Vaše ruže venu? Možda ih pogrešno zalivate – evo kako to da ispravite

by | May 27, 2025
Vaše ruže venu? Možda ih pogrešno zalivate – evo kako to da ispravite

Ruže su među najvoljenijim baštenskim biljkama, poznate po svojoj lepoti, mirisu i eleganciji. Ipak, da bi ruže bile zdrave i cvetale obilno, pravilno zalivanje je jedan od najvažnijih elemenata nege. Mnogi početnici, ali i iskusni baštovani, često greše kada je u pitanju učestalost i način zalivanja ruža.

U ovom tekstu saznajte kako da zalivate ruže u različitim uslovima – bilo da su posađene u zemlji ili u saksiji – i izbegnete uobičajene greške koje mogu dovesti do bolesti ili uvenuća biljke.

Kada je najbolje zalivati ruže?

Najbolje vreme za zalivanje ruža je rano ujutru. Tada su temperature niže, a voda ima vremena da prodre duboko do korena pre nego što ispari. Osim toga, listovi imaju dovoljno vremena da se osuše tokom dana, što smanjuje rizik od razvoja gljivičnih bolesti.

Zalivanje uveče se generalno ne preporučuje jer vlaga koja se zadržava na listovima i oko korena tokom noći može podstaći razvoj patogena. Međutim, u sušnim klimama gde su noći tople i suve, večernje zalivanje može biti prihvatljivo rešenje.

Koliko često treba zalivati ruže?

Učestalost zalivanja zavisi od više faktora: vrste ruže, tipa zemljišta, starosti biljke i vremenskih uslova.

Članak se nastavlja posle reklama

Ruže posađene u zemlji obično zahtevaju duboko zalivanje jednom do dva puta nedeljno. To podrazumeva oko 2,5 do 5 centimetara vode po zalivanju. Mlade ruže koje su tek presađene zahtevaju češće zalivanje – svakih 2 do 3 dana dok se ne ukorene.

Ruže u saksijama traže više pažnje. Tokom letnjih meseci, kada su temperature visoke, mogu zahtevati zalivanje svaki dan, posebno ako se nalaze na direktnom suncu. U hladnijim danima dovoljno je zalivanje na svaka 2 do 3 dana. Ključno je proveravati vlagu zemljišta pre svakog zalivanja.

Faktori koji utiču na potrebe za zalivanjem

Postoji nekoliko ključnih faktora koji određuju koliko često treba zalivati ruže:

Članak se nastavlja posle reklama

1. Sunčeva svetlost: Ruže koje su izložene celodnevnom suncu gube više vlage i samim tim zahtevaju češće zalivanje. U senovitijim uslovima, zalivanje može biti ređe.

2. Tip zemljišta: Peskovita zemljišta brže propuštaju vodu i zahtevaju češće zalivanje. Glinena zemljišta zadržavaju vlagu duže, ali postoji veći rizik od prekomernog zalivanja i truljenja korena.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Temperatura i vlažnost vazduha: Tokom toplih i suvih dana, ruže gube vlagu brže. Ako su temperature iznad 27°C, neophodno je češće proveravati vlagu u zemljištu i zalivati po potrebi. Visoka vlažnost vazduha može smanjiti potrebu za vodom.

4. Starost i sorta ruže: Mlade biljke zahtevaju češće zalivanje dok ne razviju jak korenov sistem. Neke sorte, poput hibridnih čajevki, prirodno zahtevaju više vode, dok su stare baštenske sorte i žbunaste ruže često otpornije.

5. Malčiranje: Dodavanje sloja malča oko biljke pomaže u zadržavanju vlage u zemljištu, smanjuje isparavanje i smanjuje potrebu za čestim zalivanjem. Preporučuje se sloj od 2–3 cm prirodnog malča (kora, kompost, suva trava).

Kako pravilno zalivati ruže?

Najbolji način za zalivanje ruža je sporo i duboko zalivanje, kako bi voda dospela do donjih slojeva zemljišta gde se nalazi koren. Idealno je koristiti sistem „kap po kap” ili natapajuće crevo koje ravnomerno vlaži zemljište bez kvašenja lišća.

Ukoliko zalivate ruže ručno, obavezno usmerite mlaz vode ka osnovi biljke i izbegavajte prskanje po listovima. Površinsko i brzo zalivanje nije dovoljno – voda mora da prodre dublje kako bi podstakla razvoj snažnog korenovog sistema.

Članak se nastavlja posle reklama

Takođe, važno je redovno proveravati stanje zemljišta. Ako je gornji sloj suv, ali vlažnost postoji u dubini od nekoliko centimetara, zalivanje može da sačeka.

Simptomi prekomernog i nedovoljnog zalivanja

Preterano zalivanje može biti jednako štetno kao i nedostatak vode. Evo kako da prepoznate problem:

Simptomi prekomernog zalivanja:

  • Žućenje i opadanje listova

  • Zemlja je stalno mokra

  • Pojava buđi ili gljivica

  • Cveće se ne otvara ili brzo vene

  • Rastezanje i slab razvoj biljke

Simptomi nedovoljnog zalivanja:

  • Listovi venu, suše se i opadaju

  • Zemlja je suva i ispucala

  • Pupoljci otpadaju pre otvaranja

  • Uspravno stablo, ali opušteni listovi

Pravovremeno uočavanje ovih simptoma može vam pomoći da korigujete navike u zalivanju i sačuvate biljku od propadanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Najvažniji saveti za zalivanje ruža

  • Zalivajte ujutru, kada su temperature niže i isparavanje manje.

  • Usmerite vodu direktno na koren biljke, a ne po listovima.

  • Praktikujte duboko i temeljno zalivanje, ali izbegavajte prečesto.

  • Dodajte sloj malča kako biste zadržali vlagu duže u zemlji.

  • Uvek proveravajte vlagu pre zalivanja, posebno kod biljaka u saksiji.

Ruže su zahtevne, ali zahvalne biljke. Pravilno zalivanje je osnov zdravog rasta, bujnog lišća i obilnog cvetanja. Uz pravilno zalivanje – u pravo vreme, u pravoj količini i na pravi način – vaše ruže će vam svakog proleća i leta uzvratiti raskošnim bojama i mirisima.

Ako želite da uživate u zdravim i bujnim ružama tokom cele sezone, uvrstite ove savete u svoju baštensku rutinu. Pravilna nega počinje od pravilnog zalivanja.



Anastasiia Sapozhnikova/gettyimages