Kako se pravilno neguju sukulenti

by | August 2, 2024
Kako se pravilno neguju sukulenti

Uz ovaj jednostavan vodič, naučićete kako se pravilno neguju sukulenti,prelepe ukrasne biljke koje možet gajiti i napolju i u stanu. 

Sukulenti su prelepe biljke koje dolaze iz sušnih područja širom sveta. Ogromna prednost sukulenata je ta što su u stanju da zadrže vodu u svojim debelim, mesnatim listovima i stabljikama. Postoji ogroman broj sukulenata koji se gaje kao ukrasne biljke u domu ili u bašti. Uopšte nisu zahtevne, međutim, postoji nekoliko stvari koje treba imati na umu ako želite da gajite sukulente.

Kako se pravilno neguju sukulenti i šta su to sukulenti?

Članak se nastavlja posle reklama

Ponekad, u svetu baštovanstva, terminologija može biti malo nezgodna. Na primer, svaka biljka, obično iz sušne klime, koja ima mesnate listove i stabljike za skladištenje vode, smatra se sukulentom. Ovo uključuje kaktuse, sedum, aloju, agavu, eševeriju, čuvarkuću, krasulu, kalanhoju i stotine drugih vrsta.

Međutim, većina baštovana koristi izraz sukulent samo za biljke debelih, mesnatih listova. A sve biljke sa bodljama nazivaju kaktusima – iako i oni spadaju u sukulente.

Koliko često zalivati sukulente

Članak se nastavlja posle reklama

Za razliku od nekih drugih višegodišnjih biljaka, sukulenti su vrlo skromni što se zemljišta i zalivanja tiče. Štaviše, neće se nogo buniti ako ih povremeno zanemarite. A ono što nikako ne vole jeste prekomerno zalivanje.

Najbolje je da ih posadite u saksiju koja ima jako dobru drenažu ili u malo nagunuto zemljište napolju gde se voda nikad ne zadržava. Zalivajte sukulente otprilike jednom nedeljno tokom vegetacije, ali ih ostavite da se potpuno osuše između zalivanja i nikada nevlažite tlo.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako živite u području u kojem sukulenti miruju tokom hladnijeg vremena, možete povećati vreme između sesija zalivanja. Međutim, ako držite sukulente u stanu, treba da se pridržavate doslednog rasporeda zalivanja.

Izaberite mešavinu za saksije kreiranu posebno za sukulente. Ako to nemate, pomešajte običnu zemlju za cveće sa peskom ili šakom sitnog šljunka ili kamenja da biste stvorili porozniju podlogu za sukulente.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako se pravilno neguju sukulenti: O čemu još morate voditi računa

Pored odgovarajuće podloge (zemlje) i dobre prakse zalivanja, sukulentima su potrebne još dve stvari za preživljavanje: sunce i đubrivo.

  • Sunce: Sukulentima je potrebno najmanje 6-8 sati punog sunca dnevno.
  • Đubrivo: Nađubrite sukulente u proleće. Koristite uravnoteženo đubrivo sa jednakim razmerama azota, fosfora i kalijuma.

Gde sve možete gajiti sukulente

Sukulenti privlače baštovane zbog svog neobičnog izgleda – oblika, boja i tekstura. A ove prelepe biljke možete gajiti u:

Članak se nastavlja posle reklama
1. Saksije

Sukulenti mogu srećno da žive u zatvorenom svetu niske činije ili lonca. Jedini uslov je da u posudi postoje rupe za drenažu kako bi voda mogla da otiče iz korena ovih biljaka. Spakujte razne sukulete zajedno da biste napravili mozaik u boji.

2. Bašta

Sukulenti mogu rešiti probleme u mnogim predelima. Koristite nisko rastuće vrste kao što je ‘Dragon’s Blood’ kao pokrivač tla na sunčanim otvorenim područjima. Neki sedumi mogu čak i malo zasjeniti.

3. U zatvorenom prostoru

Nega soka u zatvorenom prostoru zahteva veoma malo održavanja, ali treba da bude redovnija. Kako se brinuti za sukulente u zatvorenom prostoru – stavite ih na mesto sa jakom, direktnom sunčevom svetlošću i zalivajte ih tek kada im se zemlja osuši. U zavisnosti od vlage i vlažnosti u vašem domu, to može biti svake nedelje, svake dve nedelje ili čak samo jednom mesečno. Pratite tlo vaše biljke prvih nekoliko meseci da biste odredili raspored zalivanja.

Članak se nastavlja posle reklama
4. Vertikalne bašte

Mali primerci se mogu koristiti za pravljenje venaca i idealni su za vertikalne bašte i zelene krovove.


Ranka Bulatović

repinanatoly/gettyimages.co.uk