Sinteza prirodnog i urbanog

by | May 18, 2014
Zeleni prostor

Proleće je pravi trenutak da se posebna pažnja u uređenju prostora pokloni zelenilu.

U slučaju da ste cveće preko zime držali u hodniku zgrade, podrumu ili u garaži, vreme je da ga osvežite i pripremite za novu vegetativnu fazu koja ga očekuje u godišnjem dobu koje sledi. Ukoliko imate baštu, onda treba da se pozabavite uređenjem okućnice i njenog centralnog dela – bašte.

Održavanje okućnice veoma je zahtevan, ali i inspirativan posao. Svaka kuća je “kosmos” za sebe, sa centrom u dnevnoj sobi zimi, i terasom i baštom leti. Stoga je uređenje vrta izazov za pejzažne arhitekte i arhitekte generalno.

Na osnovu postojećeg arhitektonsko-urbanističkog rešenja i ažurirane geodetske podloge, kao polaznih tačaka za dizajn, formiran je koncept budućeg vrta.

Za ovaj vrt je, po želji vlasnika, bilo potrebno obezbediti: multifunkcionalne zelene površine, popločane staze za pristup objektu i pojedinim delovima vrta, manji bazen, deo za relaksaciju i mesto za nadstrešnicu.

Članak se nastavlja posle reklama

Često se u praksi sreću primeri zanemarivanja duha mesta, odnosno onoga što nazivamo genius loci. O ovom aspektu mora da se vodi računa prilikom  projektovanja objekta, ali i same okućnice. Dobar balans je ključna stvar u ovakvim zahvatima.

Postojeća okolina ne sme da se zanemari, već vrt treba na najbolji mogući način uklopiti u zatečeno stanje i uskladiti sa mogućnostima investitora. Na osnovu zahteva čitaoca, a u skladu sa UT-uslovima i važećim zakonima sastavljeno je idejno rešenje uređenja parcele.

Poligonalna osnova parcele diktirala je raspored elemenata uređenja pri formiranju celine. Bočne strane i dno parcele ograđeni su zidom od cigle. Sa ulice je obezbeđen nesmetan prilaz garaži.

Članak se nastavlja posle reklama

U nivou tla postavljeno je terra osvetljenje, u vidu staklenih prizmi iznad vodonepropusnog osvetljenja položenog između bele rizle koje noću obezbeđuje dobru vidljivost i efeknu osvetljenost objekta. Paralelno postavljanje traka od bele rizle služi kao svojevrsna signalizacija za vozača koji se spušta u garažu.

Osim ovog tipa osvetljenja, postavljeno je i slobodnostojeće terra osvetljenje koje osvetljava bočne zidove parcele. Da bi se vizuelno naglasilo mesto ulaska u kuću, niz traka bele rizle i osvetljenja presečen je drvenom stazom. Ona je od talpi tikovine i ističe stazu ka kući.

Članak se nastavlja posle reklama

 Dalje, duž bočnih strana parcele, sa istočne strane, nalazi se niz četinara, istočnjačke tuje, sa vretenastim i piramidalnim krošnjama. Tuje su osvetljene soliternim osvetljenjem, u nivou tla, koje obasjava stabla odozdo. Zajedno sa objektom, sa suprotne strane, tuje formiraju stazu od bele rizle koja vodi u vrt 13.

U jugozapadnom uglu nasuta je zemlja koja formira padinu sa grebenom. U kombinaciji sa nizom četinara, sađenih na grebenu padina, obezbeđuje intimnost, zaštićenost platoa od pogleda sa ulice. Padina je zasečena i između nje i objekta formirana je staza od bele rizle.

Tu se, pored visokih stabala četinara, nalazi i bogat zasad niskih četinara raznih boja i veličina, koji tokom cele godine obezbeđuju atraktivan izgled parcele. Nasip je polukružnog oblika ograđen niskim bedemom (0,5 m) koji formira plato za sedenje i relaksaciju.

Plato je natkriven nadstrešnicom i naglašen obradom partera kamenim kockama koje formiraju mrežu između koje se probija trava.

Nadstrešnica je izrađena od kombinacije drvenih stubova, između kojih su razapeti kablovi sa platnom. Fleksibilno regulisanje položaja platna obezbeđuje hlad nad platoom za relaksaciju. Ovo je dobro mesto za postavljanje ležaljki ili udobnih garnitura za sedenje.

Članak se nastavlja posle reklama

Poslastica u dnu
Na kraju terase, sa južne strane objekta počinje travnjak, mešavine engleske trave na kojoj se nalazi staza. Izrađena u kombinaciji drvenih rešetki od tikovine  i terra osvetljenja, koje se naizmenično smenjuju u nepravilnim razmacima, staza ističe putanju kretanja ka bazenu.

Na jugoistoku, u dnu parcele, predviđeno je mesto za bazen, dimenzija 4,24×6,24 m, i oko njega pojas na kojem je moguće postavljanje ležaljki za sunčanje. Međutim, pošto je ovakav položaj bazena nepovoljan jer se vidi sa ulice, formiran je zaštitni zid koji sačinjavaju tri grma hortenzije, čime je postignuta izolovanost bazena koji je na taj način skriven od pogleda prolaznika.

Hortenzija, koja se često posmatra samo kao ukrasna biljka loptaste krošnje, u stvari može da izraste u moćno drvo visine do 3 m i loptasto-žbunaste krošnje. Cvetovi koji su u osnovi roza ili plavi mogu varirati u boji, u zavisnosti od hemijskog sastava tla ili dodavanja različitih hemikalija.

Do zidane ograde u dnu parcele nalazi se fleksibilna nadstrešnica, koja omogućava kontrolisanje svetlosti oko bazena. Na kraju, da bi se naglasio oblik parcele duž južnog zida, nalaze se tri stabla dlanolikog javora, visine od 6 do 8 m i loptaste krošnje prečnika do 4 m, čiji su listovi karmin crvene boje.

Kao i u uređenju enterijera, tako i u uređenju pejzaža akcenat se daje kontrastima u teksturi, boji i materijalu. Isti princip  primenjen je i ovde, gde je pažnja usmerena na pojedine elemente. Tako je ravna površina ovog prostora zatalasana nasipanjem zemlje i formiranjem brega sa niskim četinarima.

Članak se nastavlja posle reklama

Sađenjem visokih stabala postiže se efekat podizanja pogleda posmatrača iznad nivoa trave. Ovo se takođe dobija i postavljanjem nadstrešnice koja “lebdi” iznad nivoa tla. Uvođenjem osvetljenja u nivou tla, terra osvetljenja, naglašena su pojedina stabla čak i noću, kada se njihova boja gubi, a oblik samo nazire.

Smenjivanjem materijala: trava-drvo-rizla-beton akcentuju se razlike i u nivou tla. Primenom prirodnih materijala: drvo-kamen-platno-voda postignuta je sinteza prirode i urbanog. Ovakvo rešenje u potpunosti zadovoljava zahtve klijenta, a zadržava genius loci, odnosno duh mesta.



Tags: