Kuhinja: Pet pravila za savršenu rasvetu
Postizanje odlične atmosfere i izgleda kuhinje može da omogući dobra rasveta.
Postizanje odlične atmosfere i izgleda kuhinje može da omogući dobra rasveta. Otkrivamo vam trikove kojima se koriste dizajneri.
Pet pravila za savršenu rasvetu u kuhinji
Rasveta u kuhinji je važan deo svake uspešne šeme dizajna, pri čemu je funkcionalno i estetsko osvetljenje posebno važno u prostoru koji se sve više koristi za zabavu koliko i za kuvanje.
Nudeći mnogo više od puke praktičnosti, dobra šema osvetljenja kuhinje je sama po sebi dizajnerska alatka. Svetlost može učiniti da soba bude veća i prozračnija; može se igrati s proporcijama i prikriti nepovoljne aspekte. Može i da radikalno promeni raspoloženje, menjajući spektar od dramatičnog i okrepljujućeg do mekog i opuštajućeg.
Pravila za savršenu rasvetu
Dobro planirano osvetljenje može učiniti da mala kuhinja izgleda veće. Takođe, mešanje različitih izvora svetlosti takođe nudi raznovrsnost, na primer, pretvaranje praktične kuhinje u privlačnu trpezariju noću.
Ako imate budžet, dobro odabrano osvetljenje doneće dah glamura. Čak i jednostavni materijali, kao što su bele pločice, ožive kada su okupane pravom svetlošću.
Ova pravila osvetljenja u kuhinji i stručni saveti će vam pomoći da započnete ovo divno putovanje.
1. Razmislite o tome kako koristite kuhinju
Svaka kuhinja ima svoje zahteve, pa je važno postaviti nekoliko pitanja, Prvo, za šta se koristi prostor? Što je veći broj aktivnosti, osvetljenje treba da bude fleksibilnije.
Zatim razmotrite glavne karakteristike koje biste želeli da istaknete, možda neke dekorativne kuhinjske police ili želite da se prostor oseća otvorenim ili intimnijim? Na kraju, napravite fokusne tačke, ali ne previše jer će soba izgledati neuredno.
Takođe je važno razmisliti o svim različitim ljudima koji će koristiti prostoriju, uključujući ljude različitih starosnih grupa. Svi volimo da mislimo da soba ima dovoljno svetla, ali kako starimo, jasnoća i oštrina vida počinju da se gube. U ovom trenutku za kompenzaciju su potrebni elementi jakog osvetljenja.
2. Planirajte slojevitu šemu osvetljenja
Kuhinje obično moraju da sadrže zadatak, atmosferu, akcenat i dekorativno osvetljenje. Rasveta pokriva vredne oblasti kao što su prostor za pripremu, prostor za kuvanje i sudoper. Akcentna rasveta osvetljava ključne karakteristike ili zone, dok je dekorativno osvetljenje privlačno i može jednostavno da unese malo karaktera.
Slojeviti pristup osvetljenju neće samo poboljšati atmosferu, već će doneti dinamiku i dubinu prostoru.
3. Topla ili hladna rasveta
Temperatura svetlosti se meri u kelvinima (K). Idealno je 2.700K, što je topla bela; dok je 3.000K mnogo hladniji ton, a 1.000K podseća na toplinu sveće.
Ako se odlučite za hladno svetlo, to znači da je rasveta u razmeru od 3.000 do 4.500 K. Toplo, žuto svetlo sa nižim kelvinovim stepenima i bolje je za životni prostor, kao na primer dnevnu sobu.
Svetlo koje izaberete u kuhinji mora biti funkcionalno. Međutim, takođe je važno kreirati meke akcentne oblasti koje doprinose ambijentalnijem, društvenom prostoru kada se kuhinja ne koristi kao čisto funkcionalan prostor.
4. Nabavite dimere za podešavanje svetla
Ključ za podešavanje raspoloženja je kontrola osvetljenja tako da se svaki efekat može pojedinačno regulisati. Gledajte da utičnice budu postavljene u pod ili iskačuće utičnice skrivene u kuhinjskom ostrvu ili radnoj površini kako bi se izbegle zaostale žice za uređaje.
Za ljubitelje osvetljenja, kontrast je neophodan – potrebno vam je puno svetla i senke u kuhinji koja služi kao trpezarijski prostor.
5. Nemojte preopteretiti kuhinju rasvetnim telima
Relativno je lako preterati pri izboru kuhinjskog osvetljenja, na kraju krajeva, to je tako fundamentalni aspekt dizajna kuhinje.
U velikim kuhinjama otvorenog plana, promišljeno planirano osvetljenje može jednim potezom prekidača da transformiše okruženje iz funkcionalnog za svakodnevicu do intimnije atmosfere za večeru.
Za trpezarijske prostore, dobar trik je instaliranje spuštenog plafona sa osvetljenjem LED trake. Možete da menjate boje da biste prilagodili raspoloženje. Takođe možete da dodate mala svetla duž ploče podnih ormara da biste noću stvorili privlačno svetlo noću.
Dijana Škorić poseduje dugogodišnje uredničko iskustvo. Esteta, koji teži ka harminiji i veruje da sređen životni prostor utiče harmonizuje misli, duđu i telo. Njen moto je: Lep dom je onaj u kome se osećamo prijatno i opušteno.