Kako uzgajati orhideje u vodi: Saveti za zdrave i dugotrajne cvetove
Ukoliko volite orhideje ali imate problema sa zalivanjem, učenje kako uzgajati orhideje hidroponski može biti rešenje za zdravije i egzotične cvetove.
Kako uzgajati orhideje u vodi: Pravilna nega i zalivanje
Svaki ljubitelj sobnih biljaka zna da održavanje orhideja u zatvorenom prostoru može biti delikatan posao, a greške u zalivanju mogu dovesti do propadanja vaših lepih biljaka. Međutim, uzgoj hidroponskih orhideja znači da se ne morate brinuti o greškama u zalivanju – plus, ovom tehnikom uzgoja možete stvoriti atraktivni prikaz orhideja.
Ovde smo opisali kako uzgajati orhideje u vodi uz pomoć saveta stručnjaka kako biste imali zdrave hidroponske cvetove.
Da li možete uzgajati orhideje u vodi?
Postoji mnogo vrsta orhideja koje možete uzgajati u zatvorenom prostoru, i kada je u pitanju održavanje cvetova orhideja ili vraćanje orhideje u život, važno je razumeti njihovo prirodno stanište. Orhideje su epifite u prirodnom okruženju gde rastu na površini drugih biljaka, poput drveća, umesto u zemlji. Zbog toga imaju vazdušne korene koji im pružaju vlagu i hranljive materije.
“Vazdušni koreni su nazvani baš tako jer su dizajnirani da apsorbuju vlagu iz vazduha jer orhideje obično svoje korene pričvršćuju na grane drveća u divljini,” kaže Brenda Hwang, florista u Orchid Republic Floral Boutique. “Ako koreni orhideje duže vreme budu u vlažnosti, često se pokvare, pa je ključna dobra cirkulacija vazduha i adekvatna drenaža,” dodaje.
Uzgoj orhideja u vodi podrazumeva potapanje korena, a zatim njihovo sušenje pre ponovnog potapanja kako bi se izbeglo truljenje korena biljke. Ovom hidroponskom metodom orhideje dobijaju onoliko vlage koliko im je potrebno pre nego što se osuše, kako ne bi bile prenatopljene.
Kako uzgajati orhideje hidroponski?
Najbolji način da postignete ovu metodu uzgoja je pažljivo ukloniti orhideju iz originalnog saksije i očistiti je od zemlje ili kore koja se može zapetljati u korenje. Takođe, obavezno očistite korenje i odsecite oštećene ili mrtve delove korena orhideje.
Zatim možete staviti svoju orhideju u kontejner sa vodom, potapajući korene i ostavljajući je da se natapa. Korišćenje hidroponskog kompleta ili alternativnog sistema za uzgoj biljaka u zatvorenom prostoru sa staklenim posudama odlično funkcioniše za ovo, kako biste mogli da posmatrate boju i zdravlje korena.
Neka vaša orhideja odstoji u vodi nekoliko dana pre nego što je izvadite da se osuši. “Tokom zime, orhideje mogu ući u stanje mirovanja i neće uzimati toliko vode,” primećuje Brenda. Kada vaša orhideja nije u aktivnoj fazi rasta, najbolje je smanjiti čestotu potapanja korena kako biste sprečili prenatapanje i truljenje korena.
Možete uspešno uzgajati orhideje u vodi jednostavno posmatrajući korenje da biste znali kada treba da ih potopite. Ako koreni izgledaju zeleno, to je znak da su na pravilnom nivou vlage. Kada koreni izgledaju srebrno, tada je vreme da ih potopite.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.