Stručnjaci otkrivaju da li filtrirajući tuševi zaista deluju
Filtrirajući tuševi postaju sve popularniji jer nude mogućnost da se voda koja dolazi iz tuša oslobodi štetnih hemikalija i nečistoća koje mogu negativno uticati na kožu i kosu. Međutim, da li filtrirajući tuševi zaista rade? Stručnjaci daju svoja mišljenja o efektivnosti ovih uređaja.
Šta je filtrirajući tuš i kako se razlikuje od običnog?
Filtrirajući tuš je tuš koji je dizajniran da smanji količinu nečistoća u vodi, kao što su hlor i druge hemikalije. Ugrađeni filter unutar tuša ili u vidu dodatka za tuš omogućava da se voda pročisti pre nego što dođe do kože i kose. “Filtrirajući tuševi obično koriste aktivni ugalj, KDF-55 (koji uklanja teške metale poput olova i žive), ili kalcijum-sulfat koji cilja hlor i kloramine,” objašnjava stručnjak Mike Sale.
Kako filtrirajući tuševi funkcionišu?
Većina filtrirajućih tuševa ima unutrašnje filtere koji deluju na nečistoće u vodi. Aktivni ugalj, koji je najčešći filtrirajući materijal, apsorbuje hlor i smanjuje prisustvo teških metala i mikroorganizama. Međutim, kako bi filteri bili efikasni, potrebno ih je redovno menjati, obično svaka 3-6 meseci. Takođe, važno je znati hemijski sastav vaše lokalne vode kako biste odabrali pravi filter koji će efikasno ukloniti željene nečistoće.
Prednosti filtrirajućih tuševa
Filtrirajući tuševi mogu doneti brojne koristi, posebno za one koji se bore sa suvom kožom i kosom. Chlorin u vodi, koji je prisutan u mnogim gradskim vodovodima, može ukloniti prirodna ulja sa kože i kose, što dovodi do iritacija i suvoće. Filtriranje ovog elementa može značajno poboljšati kvalitet kože i kose, čineći je mekom i hidratizovanom.
Takođe, filtrirajući tuševi mogu pomoći u uklanjanju štetnih bakterija poput E. coli i salmonele, čime se poboljšava kvalitet vode. Oni takođe mogu sprečiti rast plesni, što je posebno važno za osobe sa respiratornim problemima.
Da li je filtrirajući tuš prava opcija za vas?
Filtrirajući tuševi mogu biti odlična opcija za one koji žele da poboljšaju kvalitet vode, smanje iritacije kože i kose, ili da uživaju u čistijem tušu. Međutim, važno je da budete svesni njihovih ograničenja i da odaberete proizvod koji je specifično dizajniran za vaše potrebe.
Ako želite da filtrirate specifične kontaminante kao što su hlor ili teški metali, filtrirajući tuš može biti prava opcija. Ipak, ako imate problem sa tvrdim vodama ili želite sveobuhvatno rešenje za filtriranje vode, možda bi bilo bolje da razmislite o sistemu za prečišćavanje vode za celu kuću.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.