Uzgoj limuna u stanu nije težak, a zauzvrat dobijate prelep miris, zeleno drvo i sočne plodove tokom cele godine.
Uzgoj limuna u stanu: Lako i bez puno zahteva
Bez obzira na to da li imate puno prostora ili samo kutak pored prozora, uz malo pažnje možete gajiti sopstveni limun. Sve što vam treba je prava saksija, dovoljno svetla i malo strpljenja – a nagrada će biti domaći, osvežavajući limun direktno sa vašeg drveta!
Temperatura
Limunu je potrebno blago smanjenje temperature tokom noći kako bi napredovali. “Idealna dnevna temperatura je oko 18°C, dok bi noćna trebala da bude niža za 3 do 5°C”, objašnjava Laura Irish-Hanson, edukatorka sa Univerziteta Minesota.
Svetlost
Limun voli sunce i što ga više dobiju, to bolje. Najbolje je da drvo postavite blizu južnog prozora (ako živite na severnoj hemisferi) kako bi dobilo direktnu svetlost. “Biljci je neophodno bar nekoliko sati direktnog sunca dnevno”, dodaje Irish-Hanson.
Mala održavanja mogu poboljšati rast vašeg limuna: “Redovno brišite prašinu sa listova kako bi fotosinteza bila efikasnija i održavajte prozore čistim kako bi prolazilo što više svetlosti.”
Članak se nastavlja posle reklama
Zemljište i zalivanje
Pošto je limun prirodno kiseo, i njihova zemlja treba da bude blago kisela.
“Idealno je koristiti đubrivo namenjeno biljkama koje vole kiselo zemljište”, savetuje Irish-Hanson. Đubrivo koristite u pola jačine i dodajte ga tokom aktivnog rasta, od proleća do jeseni.
Limun voli rastresitu i dobro dreniranu zemlju. “Najbolje je da bude peskovita i dobro zadržava vlagu, ali da se ne zadržava previše vode,” dodaje Irish-Hanson. Pre zalivanja proverite vlažnost – kada se zemlja osuši do dubine od oko 5 cm, vreme je za novu dozu vode.
Članak se nastavlja posle reklama
Vlažnost vazduha
Vlažnost u kući često nije dovoljna za limun. “U hladnijim krajevima, grejanje može znatno smanjiti vlažnost vazduha, što nije idealno za citruse,” kaže Irish-Hanson. “Najbolji rezultati se postižu pri vlažnosti između 30 i 60%.” Investiranje u ovlaživač vazduha može znatno poboljšati uslove za vaš limun.
Orezivanje
Limuni su zimzeleni, pa ih možete orezivati tokom cele godine, najbolje nakon plodonošenja. Glavni cilj orezivanja je uklanjanje suvišnih izbojaka i omogućavanje boljem protoku vazduha unutar krošnje. Takođe, uklonite suve i oštećene grane, a po potrebi i oblikujte drvo.
Članak se nastavlja posle reklama
Razmnožavanje
Limun se može uzgajati iz semena, ali je pouzdanije razmnožavanje reznicama.
Za to, pronađite zdravu i delimično drvenu granu, odsecite deo ispod lista i umočite u hormon za ukorenjivanje. Potom je posadite u saksiju sa kvalitetnom zemljom.
Ipak, za većinu kućnih baštovana najjednostavnija opcija je kupovina mladog stabla i njegovo presađivanje u veću saksiju kako raste.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.