6 vanvremenskih stilova enterijera: Oni nikada neće izaći iz mode!
Predstavljamo 6 vanvremenskih stilova enterijera koji pokazuju neverovatnu otpornost u borbi protiv vremena, ostajući relevantni već decenijama.
Ukoliko se uskoro selite ili prosto planirate da renovirate stan, sigurno ste u dilemi kada je odabir stilskog rešenja u pitanju. Ali ne brinite, jer vam u nastavku otkrivamo koji stilovi i dizajnerske ideje će uvek biti u trendu.
6 vanvremenskih stilova enterijera
Art deco
Art Deco je klasičan, iako je u modernoj interpretaciji već potpuno drugačiji stil (za razliku od originalne verzije). Stil vam omogućava da demonstrirate lepotu i luksuz prirodnih materijala, mermera, mesinga, završnih obrada u najširem smislu reči – od jednostavnih dodataka do umetanja na ormare i ostali nameštaj.
Glavne karakteristike :
- Elegantni geometrijski oblici, uglovi, cik-cak, simetrija;
- Zlato, čelik, skupi metali;
- Retke vrste drveta, životinjske kože, mermer i drugi luksuzni materijali;
- Svetle boje, kontrastne i duboke boje;
- Ogledala sa gredama, lakirani nameštaj, sjaj i sjaj;
- Stilizovane životinje i printovi prirode;
- Razdvajanje osvetljenja po slojevima.
Američki klasični stil
Američki klasični stil je ostao relevantan dugi niz godina (za razliku od, na primer, francuskih ili engleskih klasika, koji postepeno blede). Klasično platno u dizajnu enterijera privlači visokim lajsnama, simetrijom, prelepim vijencima i vratima. Ona nikada neće izaći iz mode, ali će nastaviti da se konstantno transformiše.
Glavne karakteristike :
- Prostrane sobe i otvoreni plan, zoniranje;
- Neutralne boje, običan tekstil, jednostavan kroj;
- prirodno drvo;
- Raznovrsno osvetljenje od lustera do svetiljki i podnih lampi;
- Udoban masivni nameštaj, na primer, prostrana sofa, komoda, ostrvo u kuhinji;
- Diskretni dekor: cveće, slike, jastuci, berba;
- Kamin.
6 vanvremenskih stilova enterijera- Skandinavski til
Sve veći fokus na razumnu potrošnju i ekološku prihvatljivost robe, kao i želja da se ukloni sve nepotrebno iz unutrašnjosti. Upravo ova težnja održaće skandinavski stil u vrhu najpopularnijih. Jednostavni oblici, prirodne boje i prirodni materijali – izbor u korist ovog stila će biti relevantan još dugo.
Glavne karakteristike :
- Glavna boja je bela, ali se u poslednje vreme povremeno koristi i siva;
- Bečke ili druge zanimljive dizajnerske stolice (istovremeno, nameštaj treba da bude jednostavan i udoban, bez složenih okova i glomaznosti);
- Skulpturalni lusteri i lampe;
- Udobni jastuci, ćebad, krznena posteljina i mekani tepisi;
- Zelenilo na prozorskim pragovima, u kupatilu i na drugim površinama;
- Prirodni materijali i boje;
- Akcent stolica.
Boho stil
Boho ili „hipi stil“ se uvek kosi sa opšteprihvaćenim standardima. Inače, danas se ovaj stil povezuje ne samo sa veoma zelenim prostorom, već i sa objektima nastalim na osnovu modnih trendova reciklaže i upciclinga.
Glavne karakteristike :
- Kršenje pravila, kombinacija nesklada;
- Mnogo boja, mešavina epoha i stilova, kombinacija jeftinog i skupog;
- Prisustvo ključnog motiva oko kojeg će se graditi ostatak;
- Kontrast;
- Tapacirani nameštaj: podstavljene stolice, podmetači, fotelje;
- Odsustvo metala, plastike, veštačkog kamena, kiselih nijansi i obilje belog;
- Prirodne tkanine i materijali: svila, pamuk, drvo, ratan, cigla;
- Zemljani i metalni tonovi, nijanse plemenitih metala i kamenja;
- Kovčezi, flaše, posuđe sa putovanja – što zanimljivije i raznovrsnije, to bolje.
6 vanvremenskih stilova enterijera- Minimalizam
Trend da se otarasite svega suvišnog ne samo da ostaje relevantan, već i brzo dobija na zamahu. Uzgred, nekome može biti iznenađenje, ali minimalizam je prilično skup stil. Na primer, zamislite kako treba da razradite prostor tako da spojevi zidova, plafona i poda izgledaju savršeno, potpuno „goli“, ne prekriveni lajsnama i vencima
Iako, naravno, moderne tehnologije čine minimalizam pristupačnijim – na primer, postolje sa pozadinskim osvetljenjem ugrađeno u zid ili vrata bez platna sa skrivenom kutijom koja je ugrađena u zid znatno olakšavaju zadatak dizajnerima i štede novac.
Glavne karakteristike :
- Funkcionalnost, geometrija i nekoliko osnovnih boja;
- Slobodan prostor sa minimumom particija;
- Veliki prozori i puno svetla u prostoriji;
- Meko, difuzno osvetljenje (na primer, korišćenjem halogenih i neonskih lampi na plafonu);
- Čelik, staklo, plastika, drvo, kamen;
- Odsustvo složenih, pretencioznih elemenata, spirala, šara na podu ili u dekoru.
Eklekticizam
Eklekticizam je jedan od najtežih stilova, jer u ovom slučaju govorimo o kombinaciji nekoliko pravaca odjednom u jednom enterijeru. Nisu svi stručnjaci za dizajn u stanju da sastave harmoničan dizajn od kombinacija elemenata različitih stilskih orijentacija. U eklekticizmu se najoštrije manifestuje pravilo „nema suvišnih detalja“ – svaka stvar je deo složenog, ali uzbudljivog prostora. A eklekticizam je neraskidivo povezan sa duhovnošću, na primer, kada je u pitanju upotreba retro elemenata koji se u porodici prenose sa generacije na generaciju.
Glavne karakteristike:
- Upotreba stvari različite stilske orijentacije, ali kombinovane jedni sa drugima, na primer, u boji ili teksturi – od nameštaja do pribora za dekoraciju;
- Kombinacija retro i modernog;
- Upotreba raznih materijala u jednom prostoru – od kamena i cigle do drveta i metala, kao i privlačnih šara ili boja tekstila;
- Veliki broj zanimljivih detalja – slike, pufovi, sveće, jastuci, vaze i druge stvari.
Trendovi u enterijeru danas i sutra
Roundness
Danas je očigledan porast popularnosti zaobljenih oblika, od sofa i fotelja do arhitektonskih elemenata kao što su lukovi. To se lako objašnjava željom osobe da se smiri i prizemlji, što je sada izuzetno traženo, posebno u metropolitanskim područjima i velikim gradovima.
Eko materijali
Najrelevantniji stil danas, koji će verovatno ostati sa nama dugo vremena, je upotreba maksimalne količine prirodnih materijala u unutrašnjosti: svežeg cveća, zelenila, prirodnih tkanina. Takozvani eko-minimalizam, kada sama priroda diktira šta da se radi, a arhitektura spoljašnjeg prostora je povezana sa unutrašnjim.
Reciklaža i prerada
Danas to nije samo prefarban nameštaj, već nove tehnologije koje vam omogućavaju da napravite neverovatne unutrašnje predmete od recikliranih materijala – od stare kože i pamuka do plastike.
Vintage svetlost
Staklo, koje je rađeno po starim tehnologijama u italijanskim, sovjetskim i češkim fabrikama, sasvim je drugačijeg kvaliteta – upalite tako stari luster, i u prostoriji se odmah pojavi druga atmosfera. Ako nema načina da pronađete vintage, možete potražiti moderna rešenja u retro stilu sa odgovarajućim lampama.
Umetnički predmeti
Ako još niste počeli, vreme je da napravite svoju umetničku kolekciju upravo sada. Neka to u početku budu jeftini studentski radovi ili slike sa buvljaka, ali sposobnost pronalaženja posebnih stvari je važan deo kreiranja individualnog životnog enterijera ( pročitajte takođe : Umetnost u enterijeru: kako ne napraviti muzej od stan ).
Kako sastaviti savršenu slagalicu?
Pravi enterijer, koji može da služi dugi niz godina, je, pre svega, idealan kostur sobe ili rasporeda. Trebalo bi da bude univerzalan tako da nije potrebno menjati glavne komade nameštaja. A već na pravu podlogu uvek možete dodati predmete iz različitih vremenskih perioda, stolicu zameniti dizajnerskim komadom nameštaja ili promeniti boju zidova. Prostor će se menjati spolja, zadržavajući unutrašnji sadržaj.
Rođena 1989. godine u Novom Sadu, diplomirala je na Filozofskom fakultetu, odsek za medijske studije, sa posebnim fokusom na vizuelnu komunikaciju i dizajn enterijera. Od 2013. godine, stekla je značajno iskustvo u Color Press Grupi, gde je kao urednik vodila nekoliko prestižnih izdanja, usmeravajući se ka temama koje obuhvataju moderno uređenje doma, arhitekturu i dizajn. Svoje bogato iskustvo iz područja lifestyle i zabavnog sadržaja donosi u CasaDesign.rs, gde teži da primeni svoju strast prema estetici i dizajnu enterijera, transformišući svaki prostor u mesto inspiracije i kreativnosti za čitaoce.