Kada saditi pampas travu – stručnjaci otkrivaju kako da gajite ovu ukrasnu biljku sa raskošnim perima

by | July 25, 2025
Kada saditi pampas travu – stručnjaci otkrivaju kako da gajite ovu ukrasnu biljku sa raskošnim perima

Pampas trava (lat. Cortaderia selloana) je prelepa ukrasna biljka poznata po svojim visokim stabljikama i mekanim, perjastim cvatovima koji unose teksturu i gracioznost u svako dvorište. Iako izgleda egzotično, veoma je otporna i jednostavna za održavanje – pod uslovom da je pravilno posadite i pružite joj optimalne uslove za rast.

U nastavku saznajte kada je najbolje vreme za sadnju pampas trave, kako je gajiti, kao i koji su ključni faktori za uspešan uzgoj ove impresivne biljke.

Kada saditi pampas travu?

Najbolje vreme za sadnju pampas trave je proleće, idealno tokom aprila i maja. Tada su temperature dovoljno tople da biljka započne rast, ali i dalje ima dovoljno vremena da razvije snažan korenov sistem pre dolaska zime.

Sadnja posle sredine juna se ne preporučuje jer biljka možda neće uspeti da se dovoljno razvije do zime. Ukoliko želite da uzgajate pampas travu iz semena, možete je posejati u zatvorenom prostoru (npr. u plasteniku ili na prozorskoj dasci) već od februara do aprila. Nakon što biljke ojačaju, presađuju se napolje u kasno proleće.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako gajiti pampas travu?

Pampas trava uspeva na sunčanom mestu, u dobro dreniranoj i umereno vlažnoj zemlji. Iako može rasti i u polusenci, neće imati tako bujan izgled. Biljka je otporna na sušu, vetar pa čak i slane uslove, što je čini pogodnom i za obalske vrtove.

Za sadnju u zemlji, obavezno ostavite najmanje 1,5 do 2 metra razmaka između biljaka jer pampas može da naraste i do 3 metra u visinu i širinu. Dvorištu pruža prirodnu zaštitu od pogleda i vetra, što je čini odličnim izborom za sadnju uz ogradu.

Napomena: Pampas trava se brzo širi i u nekim državama je klasifikovana kao invazivna vrsta, pa je važno proveriti lokalne propise pre sadnje.

Uzgoj iz semena

Ukoliko želite da gajite pampas travu iz semena, posejte ih u male saksije ili plitke posude u zatvorenom prostoru, na temperaturi između 18 i 22 °C. Pokrijte ih vrlo tankim slojem zemlje jer semenu treba svetlost za klijanje. Biljke se obično presađuju napolje kada dostignu visinu od oko 10–15 cm.

Članak se nastavlja posle reklama

Važno je napomenuti da pampas trava ne cveta tokom prve dve godine kada se gaji iz semena – biće potrebno malo strpljenja pre nego što dobijete karakteristična pera.

Članak se nastavlja posle reklama

Sadnja odrasle biljke

Ako ste kupili već razvijenu pampas travu u saksiji, iskopajte rupu iste dubine kao korenova bala, dodajte đubrivo, postavite biljku, zatrpajte zemljom, utabajte i dobro zalijte.

Odrasle biljke donose bržu vizuelnu promenu u dvorištu jer često već imaju formirane cvetne stabljike.

Gajenje pampas trave u saksiji

Za one koji nemaju baštu ili žele da kontrolišu rast, pampas trava se može gajiti i u velikim saksijama. Birajte velike žardinjere sa drenažnim rupama, napunite ih mešavinom za cveće i peskovite zemlje. Saksija ograničava širenje biljke, ali i dalje joj je potrebno puno svetlosti i redovno zalivanje u sušnim periodima.

Održavanje i orezivanje

Kada se jednom uspostavi, pampas trava je vrlo jednostavna za održavanje. Tokom sušnog perioda treba je zalivati jednom mesečno. Najvažniji deo nege je orezivanje, koje se sprovodi u kasnu zimu ili rano proleće, kada biljka miruje.

Skraćivanje biljke gotovo do zemlje (na oko 20–30 cm visine) podstiče zdrav novi rast i daje joj lep, zaobljen oblik. Tom prilikom uklonite i sve suve ili oštećene listove.

Članak se nastavlja posle reklama

Pampas trava je fantastičan izbor za svakog ljubitelja pejzažnog uređenja – bilo da želite naglašenu tačku u dvorištu, prirodnu ogradu, ili elegantan dekor za enterijer (kroz suve cvetove). Ključ uspešnog uzgoja leži u pravovremenoj sadnji, pravilnom odabiru lokacije i minimalnoj, ali redovnoj nezi.



undefined undefined/gettyimages