Kako očistiti ovlaživač vazduha i koliko često to treba da radite

by | December 17, 2024
Ovlaživač vazduha

Ovlaživač vazduha je neizbežan uređaj tokom zimskih meseci, kada su niske temperature i centralno grejanje često uzrok suvoće kože i problema sa disajnim putevima. Međutim, da bi vaša sprava pravilno funkcionisala, potrebno je da je redovno čistite.

Ovlaživač vazduha: Zašto je redovno čišćenje važno?

Prema Steveu Leasureu, potpredsedniku operacija u Rainbow Restoration, redovno čišćenje pomaže u održavanju efikasnosti vašeg ovlaživača i osigurava kvalitet vazduha koji uređaj ispušta. Ako ne praznite i čistite uređaj redovno, može doći do nakupljanja plesan, bakterija i minerala, što može pogoršati stanje u vašem domu.

Materijal koji vam je potreban:

  • Sirće (ili specijalizovani čistač za ovlaživače)
  • Voda
  • Meka četka ili sunđer
  • Krpa
  • Četkica za zube
  • Mala posuda
  • Peškir

Uputstvo za čišćenje:

  1. Rastavite ovlaživač: Isključite uređaj i ispraznite rezervoar. Uklonite vodeni rezervoar, filter i druge delove.
  2. Pripremite rastvor za čišćenje: Pomešajte jednake delove vode i sirće, ili možete koristiti mešavinu od 10 kapi i šolju vode.
  3. Ostavite rastvor da deluje: Ostavite rastvor u rezervoaru na 30 minuta kako bi se razgradile mineralne naslage i ubile bakterije.
  4. Očistite spoljne delove: Dok rastvor deluje u rezervoaru, koristite četku ili sunđer za čišćenje spoljnog dela uređaja i unutrašnjosti.
  5. Ispraznite i isperite: Ispraznite rezervoar i isperite sve delove čistom vodom.
  6. Ponovno sastavite uređaj: Sastavite uređaj, napunite ga destilovanom vodom i uključite ga.

Kako dubinski očistiti ovlaživač?

Članak se nastavlja posle reklama

Preporučuje se da obavite dubinsko čišćenje svake dve do tri nedelje, u zavisnosti od učestalosti korišćenja i tvrdoće vode.

Koliko često treba čistiti ovlaživač?

Stručnjaci preporučuju da svakodnevno praznite vodu iz ovlaživača. To je ključni korak u sprečavanju rasta plesan, bakterija i nakupljanja minerala. Ako ga koristite tokom noći, obavezno ga ispraznite i ostavite da se osuši tokom dana. Ako ga koristite neprekidno, menjajte vodu tokom dana.

Leasure savetuje da svaka tri dana temeljno očistite rezervoar od naslaga minerala i plesan, tako što ćete ga isprati, očistiti četkom i napuniti destilovanom vodom.

Članak se nastavlja posle reklama

Saveti za održavanje čistoće:

  • Koristite antimikrobnu kuglicu koja se stavlja u rezervoar i sprečava rast plesan.
  • Koristite destilovanu vodu koja sadrži manje minerala od obične vode, čime se smanjuje nakupljanje minerala i belog praha u prostoriji.
  • Redovno proveravajte filter. Ako postane tvrd, prljav ili smanji kapacitet ovlaživanja, vreme je da ga zamenite.

Održavanje vašeg ovlaživača u dobrom stanju ne samo da produžava njegov vek trajanja, već i osigurava zdraviji i ugodniji ambijent u vašem domu.

Članak se nastavlja posle reklama


Anastasiia Stiahailo/gettyimages