Zalivanje biljaka: Kako prepoznati problem i spasiti svoju baštu

by | June 24, 2023
Znakovi prekomernog zalivanja: Kako prepoznati problem i spasiti svoje biljke

Prekomerno zalivanje je uobičajeni problem s kojim se suočavaju svi vrtlari, kako početnici tako i iskusni, u nekom trenutku. Više nije uvek bolje kada je zalivanje u pitanju, a prekomerno zalivanje može uništiti biljke.

Šteta se ne događa preko noći i vaše biljke će vam pokazati kada nisu zadovoljne. Trebali biste biti u stanju primetiti znakove prekomernog zalivanja biljaka na otvorenom prostoru. Oni će pokazivati simptome poput žutih listova, venuća ili nedostatka novog rasta, dok boja okolnog tla može biti pokazatelj problema.

Zalivanje biljaka: Kako saznati da li je prekomerno?

Prekomerno zalivanje je česta greška prilikom zalivanja vrta, a rezultat je da korenje ne može apsorbovati kiseonik u zasićenom tlu, što može dovesti do truljenja cele biljke. Iako ne možete videti trulež korena ispod površine, prisutnost određenih znakova iznad zemlje može biti pokazatelj ovog potencijalno pogubnog problema.

Zahid Adnan, iskusni vrtlar i osnivač The Plant Bible, kaže da je “važno razumeti i prepoznati znakove prekomernog zalivanja biljaka na otvorenom prostoru” kako biste mogli preduzeti mere i sačuvati vitalnost biljke.

Dodaje: “Identifikacija znakova prekomernog zalivanja biljaka na otvorenom prostoru ključna je za održavanje njihovog zdravlja i sprečavanje potencijalne štete. Praćenjem vaših biljaka možete pravovremeno preduzeti mere.”

Članak se nastavlja posle reklama

Pogledajmo detaljnije šest znakova prekojernog zalivanja, kako biste znali na šta trebate obratiti pažnju.

Uvenuće biljaka

Može zvučati paradoksalno, ali uvenuće može biti jedan od prvih znakova prekomernog zalivanja. To može zbuniti neke vrtlare jer se venuće biljaka češće smatra znakom nedovoljnog zalivanja. To može dovesti do toga da ljudi dodaju još vode biljkama koje već imaju previše vode, posebno tokom toplih dana. Uvenuće se može pojaviti jer previše vode ograničava dostupnost kiseonika korijenju, što ih doslovno guši pa ne mogu upiti vodu.
Pri prvom znaku venuća proverite vlažnost tla oko jednog centimetra dubine tako što ćete staviti prste u tlo ili koristiti merač vlažnosti. Ako je tlo vrlo vlažno i ima puno vlage, udaljite se i pustite da se tlo osuši pre sledećeg zalivanja.

Članak se nastavlja posle reklama

Žuti listovi

Žuti listovi mogu biti upozoravajući znak za mnoštvo problema, uključujući nedostatak hranjivih stvari, bolesti i prekomerno zalivanje. Listovi će početi gubiti zelenu boju i polako postajati žuti. Najdonji listovi mogu početi otpadati jer gušenje korena ne može dostavljati vodu i hranjive supstance koje biljka treba za rast.

Članak se nastavlja posle reklama

Najbolja taktika je ponovno proveriti vlažnost tla. Ako se čini vlažnim, prekomerno zalijevanje bi moglo biti uzrok. Zatim ponovite priedlog iznad i sačekajte da se tlo osuši. Ako tlo ne deluje preterano vlažno, onda žuti listovi mogu biti upozoravajući znak za nešto drugo.

Prekomerno zalivanje biljaka: Usporavanje rasta

Usporavanje rasta znači da biljka ne raste kako biste očekivali, ostaje mala i nedovoljno razvijena. Usporavanje rasta često se vidi zajedno s žutim listovima kao klasični znakovi prekomernog zalivanja.

Opadanje listova

Opadanje lišća, gde lišće pada s biljke prerano, znak je da je biljka pod stresom, a i prekomerno i nedovoljno zalivanje mogu to uzrokovati. Međutim, najčešće to nije iznenadno, obično postoje raniji znakovi žućenja lišća pre nego što otpadnu. Biljka odbacuje lišće kao reakciju na stres uzrokovan oslabljenim korijenskim sistemom. Prekomerno zalivanje može uzrokovati truljenje korena koji su natopljeni vodom, što rezultira opadanjem lišća.

Truljenje korena

Truljenje korena je ekstremniji znak prekomernog zalivanja i može biti vrlo štetno za biljke. Prekomerna vlaga u tlu dovodi do toga da koreni nemaju pristup dovoljno kiseonika, što može dovesti do truljenja. Ako izvadite biljku iz tla i primetite tamne korene, to su znakovi truljenja.

Članak se nastavlja posle reklama

U ovom slučaju, najbolje je ukloniti biljku iz tla, očistiti korenje i presaditi je u sveže, dobro drenirano tlo. Pripazite da ne zalivate previše nakon presađivanja kako biste omogućili korenju da se oporavi.

Važno je zapamtiti da se simptomi prekomernog zalivanja mogu razlikovati od vrste biljaka kao i uslova rasta. Stoga, upoznavanje sa specifičnim potrebama biljaka koje uzgajate i redovno praćenje njihovog stanja bi će ključno za održavanje zdravih biljaka.



Borjana Božić

brebca/gettyimages