Renoviranje stepeništa: Saveti stručnjaka
Renoviranje stepeništa može doneti dodatni šarm eneterijeru doma. Objasnićemo vam kako da to uradite.
Rrenoviranje stepeništa je nešto što će mnogi ljudi koji žele modernizuju kuću morati da urade. Kao i kod svake originalne karakteristike, uvek je bolje popraviti nego zameniti.
Renoviranje stepeništa je bolja opcija nego kupiti nove
Jedna od drugih glavnih prednosti renoviranja stepeništa umesto kupovine novog je ta što će zamena morati da bude u skladu sa građevinskim propisima jer u suprotnom može da izazove komplikacije. Najčešći problemi sa starim stepeništima uključuju istrošene gazišta, polomljene ili labave ograde i vretena, škripe i delovi koji nedostaju.
Renoviranje stepeništa: Oštećene stepenice
Oštećene stepenice su veoma čest problem – ali, na sreću, lako se rešava. Mnoga stara stepeništa su napravljena od odvojenih gazišta i stubova, što ih čini prilično jednostavnim za rastavljanje. U slučaju popravke gazećeg sloja dobra je ideja da uklonite gazeći sloj gde je to moguće kako biste obavili ovaj posao.
Oštećeno područje stepeništa se zatim može pažljivo ukloniti i postaviti novi komad mekog drveta. Takođe je dobra ideja da se ispod zakrpljenih površina pričvrste male drvene nosače kako bi se obezbedila dodatna podrška. Novi gazeći sloj će tada morati da se oblikuje i brusi – i popune sve rupe za šrafove.
Ubičajeno je da se prednja ivica gazećeg sloja vremenom toliko istroše da se cepa. U ovom slučaju, obično se može lako ukloniti testerisanjem ili dletom po širini stepenica. Stolar može da napravi novi deo koji će zauzeti njegovo mesto.
Površina novog gazećeg sloja može zahtevati malo oblikovanja – da biste izbegli nepotrebne izbočine – pre ponovnog postavljanja. Pažljiv rad treba da obezbedi blisko pristajanje po obodu kako bi se omogućilo efikasno lepljenje. Ako koristite zavrtnje, oni bi trebalo da budu ispod površine da bi se omogućilo punjenje i farbanje. Alternativno, koristite kratke spojne drvene tiple da biste dodali snagu.
Renoviranje škripućeg stepeništa
Škripajuća stepeništa nisu samo iritantna već mogu biti i znak da se drvvene površine unutar njih trljaju jedna o drugu. Da biste identifikovali odakle škripa potiče, pomoći će vam ako možete da pristupite donjoj strani stepeništa. Ako postoji očigledan razmak između drveta, onda je dovoljno jednostavno zašrafiti razmak.
Ponekad će škripanje stepeništa dolaziti od spoja između gazišta i stuba. U ovom slučaju, koristite tanku traku od drveta oblikovanu tako da se sužava na jednom kraju, i zalepite je tako da popuni prazninu. Zakucajte čekićem na mesto i nemojte koristiti stepenište dok se lepak potpuno ne stegne.
Renoviranje vretena stepeništa
Rascepi u drvenim vretenima su uobičajeni na starim stepeništima. U većini slučajeva, lako je ukloniti pojedinačna vretena koja zahtevaju popravku. Vretena su obično bila zakucana u rukohvat i osnovnu ogradu, ili čvrsto urezana u filete drveta.
Površinske pukotine i pukotine obično nije teško rešiti. Možete jednostavno koristiti jak lepak da spojite rascep, stegnite ga dok se potpuno ne stegne. Tamo gde su rascepi veoma široki ili je vreteno potpuno puklo i ne može se ponovo zalepiti, biće potrebno zamensko vreteno.
Renoviranje labavih rukohvata i novih stubova
Rukohvati i novi stubovi su deo stepeništa koji tokom vremena najčešće olabave. Ako izgledaju strukturalno dobro, obično je dovoljno da proverite zavrtnje koji ih drže na mestu pre zatezanja ili dodavanja novih pričvršćivača.
Dijana Škorić poseduje dugogodišnje uredničko iskustvo. Esteta, koji teži ka harminiji i veruje da sređen životni prostor utiče harmonizuje misli, duđu i telo. Njen moto je: Lep dom je onaj u kome se osećamo prijatno i opušteno.