Vizuelno proširenje malog stana: 6 ideja koje uvek “upale”!
Vizuelno proširenje malog stana utiče na sam utisak koji drugi ljudi (ali i vi sami) stičete kada uđete u dom. A evo kako proširiti mali stan.
Otkrijte najefikasnije resurse koje dizajneri enterijera koriste za dobijanje dodatnih metara u domu. A najbolje od svega, ove ideje se mogu implementirati u većini domova.
Ako je ukrašavanje često vežba domišljatosti koja uspeva da transformiše i izvuče najbolje u svakom prostoru, to je još očiglednije kada su u pitanju mali stanovi. Potraga za osvetljenošću , težnja da se ujedine prostori, funkcionalnost nameštaja i otkrivanje prednosti naših domova kako bismo ih maksimalno iskoristili biće neki od osnovnih stubova na koje se oslanjamo.
Vizuelno proširenje malog stana
1. NAMEŠTAJ ZA DVOSTRUKU UPOTREBU
Kada su metri oskudni, domišljatost postaje protagonista. Povezivanje kuhinje i dnevnog boravka kuhinjskim ostrvom koji funkcioniše kao radni prostor za kuhinju, kao i kao trpezarijski sto. Otvorena polica za knjige vizuelno odvaja kuhinju od ulaza. Pošto nema poleđinu, donosi prirodno svetlost bliže njoj.
2. NEKA SVETLOST PROĐE
Zamena pregrade u hodniku staklenom pločom bila je veliki uspeh u ovom projektu Asun Anto. Propušta svetlost i vizuelno uvećava kuhinju, dnevni boravak i hodnik koji, međutim, i dalje imaju privatnost. Sa panelima , kućište će biti dekorativnije. Ako se kladite na nekoliko metara na belo lakirano, garantuju lagan rezultat.
3. Vizuelno proširenje malog stana i nameštaj po meri
U malim stanovima nameštaj po meri maksimalno koristi svaki centimetar. U ovom projektu Josepa Riua, iz GCA Architects, prostor ispod prozora je iskorišćen sa komadom nameštaja koji nudi skladište, prostor za podršku i skriva ventilaciju. Lakiran u belo, sa otvorenim površinama, kliznim vratima i nordijskim stilom, nameštaj ne zatrpava prostor i veoma je koristan. Pored toga, u slučaju da imate goste, sa nekim jastucima na vrhu postaje praktična klupa.
5. BEZ VRATA
Nešto tako jednostavno kao što je uklanjanje vrata i ostavljanje otvorenih vrata može značajno proširiti vaš stan i pomoći vam da komunicirate prostore. Ako nije glavni zid, možete i uvećati otvor, ali to zahteva više rada i savet arhitekte. Ako postoje vrata bez kojih ne možete, smanjite njihovo prisustvo belim lakom ili staklenim frontovima. Zamena preklopnih vrata kliznim može vam pomoći da dobijete kvadratni metar. Imajte to na umu u manjim prostorijama.
6. MANjE JE VIŠE
Ako je vaš stan mali, bolje je imati nekoliko velikih komada nameštaja nego mnogo malih, jer ćete tako imati veći osećaj prostranosti. I da delovi nikada ne blokiraju ulaz svetlosti, kao u ovom projektu Begonje Susaete. Ne zaboravite da ostavite široke prolaze (80 cm) i između nameštaja. Između sofe i stolića treba da bude oko 45 cm, a između njega i bočnih stolića 15 cm. Tako prostor “diše”.
7. OTVORI I POBEDI
Komunikacijom prostora dodajete amplitudu, svetlost i vizuelni kontinuitet. U ovom projektu Cristine Perez, iz Thinking Home, kuhinja i dnevna soba su otvoreni šankom koji postaje nezavisan sa motorizovanim roletnama . “Otvorili smo rupu u pregradi između dnevne sobe i kuhinje od oko 210 k 170 cm. Motorizovana roletna daje moderan štih i omogućava da se u svakom trenutku odlučuje o nivou komunikacije”, objašnjava dekorater.
Rođena 1989. godine u Novom Sadu, diplomirala je na Filozofskom fakultetu, odsek za medijske studije, sa posebnim fokusom na vizuelnu komunikaciju i dizajn enterijera. Od 2013. godine, stekla je značajno iskustvo u Color Press Grupi, gde je kao urednik vodila nekoliko prestižnih izdanja, usmeravajući se ka temama koje obuhvataju moderno uređenje doma, arhitekturu i dizajn. Svoje bogato iskustvo iz područja lifestyle i zabavnog sadržaja donosi u CasaDesign.rs, gde teži da primeni svoju strast prema estetici i dizajnu enterijera, transformišući svaki prostor u mesto inspiracije i kreativnosti za čitaoce.