Kako pravilno čuvati farbu da bi duže trajala?
Čuvati farbu na pravi način je od suštinskog značaja za njenu dugovečnost. Objasnićemo vam kako i gde treba da držite svoju boju kako bi trajala godinama.
Čuvanje farbe može se činini kao jednsotavan zadatak, ali ako to ne radite pravilno verovatno će vas koštati. Ako je držite u pretoploj ili isuviše hladnoj prostoriji verovatno će se oštetiti i postati beskorisna. To znači da ćete morati da kupite novu limenku boje.
Saznajte kako pravilno čuvati farbu
U ovom teksu ćemo vas upoznati koji je najbolji način za čuvanje farbe kako bi ostala stabilna i spemna za sledeće farbanje.
Pogrešićete ako planirate čuvati farbu u šupi
Kante za boje mogu biti neuredne i glomazne tako da se njihovo skladištenje u šupi ili garaži čini kao logičan i praktičan izbor. Ali, osim ako nećete uskoro nešto farbati – ovde govorimo o satima i danima, a ne o nedeljama i mesecima što nije dobra ideja.
Farba se najbolje čuva na konstantnoj temperaturi, daleko od sunčeve svetlosti i niskih temperatura. Boja treba da bude kremasta i glatka, ali ako je izložena toploti ili niskim temperaturama, boja se može zgrušati ili osušiti.
Koji je najbolji način za čuvanje boje?
Da biste održali boju u najboljem izdanju, potrebno je da je čuvate na mestu gde je kostantna temperatura 15-25 C stepeni i izvan domašaja jakog svetla. Dakle, gde je dobro mesto za čuvanje boje? Čuvajte u zatvorenom ormanu u kući ili ispod stepenica. Proverite da li će na tom mestu farba da bude na uvek istoj temperaturi.
Ako skladištite boju u adekvatnim uslovima, ona može trajati do deset godina. Međutim, ako se poklopac ošteti i izgubi nepropusnost, moraćete da prebacite boju u drugu posudu ili limenku s poklopcem da biste je čuvali na duži period.
Kako sprečiti da se boja osuši u konzervi?
Nova boja dolazi u hermetički zatvorenoj posudi sa čistim i čvrstim poklopcem koji joj pomaže da ostane sveža i spremna za akciju. Pravilno skladištenje boje uveliko doprinosi održavanju u odličnom stanju.
Da biste održali poklopac u dobrom stanju, morate znati kako da pravilno otvorite limenku s bojom. Jedna uobičajena greška koja se pravi kada je otvaranje limenki šrafcigerom. Ovo oštećuje poklopac i sprečava pravilno zaptivanje limenke, što dovodi do ulaska vazduha što dovodi do isušivanja boje. Da biste to izbegli koristite otvarač za konzerve farbe jer ćete kasnije ponovo moći da je čvrsto zatvorite.
Još jedan savet je da poklopac ostane hermetički zatvoren je da očistite višak boje na poklopcu ili obodu pre nego što vratite poklopac na konzervu. Četkicom uklonite što je moguće više boje sa oboda i poklopca pre nego što uzmete krpu da obrišete preostalu boju.
Koliko dugo traje boja u konzervi kada se otvori?
Ovo će zavisiti od vrste boje, tj. da li je na bazi vode ili ulja, koliko je čvrsto zaptivka na poklopcu i kako se čuva. Kao opšte pravilo, treba očekivati da će emulziona boja trajati najmanje godinu dana ako se pravilno skladišti, ali može trajati i duže.
Sjajne, satenske i slične boje obično traju duže, mogu da traju i do 5 godina, ali to opet zavisi od toga gde i kako se boja čuva. Ako boja na bazi ulja nije pravilno zapečaćena, na površini boje će se formirati debela kora. Jedan od saveta koji će vam pomoći da produžite vek trajanja boje i sprečite formiranje korice je da postavite sloj prozirne folije na vrh boje pre nego što stavite poklopac.
Pravi test je vizuelno proveriti boju i isprobati je. Ako je puna grudvica, promenila se nijansa boje ili čak smrdi, prvo je dobro promešajte i testirajte na maloj površini. Ali, malo je verovatno da će biti dobra.
Dijana Škorić poseduje dugogodišnje uredničko iskustvo. Esteta, koji teži ka harminiji i veruje da sređen životni prostor utiče harmonizuje misli, duđu i telo. Njen moto je: Lep dom je onaj u kome se osećamo prijatno i opušteno.