Kako se osloboditi neprijatnih mirisa buđi u vašem domu

by | August 23, 2024
Kako se osloboditi neprijatnih mirisa buđi u vašem domu

Buđavi mirisi su neprijatni, ali česti u mnogim domovima. Uzrok mogu biti buđava hrana u frižideru, vlažan veš ostavljen u sušilici ili procurila cev. Ovi mirisi mogu biti rano upozorenje, ali i opasnost, jer neka buđ može izazvati alergijske reakcije i respiratorne probleme. Ovde su efikasne strategije kako da se rešite mirisa buđi u vašem domu, kao i praktični saveti kako da sprečite njihovo ponovno pojavljivanje.

Uzroci mirisa buđi u kući

Spore buđi su prirodno prisutne u vazduhu, ali im je potrebna vlaga da bi se razvile i množile. One mogu brzo formirati kolonije kada pronađu vlažnu površinu, kao što su mokar veš ostavljen u gomili, vlažan tepih, krov koji prokišnjava ili vlažan podrum. Neprijatan, memljiv miris nastaje kao rezultat metaboličkih procesa buđi i plesni dok razgrađuju organski materijal kao što su drvo, gipsane ploče i tkanine.

Prokišnjavanje cevi, krovova, loša ventilacija, visoki nivoi vlažnosti i poplave su uobičajeni izvori vlage koji dovode do rasta buđi. Čak i svakodnevne aktivnosti kao što su kuvanje, tuširanje i sušenje veša u zatvorenom prostoru mogu povećati vlažnost.

Članak se nastavlja posle reklama

Zašto je važno eliminisati mirise buđi?

Neprijatan miris ne samo da ukazuje na prisustvo buđi, već sugeriše da unutrašnje okruženje možda nije zdravo. Spore buđi mogu izazvati respiratorne probleme, iritaciju kože i alergijske reakcije. Dugotrajna izloženost može pogoršati ove uslove, naročito kod osoba sa astmom ili slabim imunim sistemom. Buđ takođe može izazvati značajna oštećenja na strukturi vaše kuće, uključujući zidove, plafone i podove. Vremenom, ova oštećenja postaju skupa za popravku.

Pronalaženje izvora mirisa buđi

Članak se nastavlja posle reklama

Prvi korak u efikasnom eliminisanju mirisa buđi je pronalaženje uzroka. Pregledajte oblasti sklone vlazi, kao što su kupatila, podrumi, kuhinje i vešeraji. Proverite korpe za veš da li je mokar veš ostavljen u gomili. Pogledajte u torbe za plažu i teretanu da li su mokri peškiri, donji veš ili sportska odeća ostavljeni bez nadzora.

Tražite znakove buđi, kao što su promene boje na zidovima, plafonima i podovima. Proverite skrivene tačke ispod tepiha, nameštaja, u tavanima i krovovima. Pregledajte vodovodne instalacije, cevi, krov i oluke zbog prokišnjavanja. Buđ se takođe može razviti u HVAC sistemima, pa obavezno redovno čistite kanale i ventilacione otvore. Možete koristiti merač vlage da identifikujete područja sa prekomernom vlagom ili skrivenom vlagom koja nije vidljiva golim okom.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako izvor ostane nejasan, potražite savet profesionalnog inspektora za buđ. Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) pruža sveobuhvatne savete i tehnike za čišćenje buđi kako bi vam pomogla da bezbedno uklonite buđ nakon što je pronađete.

Kako ukloniti mirise buđi u kući?

Nakon što ste identifikovali izvor buđi i uklonili je, koristite neku od ovih efikasnih strategija za uklanjanje mirisa buđi.

Članak se nastavlja posle reklama

1. Poboljšajte cirkulaciju vazduha i smanjite vlagu

Otvorite prozore i vrata i uključite ventilatore. Koristite vaš HVAC sistem da uklonite neprijatne mirise i uhvatite spore buđi. Ne zaboravite da očistite ili zamenite filtere kako biste poboljšali efikasnost. Odvlaživač vazduha može smanjiti nivo vlažnosti u vašem domu, čineći ga manje pogodnim za buđ. Pročistači vazduha sa HEPA filterima uklanjaju spore buđi i druge alergene iz vazduha, poboljšavajući kvalitet vazduha i smanjujući mirise.

Članak se nastavlja posle reklama

2. Koristite apsorbere mirisa

Ako ste uklonili buđ, ali miris ostaje, možete kupiti i postaviti nekoliko komercijalnih apsorbera mirisa u prostorijama sa ograničenom cirkulacijom vazduha. Alternativno, možete postaviti činije sa aktivnim ugljem, sodom bikarbonom, kukuruznim skrobom, talogom kafe ili peskom za mačke oko pogođenih područja kako biste neutralisali mirise buđi. Pospite sodu bikarbonu po tepisima, nameštaju i drugim površinama gde je miris prisutan.

3. Koristite prirodne preparate

Članak se nastavlja posle reklama

Sirće je prirodni dezodorans. Postavite činije belog sirćeta u prostoriju ili ga poprskajte direktno na pogođene površine. Ostavite ga nekoliko sati, a zatim obrišite. Eterična ulja poput ulja čajevca, eukaliptusa i lavande imaju antifungalna svojstva. Pomešajte nekoliko kapi sa vodom i poprskajte rastvor na površine zahvaćene buđi. Alternativno, limunov sok ima prirodna antibakterijska i antifungalna svojstva. Pomešajte limunov sok sa vodom i poprskajte ga na područja zahvaćena buđi. To može pomoći u eliminaciji i buđi i neprijatnog mirisa.

4. Probajte hemijske preparate

Hidrogen-peroksid može ubiti buđ i ukloniti mirise. Nanestite 3% rastvor hidrogen-peroksida na buđavo područje, ostavite da stoji 10 minuta, a zatim oribajte i obrišite. Alternativno, možete napraviti rastvor Boraxa, amonijaka ili razblaženog izbeljivača kako biste eliminisali buđ i povezane mirise. Kada koristite hemijska sredstva za čišćenje, bezbednost je od najveće važnosti. Nosite zaštitnu opremu poput rukavica i maski kako biste izbegli kontakt sa kožom i udisanje isparenja.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Koristite prečišćivač vazduha

Među komercijalnim opcijama za uklanjanje buđi, prečišćivači vazduha su posebno dizajnirani za eliminaciju buđi. Možete kupiti sopstveni uređaj ili angažovati profesionalca koji ih koristi. Prečišćivači vazduha koriste kombinaciju UV svetla i HEPA filtera kako bi eliminisali buđ. Oni takođe uklanjaju čestice i mirise iz vazduha.


AndreyPopov/gettyimages

Tags: