Novi početak iza starinskih vrata: Par koji je stvorio dom iz snova

by | April 28, 2025
Novi početak iza starinskih vrata: Par koji je stvorio dom iz snova

U samom srcu 9. pariskog arondismana, u živopisnom kvartu Notr-Dam-de-Loret, jedan par u tridesetim godinama odlučio je da napravi hrabar korak: da nekadašnji poslovni prostor pretvori u funkcionalan i topao porodični dom.

Transformacija starog prostora: Par iz Pariza stvara dom uz pomoć IKEA modula

U pitanju je njihov prvi stan, i to u zgradi haussmannijanskog stila, ali bez kuhinje i kupatila, jer prostor prethodno nije bio namenjen za stanovanje. Uz pomoć arhitektonskog studija Atelier 1060, prostor je doživeo potpunu transformaciju – u svetao, udoban stan sa umetničkim pečatom.

Kombinacija klasičnog i savremenog

Arhitektkinje Fanny Boquien i Victoire Sebaux, koje stoje iza studija Atelier 1060, pristupile su ovom izazovu sa posebnom pažnjom. Cilj im je bio da sačuvaju karakteristične elemente haussmannijanske arhitekture – visoke plafone, štukature, parket u riblja kost – ali i da stvore savremeni, personalizovani enterijer sa praktičnim rešenjima.

Članak se nastavlja posle reklama

Jedan od najvećih izazova bio je raspored instalacija, koje su se sve nalazile na jednoj strani stana. Studio je zato morao da pronađe pametne načine za raspodelu novih funkcionalnih zona – kuhinje i kupatila – bez narušavanja protoka prostora. Uklanjanjem nekih prolaza, otvoren je pogled između prostorija i postignut je osećaj prostranosti.

Narandžasta kao lajtmotiv i nežne krivine

Da bi razbile stroge linije i klasične kodove tradicionalne arhitekture, arhitektkinje su prostor obogatile retro elementima u stilu sedamdesetih: jarke narandžaste nijanse provlače se kroz ceo stan – od detalja na nameštaju, preko okvira prozora do ručki na ormarima koje je specijalno dizajnirao brend Bonnemazou-Cambus.

Članak se nastavlja posle reklama

Krivine su ključni estetski motiv – prisutne su u obliku polukružnih ručki, zaobljenih kuhinjskih elemenata, zakrivljene klupe u trpezariji i čak mermernog kuhinjskog zida u obliku polumeseca. Ovi oblici unose dinamiku i kontrast strogoj geometriji zgrade, istovremeno unoseći dašak wabi sabi filozofije – svesnog prihvatanja nesavršenosti i jedinstvenosti.

Članak se nastavlja posle reklama

IKEA trikovi i personalizovana rešenja

Budžet je bio ograničen, pa je par odlučio da koristi IKEA module kao osnovu za skladištenje – ali na potpuno kreativan način. Uz pomoć španskog brenda Cubro, frontovi su izrađeni po meri kako bi se savršeno uklopili u enterijer. Tako je standardni IKEA nameštaj pretvoren u unikatne elemente koji odražavaju stil vlasnika i arhitektonski koncept.

U hodniku i kuhinji dominiraju otvorene police koje ne samo da omogućavaju prirodno osvetljenje da dopre dublje u prostor, već i vizuelno povezuju različite zone stana. U spavaćoj sobi zidne niše funkcionišu kao diskretne police, dok narandžasti stakleni prozor povezuje radnu i spavaću sobu – stvarajući suptilnu igru svetlosti i boja.

Spoj istorije i savremenosti

U trpezariji, odmah nakon što prođete kroz raskošna dvokrilna vrata, nalazi se sto u jarko narandžastoj boji, dizajniran po meri od strane Atelier 1060. Uz njega ide zakrivljena klupa i dve klasične stolice od drveta i trske. Iznad stola visi minimalistička lampa od nerđajućeg čelika, čime se stvara sklad između savremenog i tradicionalnog.

Kombinacijom restauriranih istorijskih detalja, savremenih formi i funkcionalnih rešenja, ovaj nekada poslovni prostor postao je topao, vibrantan i duboko personalizovan porodični dom. Arhitekte su uspele da stvore prostor koji odiše karakterom – spoj haussmannijanske elegancije i savremenog, razigranog duha u znaku krivina, boja i svesnog dizajna.

Članak se nastavlja posle reklama


FollowTheFlow/gettyimages