Top 10 veličanstvenih istorijskih spomenika I
Pored toga što očaravaju svojom svevremenskom lepotom, veličanstveni hramovi i skulpture navode nas da preispitamo kulturno-istorijske tekovine i savremena tehnološka dostignuća. Uživajte u fotografijama nekih od najčudesnijih arhitektonskih spomenika.
Aja Sofija, Turska
Arhitekte Svete Sofije ili Crkve svete mudrosti u Istanbulu bili su Antemije iz Tralesa i Isidor iz Mileta. Sagrađena 532. godine, prvo je služila kao pravoslavna i katolička crkva, da bi 1453. godine, kada su Turci osvojili Vizantiju, konačno pretvorena u džamiju. Po odluci Kemala Ataturka 1935. godine zdanje je pretvoreno u muzej.
Petra, Jordan
Uklesan u kamenu, grad Petra se još naziva ‘pustinjskom ružom’. Bila je glavni grad arapskog kraljevstva Nabatejaca (od 9. g p.n.e. do 40. g. n.e), trgovački centar i odredište karavana. Razvoj grada nastavljen je i u doba Rimskog carstva, a zapadnom svetu otkriven je tek 1812. Petra se nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine.
Velike piramide u Gizi, Egipat
Velike piramide nalaze se u gradu Gizi, nekropolju antičkog Memfisa, današnjem predgrađu Kaira.
[textblock style=”6″]Pogledajte drugih pet veličanstvenih istorijskih spomenika[/textblock]
Najveća od tri piramide, Keopsova, je najstarije svetsko čudo, a sagrađena je po nalogu faraona Kufua, kako su ga zvali Egipćani, ili Keopsa, kako su ga nazivali Grci, oko 2560. g. p.n.e. kao njegova grobnica.
Maču Pikču, Peru
Maču Pikču je sveti grad Inka, nalazi se na najvišem delu istočnih Anda, na 2.350 m nadmorske visine. Verovatno je izgrađen u 14. veku, ali je svetu predstavljen tek 1911. godine. Ovaj drevni grad jedno je od najuzbudljivijih mesta na svetu kako zbog spektakularnih predela i svežeg vazduha, tako i zbog brojnih istorijskih znamenitosti i misterija. Pod zaštitom je Uneska, a godine 2007. proglašen je jednim od novih svetskih čuda.
Koloseum u Rimu
Koloseum u Rimu, izvornog naziva Amfiteatar Flavijevaca, ime je dobio po kolosalnoj skulpturi cara Nerona koja se nalazila ispred građevine. Gradnja je započeta oko 70. godine nove ere za vreme cara Vespazijana, a dovršena desetak godina kasije kada je imperator bio njegov sin Domicijan. U Koloseumu su održavane gladijatorske borbe koje je moglo pratiti 50.000 gledalaca. Koloseum je 2007. uvršćen među novih sedam svetskih čuda.
Izvor: placestoseeinyourlifetime.com
Dragana Petrović, rođena 1990. godine u Nišu, je istaknuta diplomantkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta, sa fokusom na urbanizam i dizajn enterijera. Od ranih dana karijere u 2014, Dragana je razvijala svoje veštine u prestižnim arhitektonskim studijima, specijalizujući se za kreiranje inovativnih i funkcionalnih životnih prostora koji odražavaju savremene trendove i potrebe. Njena stručnost je dodatno obogaćena radom kao freelance konsultant za enterijer, gde je stekla reputaciju za detaljno osmišljavanje prostora sa naglaskom na održivost i estetiku.