Ehinacea: Lepota i lekovita svojstva u vašem dvorištu

by | July 14, 2024
Ehinacea: Lepota i lekovita svojstva u vašem dvorištu

Rod ehinacea broji 9 vrsta i mnogo kultivara različitih oblika, visina i boja. Među najčešćim ehinaceama možemo izdvojiti:

Ehinacea: Predivni cvetovi za svako godišnje doba

  • Ehinacea purpurea (echinacea purpurea): Najčešće gajena ehinacea u našim vrtovima jer je najotpornija i najbogatija cvetovima. Cvetanje je prelepe ružičasto-ljubičaste boje. Postoji na stotine kultivara nastalih od ehinacea purpurea.
  • Ehinacea pallida (echinacea pallida): Njeni cvetovi sa tankim laticama su bledo ljubičasti, ponekad beli.
  • Ehinacea paradoxa (echinacea paradoxa): Ime duguje činjenici da je jedina ehinacea sa žutim cvetovima.
  • Ehinacea angustifolia (echinacea angustifolia): Najniža ehinacea (ne prelazi 60 cm visine kada dostigne zrelost).

Gde posaditi ehinaceu?

Ehinacea nije zahtevna biljka: uspeva širom Srbije. Otporna je na hladnoću (preko -15°C), što znači da može da preživi i u hladnijim područjima. Međutim, preporučuje se malčiranje radi zaštite od zimskih mrazeva. Kada se jednom ukoreni, bez problema podnosi visoke temperature.

Ehinacea voli sunce, ali može da podnese i laganu senku. Što se tiče tla, uspeva u svim tipovima, ali preferira duboka, plodna i dobro drenirana zemljišta. Birajte pažljivo mesto za sadnju jer ehinacea ne voli presađivanje. Ako joj odgovara mesto na kojem je posadite, može postati invazivna i spontano se sejati.

Ehinacee su prelepe u masivima, cvetnim lejama, bordurama, kamenjarima ili saksijama.

Članak se nastavlja posle reklama

Ehinacea: Kako posaditi?

U područjima sa hladnim i vlažnim zimama, bolje je saditi ehinacee na proleće, kada više nema opasnosti od mraza, u martu ili aprilu. U područjima sa blagim zimama, sadite ehinacee na jesen, u septembru ili oktobru, kada je tlo još toplo i vlažno.

Ehinacee zahtevaju prostor: preporučuje se sadnja 5 do 7 biljaka po kvadratnom metru.

Članak se nastavlja posle reklama

Kako održavati ehinacee?

Ehinacea je lako održavati jer ne zahteva mnogo pažnje. Redovno zalivanje je potrebno samo tokom sušnih perioda. Uklanjanje uvelih cvetova podstiče novo cvetanje. Na jesen, nakon što biljka završi cvetanje, stabljike se mogu skratiti na 15 cm iznad tla. Malčiranje tokom zime može pomoći u zaštiti korena od ekstremnih hladnoća. Ehinacee su otporne na bolesti i štetočine, što ih čini idealnim za gajenje u vrtovima sa minimalnom upotrebom hemikalija.

Sledeći ove savete, možete uživati u prelepim cvetovima ehinacee tokom celog leta, uz minimalan trud i održavanje.

Članak se nastavlja posle reklama


Gina Staios/gettyimages

Tags: