7 znakova da je vreme da zamenite vaše varjače

by | December 3, 2024
7 znakova da je vreme da zamenite vašu varjaču

Varjače su verni pomagači u svakoj kuhinji. Laganih su i dugotrajnih karakteristika, otporne na toplotu, ekološke su i dovoljno nežne da ne oštete posuđe poput metalnih pribora. Idealne su za prženje, mešanje, mešanje suvih sastojaka, pa čak i za stavljanje smesa u tepsiju. Iako su varjače veoma izdržljive, nisu večne.

Kada je pravo vreme da zamenite varjaču? 7 ključnih znakova

S vremenom, varjače mogu postati oštećene i teško ih je pravilno očistiti. Evo 7 znakova koji ukazuju da je vreme da ih zamenite.

1. Imaju vidljive pukotine ili raspukotine

Najjasniji znak da je vaša varjača za zamenu su vidljive pukotine ili raspukotine na njenoj površini. „Pukotine mogu zadržati vlagu i delove hrane, što otežava pravilno čišćenje“, objašnjava mikrobiolog Susan Harlander. Drvo je porozno u odnosu na silikonske ili metalne kuhinjske alate, što znači da varjača može postati uzgajalište bakterija.

2. Postala je gruba na dodir

Nakon duže upotrebe, varjača može postati gruba na dodir. „Gruba tekstura može oštetiti vaše posuđe“, upozorava recept-tvorac Namiko Chen. Kada primetite da je vaša varjača neravna ili neprijatna za upotrebu, najbolje je da je zamenite.

3. Ima mrlje i promene boje

Vremenom, varjača može početi da pokazuje znakove mrlja ili promene boje, što ukazuje da je vreme za zamenu. „Mrlje ukazuju na to da su ulja i ostatci hrane duboko prodrli u drvo, što može dovesti do neprijatnih mirisa i potencijalnog razvoja bakterija“, objašnjava Harlander. Hrana bogata bojama, poput paradajz sosa, može ostaviti bezopasne mrlje, ali duboke mrlje koje ne možete očistiti ukazuju da je vreme da nabavite novu varjaču.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Zadržava mirise

Zbog svoje porozne prirode, drvo lako upija mirise, ukuse i vlagu. „Ako mirisi ostanu čak i nakon pranja, to je znak da je varjača upila više od samog mirisa; mogu biti prisutni i delovi hrane i bakterije“, kaže Chen. Ne samo da bakterije mogu biti štetne po zdravlje, već mirisi mogu uticati na ukus vaše hrane tokom kuvarenja.

5. Drvo je postalo mekano ili se ljušti

Varjače mogu postati mekane ili početi da se ljušte nakon mnogo godina upotrebe. „Ovi problemi ukazuju na to da se drvo raspada, što može dovesti do toga da u hranu dospeju sitni delovi drvenih vlakana“, upozorava Harlander.

6. Warping ili savijanje

Nakon duže izloženosti vlazi, varjače mogu početi da se savijaju. „Varjača koja se počne savijati više ne nudi potrebnu pouzdanost“, kaže Chen. Da biste sprečili ovo, izbegavajte da vaša varjača bude duže vreme u vodi, sosovima ili vrućim tečnostima, i uvek je potpuno osušite nakon čišćenja.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Redovno habanje

Bez obzira na to koliko ste pazili na svoju varjaču, uvek će doći do prirodnog habanja. „Ako ste je intenzivno koristili tokom godina, čak i bez vidljivih oštećenja, možda je vreme da je zamenite“, zaključuje Harlander. Česta upotreba uzrokuje da drvo postane poroznije, što povećava šanse da upije delove hrane i stvori pogodne uslove za razvoj bakterija. Ako je varjača stara, bolje je preventivno je zameniti.

Zamenom oštećenih ili istrošenih varjača, ne samo da produžavate životni vek vašeg posuđa, već i brinete o zdravlju svoje porodice, jer pravilno održavanje kuhinjskog pribora može sprečiti razvoj bakterija i neprijatnih mirisa.

Članak se nastavlja posle reklama


Debby Lewis-Harrison/gettyimages