka prošlost.
Iskustvo u medijima stekla je radom na portalima lepotaizdravlje.rs i marieclaire.rs. Kao i svaka Devica, preferira minimalistički stil uređenja ali slaba tačka su joj vintidž dekoracija koju sezonski rotira za svoj mali stan. Alergična na pretrpan prostor, izuzetno vodi računa o tome da je raspored nameštaja uvek besprekoran, a dekorativnih komada sasvim dovoljno za ravnotežu enterijera.