Kako zalivati monsteru da bi ostala zdrava godinama: Saveti za uspešan rast

by | October 31, 2024
Kako zalivati monsteru da bi ostala zdrava godinama: Saveti za uspešan rast

Monstera (Monstera deliciosa) je jedan od najpopularnijih sobnih biljaka zahvaljujući svojim karakterističnim listovima sa prorezima, koji su je i proslavili pod imenima “švajcarski sir” i “biljka filodendron”. Iako se smatra biljkom lakom za održavanje, pravilno zalivanje je ključno za očuvanje zdravih i bujnih listova. U nastavku su saveti stručnjaka o tome koliko često i kako treba zalivati monsteru da bi trajala decenijama.

Koliko često zalivati monsteru?

Generalno pravilo za zalivanje monstere jeste proveravanje površinskog sloja zemlje – biljku je potrebno zaliti kada se prvih nekoliko centimetara zemlje osuši. Prema rečima Lise Eldred Štajnkopf, autorke priručnika o sobnim biljkama, najbolje je proveravati biljku redovno umesto da se pridržavate strogo određenog rasporeda. Na primer, u oblačnim nedeljama biljka neće zahtevati puno vode, dok će sunčani i topli periodi povećati njenu potrebu za zalivanjem.

Faktori koji utiču na zalivanje monstere

Koliko često ćete zalivati monsteru zavisi od nekoliko faktora, uključujući osvetljenje, vrstu zemljišta, veličinu saksije i temperaturu u prostoriji.

Zemljište
Monstere vole rastresitu, dobro dreniranu zemlju koja zadržava malo vlage. Mešavine za tropske biljke, koje sadrže “chunky” ili grublje delove, obično su najbolji izbor jer omogućavaju brzo oticanje vode, što znači da ćete monsteru češće zalivati.

Vlažnost vazduha i temperatura
Monstera se prilagođava suvljoj atmosferi u domovima, ali reaguje pozitivno na dodatnu vlagu, koja pospešuje sjaj i živost listova. Optimalne temperature za nju kreću se između 18 i 29 stepeni Celzijusa. Ukoliko je vaš dom topliji ili suvlji, biće potrebno češće zalivanje.

Članak se nastavlja posle reklama

Veličina saksije
Veličina saksije takođe ima ulogu u zalivanju. Prevelike saksije mogu zadržavati previše vlage, što može dovesti do truljenja korena. Takođe, poroznost materijala saksije utiče na brzinu isušivanja zemljišta.

Osvetljenje
Monstera voli indirektno svetlo, ali previše sunčeve svetlosti može ubrzati sušenje zemlje, što zahteva češće zalivanje. Izbegavajte direktno sunce kako biste sprečili oštećenje listova.

Kako pravilno zalivati monsteru?

Postoje dva glavna načina zalivanja monstere.

Članak se nastavlja posle reklama
  1. Zalivanje odozgo – Najčešći način zalivanja jeste dodavanje vode na površinu zemlje, sve dok voda ne počne da izlazi iz drenažnih otvora. Nakon 30 minuta uklonite višak vode iz podmetača kako biste sprečili prekomerno zadržavanje vlage u korenu.
  2. Zalivanje odozdo – Neki ljubitelji biljaka preferiraju zalivanje odozdo, gde se saksija postavi u posudu sa vodom kako bi biljka upila vlagu iz korena, čime se podstiče snažan korenov sistem.

Znakovi da vaša monstera traži vodu

Nedovoljno zalivanje monstere može dovesti do opuštenih i smeđih listova. Ako primetite da su listovi suvi i bez sjaja, proverite da li je zemlja suva – ako jeste, biljku treba odmah zaliti. Praćenje stanja listova može pomoći da razvijete osećaj kada biljka traži više vode.

Znakovi prekomernog zalivanja monstere

Previše zalivanja može biti štetno za monsteru, jer može izazvati truljenje korena. Žuti i mekani listovi obično ukazuju na prekomernu vlagu, dok vlažna zemlja i uvenuće biljke sugerišu da su koreni možda istrulili. Ako primetite ove simptome, smanjite zalivanje i proverite drenažu.

Članak se nastavlja posle reklama

Pravilna briga i zalivanje u skladu sa potrebama monstere ključni su za njenu dugovečnost i bujnost, stvarajući impresivan dodatak za svaki enterijer.



franz12/gettyimages