Previše lepo da bi bilo stvarno: 16 neverovatnih predela na planeti Zemlji I
Ove nestvarne lokacije podsećaju na niz komplikovanih filmskih kadrova, ali to su ipak prave destinacije koje biste sigurno želeli da posetite.
1. Peščara Talas, Arizona, SAD
Peščara Talas nalazi se nedaleko od granice između saveznih američkih država Arizone i Jute.
Privlačna je planinarima i fotografima zbog bogatog kolorita, talasaste forme i uzbrdica, čije osvajanje predstavlja pravi izazov.
2. Pamukkale, Turska
Pamukkale (na turskom „pamučni zamak“) je jedinstveno prirodno obeležje, koje se nalazi u pokrajini Denizli na jugozapadu Turske.
Nastalo je taloženjem kalcijuma tokom miliona godina, a tektonsko pomeranje tla u bazenu reke Menderes uzrokovalo je formiranje brojnih izvora vrele vode.
3. Jeloustonska kaldera, Nacionalni park Jelouston, SAD
Ovaj ogromni gejzir bogatog kolorita, čiji prečnik varira od 55 do 72 km, nalazi se na severozapadu države Vajoming i najvećim delom zahvata nacionalni park Jelouston. Naziva se još i supervulkanom.
4. Crvena plaža, Pandžin, Kina
Crvena plaža je prirodni rezervat koji se nalazi u delti reke Liao, jugozapadno od kineskog grada Pandžina.
[textblock style=”6″]Pogledajte preostalih osam neverovatnih predela[/textblock]
Dobila je ime po svom izgledu koji nastaje usled cvetanja morske trave čiji su cvetovi crvene boje.
5. Salar de Uyuni, Bolivija
Salar de Uyuni je najveća slana ravnica na svetu, smeštena na visoravni Altiplano u jugozapadnoj Boliviji.
Okružena najvišim vrhovima Anda i prekrivena i do nekoliko metara debelom korom soli, ova ravnica je iznenađujuće ravne površine, a tokom kišne sezone podseća na ogromno ogledalo.
6. Drvo zmajeva krv, Socotra, Jemen
Ovo zimzeleno drveće, koje liči na izvrnute kišobrane, nalazi se na ostrvu Socotra u Indijskom okeanu.
Naziv „Zmajev krv“ dobilo je zbog smole tamnocrvene boje, a zahvaljujući svom pomalo bizarnom obliku, drveće uspešno odoleva dugim periodima suše.
7. Sossusvlei, Namibija
Smešten u pustinji Namib, Sossusvlei je ogroman glineni plato okružen gigantskim, crvenim peščanim dinama.
Prilikom izlaska i zalaska sunca pesak stalno menja boju, a zbog snažnih vetrova menjaju se i oblik i tekstura dina, tako da pejzaž nikada ne izgleda isto.
8. Pirinčane terase, Bali, Indonezija
U indonežanskoj pokrajini Bali, na površini od 19.500 hektara, nalazi se krajolik koji sesastoji od pet pirinčanih terasa i njihovih vodenih hramova.
Uređen na ovaj način još u 9. veku, predstavlja filozofski koncept harmonizacije duhovnog i materijalnog.
Izvor: mnn.com
Dragana Petrović, rođena 1990. godine u Nišu, je istaknuta diplomantkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta, sa fokusom na urbanizam i dizajn enterijera. Od ranih dana karijere u 2014, Dragana je razvijala svoje veštine u prestižnim arhitektonskim studijima, specijalizujući se za kreiranje inovativnih i funkcionalnih životnih prostora koji odražavaju savremene trendove i potrebe. Njena stručnost je dodatno obogaćena radom kao freelance konsultant za enterijer, gde je stekla reputaciju za detaljno osmišljavanje prostora sa naglaskom na održivost i estetiku.