Lekcije iz prakse: Dizajnerske greške u enterijeru

by | December 5, 2024
Lekcije iz prakse: Dizajnerske greške u enterijeru

Dizajn enterijera često je proces učenja kroz greške. Iako mnogi važe za stručnjake u svom polju, čak i iskusni dizajneri ponekad donesu odluke koje kasnije zažale.

Dizajnerske greške: 6 odluka zbog kojih stručnjaci žale

Bilo da je u pitanju održavanje ili funkcionalnost, svaki izbor može doneti nepredviđene izazove. Evo šta neki od najpoznatijih dizajnera kažu o stvarima koje su se kasnije pokazale kao greške u njihovim sopstvenim domovima.

1. Otvorene police u kuhinji

Otvorene police mogu izgledati moderno i elegantno, ali često postanu nepraktične u svakodnevnom životu. Nureed Saeed, dizajnerka iz Nu Interiors, priznaje da je i sama ugradila otvorene police u svoju kuhinju, ali je ubrzo shvatila da su prašina i prljavština stalni problemi. „Ako predmeti na policama nisu u svakodnevnoj upotrebi, brzo se zaprljaju i potrebno ih je redovno prati“, objašnjava ona. Iako su estetski privlačne, otvorene police mogu zahtevati mnogo više truda nego što ste planirali.

2. Crne fuge u kupatilu: Česte dizajnerske greške

Andy Vajer, osnivač Rockledge Design + Architecture, žali zbog odluke da koristi crne fugove u renoviranom kupatilu. Iako izgledaju impresivno, Vajer priznaje da je njihovo održavanje daleko zahtevnije nego što je očekivao. „Potrebno je mnogo truda da bi se održali čisti, a borba sa belim naslagama soli gotovo je svakodnevna“, kaže on. Estetika često dolazi uz cenu dodatnog vremena i truda.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Tepisi u svetloj boji

Svetli tepisi mogu dodati dozu elegancije prostoru, ali su nepraktični za svakodnevnu upotrebu. Julia Njumen, osnivačica Julia Adele Design-a, priznaje da je uvođenje svetlih tepiha u prometne prostorije, poput dnevne sobe, bila greška. „Mrlje, prašina i tragovi brzo se primete, čak i uz redovno čišćenje“, kaže ona. Za domove sa decom, kućnim ljubimcima ili čestom posetom, tamniji ili šareni tepisi mogu biti bolji izbor.

4. Veliki kuhinjski pult bez dodatnog prostora za skladištenje

Veliki kuhinjski pultovi mogu delovati impresivno, ali ako nisu projektovani s praktičnošću na umu, brzo postaju beskorisni. Saeed priznaje da je u svojoj kuhinji napravila pult koji izgleda odlično, ali nema fioke ni ormariće. „Na kraju se pretvorio u mesto za nakupljanje nepotrebnih stvari“, kaže ona. Prilikom projektovanja kuhinje, pult treba da bude i estetski i funkcionalan.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Živa zidna dekoracija u dvorištu

Živi zidovi, kao trend u eksterijeru, mogu izgledati fantastično, ali često zahtevaju mnogo pažnje i održavanja. Vajer se priseća kako je, nakon renoviranja dvorišta, shvatio da održavanje stotina malih biljnih džepova nosi visoke troškove i svakodnevnu brigu. „Svaku biljku treba zalivati posebno, a ako je pritisak vode prejak, zemlja se ispira“, objašnjava on. Iako su estetski privlačni, ovakvi zidovi mogu biti previše zahtevni za svakodnevni život.

Članak se nastavlja posle reklama

6. Velika kožna sofa

Julia Njumen takođe žali zbog kupovine velike kožne sofe, koja je bila skupa, ali nepraktična. „Koža leti postane lepljiva i vruća, a zimi hladna i neudobna“, kaže ona. Umesto toga, savetuje da se kožni nameštaj koristi za manje komade, poput fotelja ili otomana, dok je za glavne sofe bolje odabrati materijale koji su udobniji i praktičniji.

Dizajnerske greške su neizbežne, čak i među profesionalcima. Iako su estetski izbori privlačni, njihova praktičnost i održavanje često mogu doneti neočekivane izazove. Najvažnije je iz ovih grešaka izvući pouku i težiti ravnoteži između lepote i funkcionalnosti, jer svaki dom treba da odgovara potrebama svojih stanara.



Gabriela Pons/pexels.com