Pravila za nameštaj: Kako kombinovati stilove koji ne izlazi iz mode
Uređenje doma kroz odabir i stilizovanje nameštaja jedan je od najuzbudljivijih koraka u dizajniranju enterijera. U tom trenutku, svaka prostorija dobija svoj konačni izgled, a dom postaje odraz vaše ličnosti.
Pravila za nameštaj koja treba da znate
Iako je ovo jedan od najzadovoljavajućih aspekata uređenja, istovremeno je i jedan od najvažnijih. Pravilnim odabirom nameštaja možete kreirati balans između udobnosti i stila, dok pogrešan izbor može učiniti da prostor deluje nezanimljivo i monoton.
Dizajnerski tim iz House of Hive Design Co. nedavno je na Instagramu podelio svoje savete o tome šta je poželjno, a šta treba izbegavati kada je u pitanju kupovina i stilizovanje nameštaja. Njihova pravila su sjajan vodič koji vam može pomoći da donesete prave odluke bez obzira na stil uređenja kojem težite.
1. Nemojte koristiti kompletan set nameštaja
Mada bi se moglo činiti da je kupovina kompletnog seta nameštaja najlakši način da postignete harmoniju u prostoru, ovo je jedno od glavnih “ne” kada je stilizovanje u pitanju. Korišćenje istog seta nameštaja i dekora može dovesti do monotonije u prostoru.
Kailee Blalock, suosnivačica House of Hive Design Co., savetuje da ne kupujete sav nameštaj iz iste prodavnice, sa istom estetikom ili da sve bude potpuno novo. Takođe, treba izbegavati korišćenje istih tonova drveta i tkanina u celom prostoru. Umesto toga, kombinovanje starog i novog, kao i mešanje različitih stilova, unosi više dinamike i vizuelnog interesa.
Jednostavan način da unesete različite tonove drveta u prostor je putem detalja, poput stolića ili klupa od različitih materijala.
2. Pravila za nameštaj: Kombinujte nameštaj različitih oblika
Ukoliko težite eklektičnom dizajnu, kontrast je ključ za postizanje vizuelno zanimljivog enterijera. Pored različitih stilova, treba kombinovati i oblike nameštaja.
Kailee predlaže da se u prostor uvode komadi različitih oblika, poput organskog stola u kombinaciji sa linearnom policom za knjige. Takođe, mešanje različitih materijala, poput kože, drveta, betona i gvožđa, može dodati bogatstvo tekstura i estetike prostoru. Neočekivani detalji, poput šahovskog tepiha, mogu uneti zabavan i moderan ton, dok prostor ostaje balansiran.
3. Ne bojte se mešanja boja, stilova i epoha
Dok kombinujete različite oblike nameštaja, istu logiku primenite i na boje, stilove i epohe. Soba u kojoj je sve iz jednog doba ili u jednoj boji može delovati dosadno, ali pažljivo mešanje različitih elemenata može kreirati prostor sa više karaktera.
Kombinovanje starog i novog je klasičan, ali često zanemaren pristup. Ako imate novi kauč, dodajte mu vintage tepih ili antikvitetni stočić. Takođe, miksovanje različitih tonova drveta i korišćenje komada iz različitih vremenskih perioda doprinosi da prostor izgleda prirodnije i toplije.
Bez obzira na to koji stil volite, ove smernice vam mogu pomoći da napravite prostor koji odiše karakterom i elegancijom, ali i funkcionalnošću i dugovečnošću.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.