Spoj prošlosti i budućnosti: Pariski stan kao definicija stila

by | November 12, 2023
Spoj prošlosti i budućnosti: Pariski stan kao definicija stila

Pariski par stvorio je dom koji odaje počast dizajnerima prošlih generacija, istovremeno vizionarski sagledavajući ono što dolazi.

Pariski stan: Luksuzni i vintage detalji

Dizajner odeće iz 1960-ih, Paco Rabanne, bio je neokajan optimista. Njegovi topovi od lanca i mikro-mini haljine sačinjene od metalnih detalja odražavale su san o čistijoj, veselijoj budućnosti. Dok današnji futurizam u modi često ima distopijski ton – mračne ogrtače, čizme od crnog lateksa do bedara – Rabanne, rodom iz Baskije, zamislio je svet koji dolazi kao groovy i prostran.

Iako Pariz obiluje radnjama koje prodaju izuzetne antikvitete, detalje i zidne panele za one koji obnavljaju istorijske stanove, ovaj par je umesto toga sledio šablon koji je postao poznat po dizajnu Fabrizia Casiraghija, stvarajući prostor koji odiše atmosferom porodičnog doma koji je preživeo generacije. Svaki uzastopni naslednik je ostavio svoj pečat, elegantno uključujući prošlost dok obuhvata budućnost. “Naša ideja je da su možda bake i deke bili tu 1940-ih, ostavili neki nameštaj, zatim su roditelji u ’70-ima ostavili neke kul stvari, a sada je sve to transformisala mlađa generacija”, kaže Casiraghi.

Članak se nastavlja posle reklama

Neobičan raspored ugla stana – uobičajen kada je velika kuća podeljena – ističe neortodoksne dizajnerske izbore. Ulaz na prizemlju, s podom popločanim crno-belom šahovskom tablom (jednim od retkih klicanja pariskoj tradiciji), vodi do ogromne pravougaone sobe sa tepihom. Krevet, prekriven vintage Hermès pokrivačem u šari koja podseća na jelenje krzno, nalazi se na platformi od 17 inča koja deli sobu, “pružajući iluziju odvojenog prostora bez ikakvih zidova”, kaže Casiraghi.

Poseban stil za pariski stan

Pored vrata, lampa austrijskog arhitekte srednjeg veka Josefa Franka visi iznad okrugle stolice Pierre Paulin Pumpkin u off-white bouclé vuni. Pored vrata, kupatilo sa crnim pločicama oda je Vili Necchi Campiglio, racionalističkoj vili u Milanu, dizajniranoj tridesetih godina prošlog veka od strane Piera Portaluppija, koja je postala poznata u filmu “I Am Love” Luca Guadagnina iz 2009. godine: zakrivljene belo lakirane lajsne kontrastiraju sa ebanovinskim zidovima poput apstraktne slike iz 1950-ih.

Članak se nastavlja posle reklama

Glavni sprat, uz strmu otvorenu stepeništu, još je dramatičniji zbog svoje visoke prostranosti i dozivanja najglamuroznijih perioda prošlog veka. Na zidu koji povezuje dva nivoa, nalazi se tapiserija dimenzija 6,5 sa 10 stopa u tonovima okera, crne, nevenčane i kestenjaste, napravljena 1950-ih godina prema originalnom dizajnu španskog nadrealiste Joana Miróa; podseća na preveliki platno Fernanda Ležea iz 1928. godine koje je Yves Saint Laurent postavio u salon svog stana iz 1970-ih na Rue de Babylone. Gigantski lampioni, proizvedeni od strane austrijske kompanije Woka prema originalnom dizajnu Josefa Hoffmanna iz 1917. godine za odeljenje tkanine Wiener Werkstätte, vise s plafona visine 15 stopa, stvaraju intimnost sličnu souku.

Članak se nastavlja posle reklama

Koristeći police za knjige do visine struka kao suptilne pregrade, Casiraghi je podelio prostor na dnevni boravak i trpezariju s otvorenom kuhinjom; podovi su prekriveni kokosovim prostirkama, a zatim slojeviti kineskim Art Deco tepisima.

Vintage Florence Knoll trpezarijski sto okružen je stolicama u duboko zelenom lakovu pola-barrela Josefa Hoffmanna, a na jednom zidu, pored dva Deco klub stola presvučena marigold vunom, vise dva ogromna drvena skulpture, kupljena na buvljaku. “Ponekad se zaljubiš u Pikasa”, kaže Casiraghi, “a ponekad je to samo oblik.”



Borjana Božić

vicnt/gettyimages