Izbegnite dizajnerske zamke koje čine dom negostoljubivim
Izbegnite ove greške i učinite svoj prostor toplim i gostoljubivim za sebe i svoje goste.
Dizajnerske zamke u enterijeru koje narušavaju atmosferu vašeg doma
Kada pozivate goste u svoj dom, želite da se oni osećaju prijatno i opušteno. Ipak, neki dizajnerski izbori, iako nenamerni, mogu stvoriti suprotan efekat. Srećom, uz nekoliko brzih intervencija možete značajno poboljšati atmosferu svog doma. Evo sedam najčešćih grešaka u uređenju prostora koje treba izbeći i jednostavnih rešenja za njih.
1. Previše ili premalo nereda
Pretrpane prostorije pune kutija, cipela ili kaputa u hodniku ostavljaju utisak neurednosti, dok potpuno prazne police ili površine mogu delovati sterilno i nepristupačno.
Brzo rešenje:
Ako je prostor previše prazan, unesite “namerni” nered – knjige, umetničke predmete ili lične sitnice koje pričaju priču. Ako je prostor pretrpan, fokusirajte se na decluttering i zadržite samo predmete koji vam zaista donose radost i funkcionalnost.
2. Nedostatak mesta za sedenje
Nedovoljno mesta za sedenje, posebno tokom okupljanja, može biti neprijatno za goste. Niko ne želi da sedi na tvrdom podu ili rubu stolice.
Brzo rešenje:
Dodajte privremena mesta za sedenje kao što su mali taburei, klupice ili sklopive stolice koje lako možete sakriti kada nisu u upotrebi. Multifunkcionalni komadi poput otomana na razvlačenje takođe su odlično rešenje.
3. Neudoban nameštaj
Estetika ne bi trebalo da ide na uštrb udobnosti. Tvrde stolice ili nameštaj sa visokim naslonima mogu učiniti da se gosti osećaju neprijatno.
Brzo rešenje:
Pre kupovine, isprobajte nameštaj i birajte udobne komade. Ako već imate neudobne stolice, dodajte jastučiće ili obložene presvlake kako biste ih učinili prijatnijim za sedenje.
4. Nedostatak zavesa ili roletni
Iako prelep pogled kroz prozor može biti veliki plus, nedostatak zavesa ili drugih tretmana za prozore može ostaviti prostor nepovezanim ili previše osvetljenim.
Brzo rešenje:
Dodajte slojevite zavese ili roletne koje možete prilagoditi prema osvetljenju. One ne samo da unose toplinu u prostor, već i omogućavaju privatnost i kontrolu svetla.
5. Previše jastuka
Dekorativni jastuci doprinose toplini enterijera, ali preterivanje može smetati gostima jer često ne znaju gde da ih odlože kako bi seli.
Brzo rešenje:
Ograničite broj jastuka na trosedu na tri standardna jastuka (20×20 cm) i nekoliko manjih ili lumbalnih jastuka. Ostale jastuke možete povremeno menjati radi osvežavanja izgleda.
6. Prostor poput muzeja
Delikatni ukrasi, lomljivi predmeti ili previše formalna atmosfera mogu učiniti da se gosti osećaju nesigurno i ukočeno.
Brzo rešenje:
Uklonite krhke dekoracije i unesite teksture poput pletenih tepiha, drvenih površina ili tkanina koje stvaraju toplu i prijatnu atmosferu.
7. Oštra rasveta
Jaka bela svetla i isključivo plafonska rasveta mogu stvoriti osećaj nelagodnosti, nalik na kancelariju ili sobu za ispitivanje.
Brzo rešenje:
Dodajte stojeće ili stonke lampe sa toplijim sijalicama. Pametne sijalice koje omogućavaju prilagođavanje intenziteta i boje svetlosti su sjajno rešenje. Takođe, razmislite o ugradnji dimer prekidača za veću fleksibilnost.
Uz ove jednostavne savete, možete brzo transformisati svoj prostor i učiniti ga prijatnijim kako za sebe, tako i za svoje goste. Sada je idealno vreme za osvežavanje doma – neka sledeće druženje bude u znaku topline i udobnosti!
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.