Kamin – možete ga imati i u svom stanu
Zvuk vatre u san je mnogih tokom zimskog perioda. Međutim, ugradnja kamina podrazumeva određene uslove i veće troškove. Zato uopšte ne čudi što su kamini na etanol u poslednje vreme sve popularniji – dostupni su u različitim dimenzijama, oblicima i materijalima i, što je najvažnije, idealni su za sve domove koji ne poseduju dimnjak.
Kamini na bio-etanol najbolje su rešenje kada pre svega tražite element koji će pridodati estetsku vrednost vašem domu, jer ovi kamini ne zagrevaju prostor, poput klasičnih, već imaju isključivo dekorativnu ulogu. Namenjeni su onima čiji stambeni prostori nemaju dimnjake i mogućnost ugradnje klasičnih kamina. Kako su dostupni u različitim varijantama i dimenzijama, lako se uklapaju kako u tradicionalno tako i moderno uređene prostore i vrlo male stanove.
Bio-kamini se lože bio-etanolom, a produkti sagorevanja su takvi da ne otpuštaju nikakve mirise, dim, čađ ili pepeo u prostor. Nije potreban dimnjak niti bilo kakva druga instalacija. Jednostavno se postavljaju na zid ili uz zid, a kada se ne koriste u funkciji kamina, izgledaju vrlo dekorativno u prostoru.
Materijal
Bio-kamini se izrađuju od vatrootpornih materijala, a prilikom kupovine kod ovlaštenih prodavaca dobićete i potrebne sertifikate o sigurnosti takvog proizvoda. Najčešće se prave od obojenog, nerđajućeg i brušenog nerđajućeg čelika bojenih odabranom bojom iz RAL palete, vatrostalnog stakla te drveta, koje se koristi za dekorativne fasadne detalje.
Dimenzije
Od dimenzije kamina zavisi kapacitet rezervoara za bio-etanol, a time i vreme gorenja. Kapacitet je najčešće do 2 l, a vreme gorenja 3 sata što je sasvim dovoljno za prijatno večernje druženje. Postoje i veći rezervoari, koji vreme gorenja produžavaju do 6 sati. Svaki model kamina ima definisanu minimalnu površinu prostorije u koju može da se smesti, pa prilikom odabira obratite pažnju na ovaj važan detalj.
Tatjana Marić Ivković, ugledna je figura u svetu izdavaštva i dizajna enterijera, čija karijera obuhvata preko 20 godina izuzetnog rada i doprinosa. Sa diplomom Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Tatjana je svoje profesionalno putovanje započela u print medijima, gde je brzo napredovala do pozicije glavne urednice prestižnog magazina Bravacasa. Pod njenim vodstvom, Bravacasa je doživeo transformaciju u jedan od vodećih časopisa za uređenje doma, zahvaljujući njenom inovativnom pristupu, istančanom ukusu i strasti prema dizajnu.