Pobedite vrućinu: 4 načina da sačuvate biljke u saksijama od visokih temperatura

by | June 23, 2023
Pobedite vrućinu: 4 načina da sačuvate biljke u saksijama od visokih temperatura

Previše sunčeve svetlosti može naštetiti baštenskim saksijama. One su već u nepovoljnijem položaju – biljke u saksijama brže se zagrevaju i brže se osuše u odnosu na one posađene u hladnom zemljištu. Rezultat može biti spaljeno lišće, uvenuće i čak smrt biljke ako korenov sistem postane previše suv – što nije idealno za letnju dekoraciju terase.

Zaštitite biljke u saksijama od vrućine: 4 saveta

Ipak, ne dozvolite vrućini da vas obeshrabri da imate lepe saksije. Zaštitom biljaka od vreline, možete uživati u uspešnom baštovanstvu koje će ulepšati vaše dvorište.

Ova četiri načina će pomoći da vaše biljke u saksijama budu srećne i zdrave tokom vrućih dana.

1. Izaberite biljke otporne na sušu

Prvi korak ka stvaranju otpornog aranžmana u saksijama je odabir odgovarajućih biljaka. Dok će neke biljke brzo pokleknuti, izgoreti ili uvenuti pod visokim temperaturama, postoji širok izbor biljaka koje su otpornije na sušu.

Članak se nastavlja posle reklama

Biljke koje rastu na obali često su dobar izbor, kao i one koje odgovaraju suvim vrtovima. Mnoge biljke srebrnastog lišća koje potiču iz toplijih klima takođe su otporne na sušu (poput lavande i santoline). Ukrasne trave i sočnice takođe su sjajne biljke koje podnose sušu. Ako želite dodati više cveća, postoje mnoge lepe biljke koje mogu izdržati visoke temperature – od osteospermuma do suncokreta.

2. Izaberite saksije sa izolacijom

Izaberite saksije napravljene od materijala koji pružaju izolaciju, poput keramike ili čvrste plastike. To pomaže u regulisanju temperature zemljišta i smanjuje uticaj ekstremne vrućine na korenje biljke.

Veće saksije manje su podložne isušivanju, jer veća količina zemlje pomaže u zadržavanju vlage. Izbor svetlih saksija takođe može pomoći; svetlija boja će odbijati toplotu.

Članak se nastavlja posle reklama

Ako već koristite terakotne saksije, obratite posebnu pažnju na biljke u njima tokom vrelih dana. Iako imaju vremenski neuništiv izgled, ovi tipovi saksija su veoma porozni, što znači da će voda brzo ispariti.

Članak se nastavlja posle reklama

Ne zaboravite da je greška često pravljena u baštovanstvu u saksijama sadnja biljaka u saksije bez rupa za drenažu. U suprotnom, zemlja može postati previše natopljena vodom, što može oštetiti korenje biljaka.

Stavite malč da sačuvate biljke u saksijama

Uvek preporučujemo da se na površinu zemlje u saksiji stavi debeli sloj organskog malča (poput čipsa od kedra). Savetujemo da se sloj malča stavi debljine 5 cm, jer će pomoći zadržavanju vlage u zemlji usporavanjem brzine isparavanja.

Malč će takođe pomoći u izolaciji biljke tokom zimskih meseci. Osim toga, koristan je i za suzbijanje korova, a neki malč materijali će dodavati hranljive materije zemlji kako se razgrađuju.

Obezbediti dovoljnu hidrataciju biljkama

Održavanje odgovarajuće hidratacije biljaka tokom visokih temperatura može biti izazovno, ali postoje neki trikovi koji to olakšavaju.

Članak se nastavlja posle reklama

Preporučujemo dodavanje organske materije u zemlju, što će poboljšati zadržavanje vode. Međutim, upozoravamo da se ne dodaje đubrivo prilikom sadnje jer to može podstaknuti prekomerni rast biljke koji može biti podložniji oštećenju od vrućine i zahtevati često zalivanje.

Kada je vreme za zalivanje biljaka u saksijama, uradite to temeljno i duboko, čineći da zemlja bude adekvatno navlažena. Međutim, izbegavajte prekomerno zalivanje jer to može dovesti do truljenja korena.

Predlažemo korišćenje samozalivajućih saksija ili sistema za navodnjavanje posebno dizajniranih za saksije. Ovi sistemi mogu obezbediti konstantnu vlažnost biljkama, čak i tokom vrućih i suvih uslova.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 



Borjana Božić

Liudmila Chernetska/gettyimages