Kako dizajnirati savršen enterijer: 8 tajni uspeha

by | August 27, 2023
Kako dizajnirati savršen enterijer: 8 tajni uspeha

Ulazak u prostoriju koja izgleda izvanredno često nas ostavi bez daha. Sigurno ste se i vi našli u takvoj situaciji. Ali šta to čini prostor dobro uređenim, izvanrednim, pa čak i sjajnim?

Kako dizajnirati savršen enterijer

Postoji mnogo faktora koji doprinose dobrom dizajnu enterijera, i iznenađujuće – to je prilično jednostavno. Svi mogu naučiti kako da kreiraju prelepe enterijere, samo je potrebno razumeti osnove stvaranja izuzetnih prostora pre nego što krenete da kreirate sopstvene zadivljujuće enterijere.

1. Planiranje i postavljanje prioriteta

Pre nego što započnete bilo koji projekat uređenja enterijera, važno je da planirate i postavite prioritete u vezi sa ciljevima i potrebama. Razmislite o faktorima kao što su funkcionalnost, estetika, budžet i vremenski okvir, i napravite plan koji obuhvata svaki od ovih elemenata.

2. Uzmite u obzir kontekst

Dobar dizajn enterijera treba da uzme u obzir kontekst prostora, uključujući faktore kao što su arhitektura, lokacija i prirodna svetlost. Razumevanje konteksta može vam pomoći da donesete dizajnerske odluke koje poboljšavaju prostor i stvaraju kohezivno i harmonično okruženje. Morate znati u kojem smeru je okrenuta soba, na primer, jer će to direktno uticati na izbor boja u prostoru – delimično boju zidova.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Savršen enterijer: Fokus na funkcionalnost

Estetika je važna, ali funkcionalnost bi trebalo da bude prioritet u svakom projektu dizajna enterijera. Razmislite kako će se prostor koristiti i donosite dizajnerske odluke koje podržavaju njegovu namenu. Udobnost i funkcionalnost trebalo bi da budu jaki faktori prilikom dizajniranja prostora.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Kreiranje balansa i harmonije

Dobar dizajn enterijera treba da stvori osećaj ravnoteže i harmonije u prostoru. To se može postići kroz različite dizajnerske izbore, kao što su paleta boja, raspored nameštaja i osvetljenje. Ako su prostorije harmonične, dom jednostavno deluje bolje – postoji protok, energija je dobra.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Obratite pažnju na detalje

Detalji su važan deo dobrog dizajna enterijera i mogu napraviti veliku razliku u celokupnom izgledu i osećaju prostora. Odabir pravog hardvera i dodataka, do izbora savršenih jastučića za sedenje, obratite pažnju na detalje kako biste stvorili kohezivan i doteran izgled. Posebno je važno uključiti teksturu i elemente koji jednostavno prijaju.

6. Budite spremni za uređivanje

Ponekad manje znači više kada je u pitanju dizajn enterijera. Budite spremni da uređujete i pojednostavite svoje dizajnerske izbore kako biste stvorili prostor koji je bolje usmeren i usredsređen. Niko neće primetiti ručno rađene pločice iz Maroka u vašem kupatilu ako je ormarić za umivaonik iz jeftine prodavnice napravljen od iverice. Sofa koju ste platili petocifren iznos će nestati ako jastuci izgledaju jeftino i prekrivač je generički. U ovim slučajevima, bolje je nemati prekrivač i jastuke dok ne pronađete odgovarajuće za sofu.

7. Ostanite verni svom ličnom stilu

Iako je važno uzeti u obzir kontekst i funkcionalnost prostora, takođe je važno ostati veran svom ličnom stilu i preferencama. Vaš dizajn enterijera treba da odražava vašu ličnost i ukus, stvarajući prostor koji je autentičan i udoban za vas – i ne samo za vas, već i za vašeg partnera. Prilikom dizajniranja dečijih soba, takođe treba uzeti u obzir njihove ličnosti i ukuse kada dostignu određeni uzrast. Možete pronaći svoj lični stil pohađanjem kurseva, čitanjem knjiga, pravljenjem mood boardova i kroz praksu, praksu, praksu!

8. Poznavanje razlike između trenda i klasičnog stila

Ovo je ključno jer ako ne znate razliku između nečega što je trend i onoga što je klasično, lako biste mogli da uložite sve svoje pare u prostor sa previše trendovskih elemenata i za godinu dana će prostor izgledati zastarelo i prašnjavo. Najbolje je da ključne elemente držite klasičnim, zato su najpopularniji elementi u kupatilima i kuhinjama (kade, lavaboi, itd.) uglavnom neutralni ili čista bela.

Članak se nastavlja posle reklama

Razlog je taj što kada zadržite osnovu neutralnom, najskuplji ili najteže zamjenjivi elementi mogu ostati mnogo godina, možda čak i decenijama. Ovo je održiv pristup dizajnu. Ako želite dodati ličnost i stil kroz “slojevite” elemente, tada tu možete uneti svoju ličnost, a da pritom ne morate ponovo postavljati pločice u kupatilu. Možete koristiti zavese za tuširanje, peškire, dodatke, tepihe, tapete ili boju zidova kako biste stilizovali kupatilo i oživeli ga.



Borjana Božić

Vasyl Cheipesh/gettyimages