Kako da oživite osušene biljke u saksiji
Kako vratiti u život osušene biljke u letnjim mesecima, a da još više ne pogoršamo problem, objasniće nam stručnjaci za hortikulturu
Postoji nekoliko razloga zašto biljka u saksiji možda pati od nedostatka vode – ili je nismo zalivali redovno i dovoljno ili je bila izložena ekstremnim temperaturama. Kada zalivate biljke u saksijama, postoji nekoliko ključnih stvari koje treba da uzmete u obzir pre nego što preplavite isušeno zemljište svežom vodom i nadate se najboljem. Naime, to može biti šok za korenje.
Kako oživeti osušene biljke: O čemu morate voditi računa
Prvo pravilo kada rehidrirate osušenu biljku je da se prema njoj odnosite veoma pažljivo. Takvoj biljci je potrebna nežna ruka…
1. Ne sipajte odmah veliku količinu vode
Uobičajena greška u zalivanju je da se biljka poplavi vodom s prvim znacima suvoće. Ako je zemlja u saksiji zbijena, voda će oteći s vrha i niz strane saksije pre nego što stigne da natopi zemlju. Umesto toga, uradite sledeće. Napunite sudoperu, kadu ili veliki lavor vodom i jednostavno stavite biljke u vodu 20-30 minuta.
Biljke će apsorbovati količinu vode koja im je potrebna, tako da nećete morati da brinete o preteranom zalivanju. A dobra strana ovakvog zalivanja je to što će gornji sloj zemlje ostati suv, tako da razne štetočine neće naići na pogodno stanište. Međutim i dalje je neophodno povremeno zalivanje odozgo.
2. Biljka ne sme da pliva u vodi
Kada pokušavate da nadoknadite izgubljenu vlagu, vodite računa o tome da biljka ne pliva u vodi. Višak vlage može dovesti do suprotnog problema – truljenja korena. A to je mnogo teži problem za rešavanje.
3. Držite biljke dalje od direktne sunčeve svetlosti
Naročito ako se spremate za put i neće moći redovno da ih zalivate. Biljkama treba svetlost, ali letnje sunce može brzo isušiti tlo i lišiti biljku vode. Sklonite saksije sa direktne sunčeve svetlosti kako biste joj dali vremena da upije što više vode – umesto da je ostavite da ispari.
Koliko je vremena potrebno da se oporave osušene biljke?
Uvenula biljka se može oporaviti za nekoliko nedelja uz odgovarajuću negu i eliminisanje osnovnog uzroka uvenuća. Međutim, vredi napomenuti nema svaka uvenula biljka uskladištenu energiju za potpuni oporavak. Nekim biljkama može biti potrebno nekoliko meseci da se vrate u prvobitno stanje.
A šta se desi kada biljku previše zalivate?
Prekomerno zalivanje biljaka rezultiraće mekim, mlohavim listovima koji takođe mogu izgubiti boju. Nedovoljno zalivanje rezultira suvim hrskavim listovima koji opadaju kada se dodirnu. Ako ste redovno zalivali svoju biljku i primetili ste suvo lišće, možda je ne zalivate pravilno i dovoljno ili je zalivate s vrha, a njoj bi više odgovaralo da upija vodu odozdo.
Može se desiti da se vaša biljka oporavi za nekoliko sati. Drugima će trebati nekoliko nedelja nege i pažnje da im se vrati nekadašnji sjaj.
Pobedite vrućinu: 4 načina da sačuvate biljke u saksijama od visokih temperatura
Ranka Bulatović, novinar saradnik: Dugi niz godina radi kao urednik i
novinar. Beskrajno uživa u uređenju enterijera, obožava sobno bilje i
najsrećnija je kad je oko nje sve šareno (žute, narandžaste i zelene boje
u njenom stanu ima u izobilju).