Japanski nož kao poklon
Oštrica i čovek povezani su od samog početka.
Upotreba oštrice je čoveku olakšala život, odnosno pomogla mu je da preživi kroz celu evoluciju.
Danas ne možemo da zamislimo rad u kuhinji, domaćoj ili profesionalnoj, bez odgovarajućih pomagala. Kuvanje,
naime, ne znači više samo naporan rad i pripremanje hrane za celu porodicu, već je sve više zabavno druženje. Kuvanje je postalo trend, a zajedno s kuvanjem još veći trend predstavljaju kuhinjska pomagala. Svi koji su zaljubljeni u kuvanje ili su na najboljem putu da to postanu, zahtevaju najbolja pomagala.
Zašto onda izabrati kuhinjski nož kao poklon?
Kuhinjski nož je osnova svake kuhinje. Onaj koji ga dobije, upotrebljavaće ga svaki dan, a njegove vrhunske osobine podsećaće vlasnika noža na vas. Želite li svojim najdražima pružiti više užitka i manje muke, bolji ukus i lepo obrađene namirnice? Japanski nož je poklon za čitav život. Radi se, naime, o ručno izrađenom vrhunskom proizvodu koji je deo japanske tradicije. Da biste se lakše odlučili koji tip noža bi bio najbolji za vaše najdraže, posvetite nekoliko trenutaka informacijama u nastavku.
Kako izabrati kuhinjski nož?
Oblik, materijal i vrste čelika utiču na naš izbor. Kod kuće obično imamo set noževa, ali najčešće upotrebljavamo samo jedan, najviše dva. Preporučujemo da se prilikom kupovine odlučite za jedan nož čija drška vam dobro
leži u dlanu tako da možete njime lako rezati. Po potrebi ćete kasnije dopunjavati svoj set noževa.
Oblik i materijal
Osnovni oblik kuhinjskog noža se u zadnjih 10000 godina nije puno promenio. Promenili su se materijali i način izrade. Danas kvalitet I cena kuhinjskog noža zavisi od:
• kvaliteta čelika,
• metoda izrade oštrice,
• oštrine oštrice i koliko vremena ta oštrina traje,
• brušenja, koliko često ga treba brusiti i koliko je brušenje zahtevno
• balansa između oštrice i drške,
• kvaliteta i izrade drške.
Opšta pravila pri izboru oštrice
Široke oštrice se koriste za rezanje povrća, uske za rezanje mesa. Uske oštrice nisu dobre za seckanje, dok širokim ne možemo ljuštiti. Ako želite svestran nož i za meso, povrće, i za ribu, onda je najbolje da se odlučite za Gyuto ili Bunku. Ako vam više odgovara kraća oštrica, onda odaberite Santoku. Modeli noževa namenjeni za rezanje povrća su Nakiri ili Usuba, I suprotno za rezanje velikih komada mesa Sujihiki, Yanagiba i malo duži Gyuto. Kuhinjski nož mora dobro rezati bez upotrebe snage. Oštrica takvog noža je tanja i osetljivija i ne koristi se za seckanje i rezanje kostiju, smrznute hrane…
Pre nego što se odlučite za kupovinu kuhinjskog noža, razmislite o sledećem:
• kakav tip noža želite imati (s obzirom na namirnice koje spremate),
• da li mora biti oštrica od potpuno nerđajućeg čelika ili vam malo patine neće smetati,
• da li želite sami brusiti nož,
• o veličini noža,
• da li želite nož koristiti u neke posebne svrhe,
• koliko novca ste spremni dati za dobar nož.
Generalni zastupnik za Srbiju:
Tutto Food – prehrambena industrija 107468870
Učiteljska 60
11050 Beograd
+38163266010
webshop: www.ostarrub.com
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.