Oslobodite dom od viška stvari: 5 saveta
Na koji način možete da oslobodite dom od svega što opterećuje, koje boje i materijali zaista relaksiraju – i zašto su prazne površine mnogo bolje saznajte u nastavku.
Oslobodite dom od viška stvari!
Sigurno se i vi, s vremena na vreme, upitate šta sve treba da se nađe u jednom domu kako bi svi ukućani bili zadovoljni. Odmah na početku da otkrijemo: daleko manje nego što mislimo!
Manje je više
Kad pomislimo na minimalizam obično su nam na umu prizori neudobnih, hladnih prostorija. Ali to uopšte ne mora da bude tako! I nakon detoks-misije dom može da bude udoban i ugodan – samo sada u jednom prozračnom obliku i s pažnjom usmerenom na najbitnije.
Oslobodite dom ukidanjem detalja
Bilo bi idealno kada bi prekrivači i ukrasni jastučići na sofi bili od istog materijala. Ipak, ako kombinujete različite teksture, gledajte da jastučići ne budu prešareni – neutralne i pastelne boje, sa diskretnim dezenom, osiguraće prozračan ambijent.
Primena tekstila
Prirodni materijali poput platna, vune ili pamuka neosporno šire osećaj ugodnosti i komfora te su zbog toga i u sklopu koncepta Slow Living nezamenljivi. Upravo njihova toplina kreira neophodnu, na dodir prijatnu suprotnost prema redukovanim vizuelnim elementima i funkcionalnosti pojedinačnih stambenih elemenata. Upravo su jastuci, zavese, prekrivači, pa i tepisi pogodni za integrisanje akcenata u boji u svakoj prostoriji i vizuelno razgraničavanje pojedinih funkcionalnih zona.
Decentne boje
U primeni su prvenstveno neutralni tonovi kako bi se omogućio mir za telo i duh. Osim bele boje, bež i sivi tonovi mogu da kreiraju solidnu osnovu koja se savršeno može nadopuniti čitavim nizom puderastih tonova – od roze preko terakote do nežne zelene ili plave. Ovaj elementarni princip, razume se, može da se prekrši s ponekim akcentom jarke boje sve dok uzdržana kompletna slika ostaje očuvana. Naime, upravo ova blagost kojom stambeni prostor potom odiše prenosi se i na naš duh.
Oslobodite dom postavljanjem prioriteta
Za trajnu implementaciju “lakoće življenja” važno je jasno definisati vlastite prioritete. Pritom postavite sebi sledeća pitanja: koju funkciju treba da ispunjavaju prostorija i nameštaj u njoj? I šta je od toga najvažnije? I s druge strane: čega bismo bez problema mogli i da se odreknemo? Podrobno razmatranje pomaže pri odluci koje komade (nameštaja) treba iseliti, koji neizostavno moraju da ostanu i šta eventualno nedostaje da bi se u potpunosti iskoristio potencijal prostorije.
Nakon nekoliko godina rada kao asistent urednika časopisa Brava Casa, tokom kojih je razvila veštine u pisanju, istraživanju i kreiranju sadržaja, postaje glavni urednik portala koji se bavi dizajnom i uređenjem enterijera. Kroz svoj rad na portalu kontinuirano predstavlja nove trendove i ideje koje dom čine funkcionalnim i estetski interesantnim. Uživa u istraživanju novih umetničkih i arhitektonskih praksi, a podjednako je privlače eklektični i minimalistički uređeni domovi. Na ovom portalu želi da dočara publici lepotu samostalnog uređenja doma, ali i da predstavi važnost koju dizajneri imaju u tom procesu.