Sobne biljke koje podnose suv vazduh tokom zime

by | November 2, 2024
Sobne biljke koje podnose suv vazduh tokom zime

Kada temperature napolju opadnu, u našim domovima grejanje počinje da radi punom snagom, a rezultat može biti pregrejan i suv vazduh koji nije baš prijateljski nastrojen prema mnogim sobnim biljkama. Ipak, postoje biljke koje se uspešno prilagođavaju ovim zimskim uslovima. Donosimo vam pet biljaka koje su pravi saveznici u borbi protiv suvog vazduha!

Suv vazduh u domu tokom zime

U hladnijim mesecima, vlažnost vazduha u zatvorenom prostoru često pada ispod preporučenih 40–60%. Takav nivo vlažnosti je poželjan za zdravlje doma, ali i za većinu sobnih biljaka koje prirodno potiču iz tropskih, vlažnih područja. Međutim, zbog grejanja, u zimskom periodu vazduh u našim domovima postaje znatno suvlji. Koje biljke će ipak preživeti i napredovati u ovakvim uslovima?

Zaboravite na paprati koje su preosetljive na suv vazduh, kao i na kaktuse, koji iako preferiraju suv vazduh, tokom zime zahtevaju hladnije uslove. Umesto toga, pogledajte ovih pet biljaka koje smo izdvojili – one će bez problema podneti suve zimske uslove. Ipak, važno je da ih držite podalje od radijatora i ne preterujete s temperaturom u prostoriji.

Članak se nastavlja posle reklama

1. Sanseverija: Istrajna biljka koja voli suv vazduh

Poznata i kao „svekrvin jezik“, sanseverija je gotovo neuništiva sobna biljka. Prilagodljiva je i otporna na sušu, kako u zemlji, tako i u vazduhu. Zahteva minimalnu negu, a deblje, mesnate listove koristi kao rezervoar vode.

Tokom zime, kada je u fazi mirovanja, potrebno je zalivanje samo jednom u 15 dana ili čak jednom mesečno. Sanseverija voli svetlost, ali će se dobro snaći i u polusenci, što je čini idealnim izborom za svaki prostor.

2. Aloe vera: Sukulent koji ne traži puno vode

Aloe vera, poreklom iz mediteranskog podneblja, je sukulent koji je poznat po svojoj otpornosti na suv vazduh. Stavite je na svetlo mesto i zimi zalivajte samo jednom mesečno, koristeći vodu sobne temperature.

Članak se nastavlja posle reklama

Većina sukulenata, kao što su krasule, havortije i ehverije, takođe će se snaći u suvim uslovima, zahvaljujući listovima koji služe kao rezervoari vode. Ove biljke bez problema preživljavaju periode suše, kako u prirodi tako i u našem domu.

3. Bocarnea: Mali unutrašnji „drvo“ koje voli suv vazduh

Poznata i kao „slonovo stopalo“ ili „biljka boca“, bocarnea recurvata je zanimljiva i otporna biljka. U prirodnom okruženju, u Srednjoj Americi, može dostići visinu do 10 metara, dok u zatvorenim prostorima ostaje mnogo manja, najčešće do 1 metra visine.

Članak se nastavlja posle reklama

Zahvaljujući debelom, zaobljenom stablu koje služi kao rezervoar vode, bocarnea odlično podnosi suv vazduh. Uživajte u njenoj lepoti na svetlom mestu, uz umereno zalivanje – pustite da se zemlja potpuno osuši između dva zalivanja.

4. Juka: Tropska biljka koja ne mari za suv vazduh

Juka je prepoznatljiva po snažnom stablu i dugim listovima. Robusna i prilagodljiva, juka ne zahteva mnogo pažnje. Tokom zime, odgovara joj i suv i topao vazduh.

Članak se nastavlja posle reklama

Postavite je na svetlo mesto, ali van direktnog sunca, i zalivajte umereno – zemlja treba biti potpuno suva između zalivanja. Sa jukom, dobićete snažnu i izdržljivu biljku koja će osvežiti svaki prostor.

5. Kalanhoa: Cvatući sukulent koji voli suv vazduh

Kalanhoa je takođe sukulent, a posebna je po tome što cveta od jeseni do kraja zime, pokrivajući se živopisnim cvetovima u crvenoj, beloj, ljubičastoj ili roze boji. Otporna je na bolesti, štetočine, ali i na visoke temperature i sušu.

Članak se nastavlja posle reklama

Zalivajte kalanhoe umereno, čekajući da se zemlja na površini osuši između dva zalivanja. Tokom zime, jedno do dva zalivanja mesečno su obično sasvim dovoljna.

Odaberite jednu od ovih biljaka za svoj dom ove zime i uživajte u svežini zelenila bez brige o suvom vazduhu!


EyeEm Mobile GmbH/gettyimages