Kuhinja bez visećih ormarića: Stilsko rešenje ili ušteda budžeta?
Kuhinja bez visećih ormara stvara atmosferu lakoće i prostranosti. O prednostima i nedostacima takvog rasporeda detaljnije u tekstu u nastavku.
Bez visećih elemenata pojavljuje se osećaj slobode i prostranosti. Radni prostor postaje svetliji, a proces kuvanja je udobniji. Pored atmosfere, ima prostora za dekoraciju (na primer, otvorene police i organizatori), a deo nameštaja možete postaviti uz zid sa prozorom, a u donje osnove ugraditi aspirator , što je ergonomsko i praktično. Uz to, niske domaćice ne moraju da brinu kako će dohvatiti potrepštine sa visećeg elementa.
Kuhinja bez visećih ormara i alternative
Naravno, ovaj dizajn je i jeftiniji. Ali ako instalirate specijalizovani aspirator u gornjoj zoni, onda će se troškovi pokazati za red veličine skuplji od klasičnih slušalica sa zidnim ormarićima. U praksi uštede uopšte neće biti ili će se ispostaviti da je beznačajna.
Najčešći dizajnovi
Profesionalna lokacija ormarića može se uklopiti u gotovo sve stilove: bilo da se radi o modernom minimalizmu ili elegantnoj klasici, nežnoj provansi ili potkrovlju. U visokoj tehnologiji, ova distribucija ormara će biti pogodnija nego u tradicionalnom stilu.
Kako odabrati prave police za kuhinju
Vrlo često se u dizajnerskim projektima mogu naći otvorene police. Materijal može biti apsolutno bilo šta. Izrađene su od drveta, stakla, metala, a takođe su uređene posebno za stil koji će odgovarati dizajnu enterijera. Pored toga, možete instalirati dodatke za vešanje: krovne šine, ploče za klinove, organizatore i tako dalje.
Kuhinja sa ostrvom i kako je pravilno postaviti
Kuhinjsko ostrvo je samostojeći sto koji ne stoji uza zid i deo je kuhinjskog seta. Ostrvo je dobra zamena za gornje police za skladištenje, a koristi se i kao trpezarijski sto. Ploča stola je dovoljno prostrana i lako se uklapa kao: sto za sečenje, šank ili mesto za odlaganje kuhinjskog pribora.
Na ostrvu je moguće postaviti ploču za kuvanje, a iznad nje već postoji napa. Takođe ima mašinu za pranje sudova, mini frižider i ponekad vinski ormarić. Zahvaljujući tome, zidni ormarići se takođe mogu isključiti kao nepotrebni. Ali ostrvo je pogodno za sobe sa prostranim prostorom.U malim stanovima – isključeno je.
Osvetljenje u kuhinji bez visećih ormara
-
- spot plafonska svetla;
- viseće lampe ili skonce iznad radnog prostora;
- LED osvetljenje na otvorenim policama;
- šinska svetla u kuhinji, kao i reflektori i sistem sabirnica.
Za gornje ormare je lako pronaći alternative.
-
- police za izlaganje;
- regali;
- vinski ormari;
- komoda za posuđe;
- dekorativni sistem skladištenja.
Takve varijante se mogu koristiti ne samo kao klasična opcija, već i kao dizajnerski umetnički predmeti, čineći ih akcentom u unutrašnjosti. Pored toga, možete koristiti obližnji prostor za skladištenje, na primer: ostavu, lođu , hodnik ili druge prostorije. A takođe i sve gore navedeno: držači, krovne šine, otvorene police, paneli, viseći organizatori.
Problemi koji se mogu pojaviti
Pre nego što izaberete set bez gornjih ormara za vašu kuhinju, obratite pažnju na neke nijanse:
-Ne možete instalirati ugrađenu haubu- aspirator
-Za otvorenu površinu biće potrebna dodatna briga (kapi masti ili vode će pasti na zidove i pregaču).
-U nekim slučajevima biće nezgodno stalno uzimati nešto iz donjih ormarića .
-Posebnu pažnju treba obratiti na dobro osvetljenje, jer se u klasičnim setovima postavlja direktno ispod gornjih ormara.
-Mala površina za skladištenje kuhinjskih stvari.
Ali nemojte biti uznemireni unapred. Novi zadatak podrazumeva potragu za novim rešenjem ili drugim opcijama.
Dakle, svi minusi se mogu pretvoriti u pluseve:
- sušilica za sudove može biti ugrađena u donji modul ili u radnu ploču. Prednosti ovog aranžmana su pogodnost tokom kuvanja, posebno za osobe malog rasta. Takođe možete koristiti modele koji su pričvršćeni za zid;
- zidovi se mogu zaštititi od prskanja keceljom, tapetama ili koristiti materijale koji će biti otporni na vodu;
- zamenite ugrađenu haubu nezavisnim modelom. Ova opcija će biti akcenat dizajna. Nosač se može podići na plafon ili čak ugraditi u radnu površinu;
- rešenje za osvetljenje će biti: reflektori na plafonu, privesne sijalice ili svetiljke.
Rođena 1989. godine u Novom Sadu, diplomirala je na Filozofskom fakultetu, odsek za medijske studije, sa posebnim fokusom na vizuelnu komunikaciju i dizajn enterijera. Od 2013. godine, stekla je značajno iskustvo u Color Press Grupi, gde je kao urednik vodila nekoliko prestižnih izdanja, usmeravajući se ka temama koje obuhvataju moderno uređenje doma, arhitekturu i dizajn. Svoje bogato iskustvo iz područja lifestyle i zabavnog sadržaja donosi u CasaDesign.rs, gde teži da primeni svoju strast prema estetici i dizajnu enterijera, transformišući svaki prostor u mesto inspiracije i kreativnosti za čitaoce.