
Mali stan od 34,5 m² bez suvišnih detalja: Revolucija u malom prostoru

Dizajner Igor Kim, koji je završio svoj projekat stana za samo 2,5 meseca, govori o tome kako stvoriti ogroman prostor za skladištenje u maloj prostoriji (i ne izgubiti osećaj prostranosti).
Lično iskustvo: Mali stan od 34,5 m², gde nema nasumičnih detalja
- Vrsta nekretnine: stan
- Lokacija: Moskva, stambeni kompleks „Movement Tušino“
- Površina: 34,5 m²
- Stil: minimalizam
- Glavna ideja projekta: stvoriti stilski suzdržan i funkcionalan stan za sebe, povećavajući njegovu investicionu atraktivnost uz pomoć dizajna projekta
- Boje: bež i grafit
- Autor projekta: dizajner Igor Kim
Ovo je standardni jednosoban stan površine samo 34,5 m². Raspored je bio od investitora – imao je nesrazmerno veliki hodnik, kuhinju, spavaću sobu i kupatilo. Nakon preuređenja, bilo je moguće opremiti hodnik sa garderobom i vešernicom, kuhinju-dnevnu sobu sa trpezarijom i ogromnom (po standardima takvog prostora) sofom dužine 2,65 m, prostranim kupatilom, kao i izolovanu spavaću sobu sa garderobom.
Pošto sam bio sam sebi kupac, bilo mi je donekle lakše – na primer, prilikom izrade projekta nije bilo beskrajnih saglasnosti. Ali postojale su i poteškoće: stalno sam kočio brz protok ideja, jer zbog male površine ne bismo dugo živeli u ovom stanu – morali smo sve da radimo sa pogledom na potencijalnog kupca. Dizajn za male stanove treba da bude, s jedne strane, moderan i utilitaran, a s druge vanvremenski, kako bi stan uvek bio atraktivan, a obuhvat kupaca širi.
Život u 34,5 m²: Kako pretvoriti mali stan u funkcionalni raj
Mali hodnik je napravljen u tamnim bojama za razliku od dnevne sobe – da bi se poboljšao efekat prelaska iz male utilitarne sobe u zajednički prostor. Iza fasada sa ogledalom skrivena je ogromna garderoba za odeću i obuću, u kojoj se nalazi i mašina za veš i sušenje.
U dnevnom boravku se nalazi kuhinjski set sa povećanom dubinom radne ploče i svih ormarića. Punopravna trpezarijska grupa, inače, mnogo je funkcionalnija od barskih i polu-barskih šankova. Zaobljeni uglovi dnevne sobe čine sobu mekšom i zamagljuju granice.
U ovom stanu nema nijednog samostojećeg ormarića – tokom izgradnje zidova napravljene su posebne niše za sve skladišne prostore, što je omogućilo vizuelno poravnanje glomaznih ormara sa zidovima. Dnevni boravak je delimično završen drvenim panelima sa konturnim večernjim osvetljenjem. Fasade sistema za skladištenje i skrivena vrata koja vode u spavaću sobu spajaju se sa panelima.
Drugi deo zidova je grubo malterisan, lično sam ih ofarbao tvrdom četkom da bih postigao zbrkani efekat – pri različitom osvetljenju zidovi izgledaju drugačije, što minimalističkom enterijeru daje originalnost.
Spavaća soba je ukrašena panelima sa imitacijom tekstila, koji služe kao dodatna zvučna izolacija. Projektor može pretvoriti spavaću sobu u bioskop – ukratko, koristi se svaki ugao sobe.
Odluka o stvaranju garderobe nije doneta slučajno: prvo, otvoreno skladištenje garderobe je mnogo pogodnije od tradicionalnih ormara, a drugo, omogućilo je da se ogromna količina stvari uklopi u jednu prostoriju, gde je potrebno iskoristiti maksimalan prostor. Još u fazi izgradnje zidova, smislio sam otvorenu policu za knjige i pribor, jer sam shvatio da bi bez nje spavaća soba bila prazna.
Kupatilo ima ogromnu količinu prostora za skladištenje, uključujući pomoćnu kolonu za usisivač. U ormaru se nalazi Bluetooth zvučnik za prijatan boravak. Pored toga, postoje tri scenarija osvetljenja. A tuš kabina, po standardima tako malog stana, je ogromna.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.
Nastavite da čitate
