Kada je sigurno ponovno koristiti bazen nakon dezinfekcije?

by | June 27, 2023
Kada je sigurno ponovno koristiti bazen nakon dezinfekcije?

Nakon što ste dezinfikovali svoj bazen šok tretmanom, voda izgleda primamljivo za ponovno korišćenje. Međutim, važno je znati koliko treba sačekati pre nego što se možete sigurno kupati. U ovom članku, pružamo stručno mišljenje o tome koliko vremena treba da prođe nakon dezinfekcije bazena pre nego što se bezbedno možete vratiti u vodu.

Kako sigurno koristiti bazen nakon dezinfekcije:

Nakon šok tretmana bazena, preporučuje se da sačekate dok nivo slobodnog hlora ne padne u opseg od 1 do 3 delova po milionu (ppm) pre nego što se ponovo kupate, kaže Hubert Miles, sertifikovani inspektor bazena i spa centara preko NACHI organizacije. Ovo obično traje između 24 i 48 sati, zavisno od faktora kao što su količina primenjenog šok tretmana, temperatura vode i cirkulacija.

Članak se nastavlja posle reklama

Bazen nakon dezinfekcije: Razlozi za čekanje

Ne treba ulaziti u bazen prerano nakon šok tretmana jer nivo slobodnog hlora može biti previsok. “Kada šokirate bazen tradicionalnim tretmanom hlora, privremeno može doći do povećanja nivoa slobodnog hlora, u zavisnosti od proizvoda i početnih uslova u bazenu”, objašnjava Hubert Miles. “Nivo slobodnog hlora može porasti na 10 do 15 ppm nakon šokiranja. Pratiti uputstva proizvođača i vršiti testiranje vode je ključno kako bi se osiguralo da se nivoi vrate u normalu pre nego što se dozvole plivačima da se vrate u bazen.”

Rizici ulaska u bazen kada su nivoi hlora ovako visoki uključuju iritaciju kože ili pojavu neprijatnih simptoma kože ili pogoršanje postojećih kožnih stanja. Takođe može uticati na oči, potencijalno izazivajući iritaciju, bol i zamagljen vid. Postoje i respiratorni problemi. Osoba koja prebrzo uđe u vodu može imati simptome poput kašlja, otežanog disanja i zviždanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko brzo se možete vratiti u bazen?

U pogledu vremena, trebalo bi da sačekate od 24 do 48 časova. Međutim, to je samo pravilo koje se koristi kao smernica. “Period čekanja nakon šokiranja bazena može biti uticajan količinom primenjenog šoka”, objašnjava Hubert Miles.

“Da biste napravili tačniju procenu, možete odrediti potrebu za hlornim tretmanom bazena izvršavanjem testa potrebe za hlorom. Ovaj test meri količinu hlora potrebnu da bi se postigao i održao željeni nivo slobodnog hlora. Poznavanje potrebe za hlorom omogućava vam procenu vremena potrebnog da se nivo hlora vrati u prihvatljiv opseg nakon šokiranja. Test potrebe za hlorom nije nešto što vlasnik bazena ili prodavnica bazenske opreme često rade. Ako znate količinu vode u bazenu, možete koristiti test sa kantom da biste procenili potrebu za hlorom. Evo kako:

Članak se nastavlja posle reklama
  1. Uzmite 1 galon vode i dodajte oko 1/8 kašičice 6-procentnog izbeljivača (prilagodite količine ako koristite više vode).
  2. Promešajte i ostavite nekoliko minuta.
  3. Testirajte nivo hlora; ako je ispod 10 ppm, ponovite korake 1 i 2.
  4. Nastavite dodavati izbeljivač i testirati dok dosledno ne postignete 10 ppm.

“Ovaj test vam pomaže da odredite količinu izbeljivača potrebnu da biste postigli i održavali 10 ppm u bazenu. Kada održavate 10 ppm, pomnožite količinu hlora sa zapreminom vode u vašem bazenu.”

Članak se nastavlja posle reklama

Testirajte pre nego što se ponovo zaronite:

Kao što smo već pomenuli, potrebno je da nivo hlora bude najmanje 1 ppm, ali je bolje da bude između 2 i 4 ppm pre nego što bilo ko uđe u bazen. Takođe je važno da pH vrednost vode bude ispravna i trebala bi se kretati između 7 i 7.6.

Članak se nastavlja posle reklama

Borjana Božić

Martina Birnbaum/gettyimages