Život u potkrovlju: Saveti za uređenje
Prošla su vremena kad su ljudi koji su kupovali stanove izbegavali one koji su se nalazili u samom potrkovlju, jer se u međuvremenu dosta toga promenilo. Život u potkrovlju je postao mnogo zanimljiviji.
Život u potkrovlju: Novi, lepši dom
Da li ste znali da preuređenjem potkrovlja u stambeni prostor možete uštedeti i do 30% novca koje vam odlazi na grejanje zimi i hlađenje leti? Kada govorimo o kvalitetnoj izolaciji potkrovlja moramo misliti kako na krov tako i na zidove i pod.
Život u poktovlju: Izolacija
Najčešće, kada je izolovan objekat, izolovani su i zidovi potkrovlja, pa je akcenat na kvalitetnoj izolaciji poda i samog krova. Materijali koje u ovom slučaju biramo moraju da zadovolje određene zahteve. Neki su odlično i ekonomično rešenje za izolaciju donjih delova objekta, ali nisu idealan izbor za potkrovlja, poput pena na primer. Materijal za izolaciju potkrovlja mora da ispuni sledeće zahteve:
• da ima odlične toplotne karakteristike odnosno da što manje provodi toplotu kako bi potkrovlje zimi bilo toplo, a leti zaštićeno od vrućine spolja;
• da je negoriv;
• da je izrađen na prirodnoj bazi;
• da omogući prostoru da “diše”;
Za izolaciju potrkovlja kod nas se najviše koristi mineralna vuna i stiropor.
Život u potkrovlju: Bela boja
Ako vaše potkrovlje ima veliki izvor prirodnog osvetljenja u vidu krovnog prozora onda to treba iskoristiti i pomoću ostalih elemenata učiniti prostor prozračnim. U tome će vam najbolje pomoći bela boja koju slobodno možete koristiti i na zidovima i kao glavnu boju nameštaja.
Kako prostor u tom slučaju ne bi delovao previše sterilno, predlažemo da primenite zidne obloge – na primer, na kosom zidu možete ostaviti vidljive drvene letve, a a na drugom zidu se možete poigrati 3d oblogama koje imitiraju izgled opeke. Ukoliko postojeća krovna konstrukcija deluje masivno, ako je obojite belom, dobićete zanimljiv element.
Život u potkrovlju: Dobar dizajn
Ako je ceo stan u potkrovlju, onda je najbolje da ga planirate kao otvorenu zonu, u kojoj će kuhinja, trpezarija i dnevni boravak predstavljati jednu celinu, dakle bez pregradnih zidova, jer su velike šanse da bi njihovim postavljanjem onemogućili prodor prirodne svetlosti u neki kutak.
U slučaju da govorimo o kući, u kojoj je potkrovlje sve do skoro bilo mesto odlaganja suvišnih stvari koje će “možda jednom zatrebati”, onda je ovo sjajna prilika da proširite neku od prostorija na donjoj etaži tako što ćete ćete spavaću ili dečje sobe napraviti pod krovom.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.