Arhitektura u službi bržeg oporavka: Drveni paviljon
U sadejstvu sa dobrotvornom organizacijom za spinalne povrede, Horatio’s Garden, londonski studio Mcmullan je osmislio podobnu baštensku prostoriju obloženu drvenim šindrama kao “prelep, uronjenički, obnovljivi raj” za pacijente sa spinalnim povredama u bolnici u Sheffieldu.
Drveni paviljon u sklopu bolnice
Ova mala prostorija je koncipirana kao mesto za “umirujuće ozdravljenje” i povezanost sa prirodom za pacijente sa spinalnim povredama. Sa velikim otvorima i centralnim kružnim svetlarnikom, prostorija stvara blisku vezu sa spoljnim okruženjem, inspirisanu japanskim konceptom šetnje šumom.
Direktor studija, Andrew Mcmullan, izjavio je: “Naš dizajn rešava problem monotonomije i nedostatka stimulacije sa kojima se suočavaju pacijenti koji su osuđeni na gledanje plafona bolničkih soba, posebno onih koji zbog spinalnih povreda ne mogu da se pomeraju ili podižu glave.”
Dodao je: “Svi znamo koliko nas priroda može usrećiti. To znamo već vekovima. Zvukovi šume, miris drveća, sunčeva svetlost kroz lišće, svež vazduh – sve to pruža osećaj udobnosti.”
Drveni paviljon je prvobitno bio kreiran za Horatio’s Garden kao izložbeni eksponat na RHS Chelsea Flower Show 2023. godine u Londonu, u saradnji sa pejzažnim dizajnerima iz Harris Bugg Studija. Sada će paviljon biti trajno premešten u Centar za spinalne povrede Princeze u Sheffieldu kao prostorija namenjena dobrotvornoj organizaciji, sa planiranim otvaranjem 2024. godine.
Drveni paviljon: Elementi
Svetlarnik u sredini krova ovog baštenskog paviljona nalazi se u okviru reciprocitetnog krova – uvijenog kruga međusobno povezanih greda koji ne zahteva centralnu potporu, omogućavajući unutrašnjosti da bude otvorena i neometana.
Andrew Mcmullan je opisao: “Osim tehničkih aspekata, reciprocitetni okvir takođe poseduje intrinzičnu lepotu. Karakter ovakve strukture nalik gnezdu stvara vizualno intrigantan i umirujući ambijent.”
“Struktura okvira okružuje prozračni svetlarnik koji omogućava dnevnom svetlu da ulazi u prostoriju, pružajući promenljive poglede na nadstrešnice drveća,” dodao je.
Drvene završne obrade su korišćene i unutra i spolja, sa prostorom za sedenje i krevetom ispod centralnog svetlarnika, kao i sa uzorkom okruglih keramika montiranih na zidovima.
Dizajn je takođe bio fokusiran na jednostavno premeštanje, omogućavajući da se celokupna konstrukcija lako prenese kao jedna celina sa lakoće iz Londona u Sheffield.
Kada bude postavljen, paviljon će biti pridružen još dve dodatne baštenske prostorije i većem zajedničkom objektu za baštu, koji će takođe biti dizajnirani od strane Mcmullan Studija.
Ostale baštenske prostorije prikazane na Dezeenu uključuju radni prostor oblika artičoke studija Ben Allen i spisateljsku kolibu WT Architecture-a.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.